Diskriminace se nevyhýbá ani LGBT+ českým vědcům. Jsou na tom ale lépe než jiné pozice veřejného sektoru
News
Zdroj: Adobe Stock

Diskriminace se nevyhýbá ani LGBT+ českým vědcům. Jsou na tom ale lépe než jiné pozice veřejného sektoru

Každý pátý queer vědec z Česka zažil diskriminaci. „Obyčejné“ negativní komentáře ale slýchají z pracovníků veřejného sektoru nejméně často. Zjištění jsou to relativně pozitivní, ale průzkumů by si tato oblast zasloužila víc.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
11. 1. 2023

Akademické prostředí platí obecně za uvědomělé a otevřené. Nemusí to tak být ovšem vždy. Že i zde je přítomná nerovnost na základě odlišností si všímá web Vědaavýzkum.cz, pro který se k tématu vyjádřil odborník na slovo vzatý Michal Pitoňák z Národního ústavu duševního zdraví a předseda Queer Geography.

<Path> Co nás mohou houby naučit o sexualitě? Pekařské kvasinky by mohly vyprávět!Zdroj: hivplusmag.com

Poznámky versus diskriminace

Je důležité si uvědomit, že přijetí queer lidí má různé roviny. Jednou je přímá diskriminace, ale je zde také rovina uštěpačných narážek nebo nepříjemného chování. S negativními komentáři a jednáním se v akademické sféře naštěstí ale podle článku setkalo nejméně lidí. 68 % relevantních respondentů a respondentek se s ním přímo nesetkalo nikdy.

Co se týče diskriminace jako takové, jsou čísla méně kladná. Setkala se s ní pětina relevantních respondentů a respondentek. Kvůli své sexuální orientaci zažilo diskriminaci v prostředí vědy a výzkumu 21 % dotázaných. Stejné množství lidí čelilo znevýhodnění také kvůli z důvodu své genderové identity.

Oproti jiným oblastem veřejného sektoru jsou na tom ale lidé z akademického prostředí ještě dobře. Na konci pomyslného žebříčku negativit se umístily ozbrojené složky. Vždy se tu s negativními komentáři a jednáním setkává celých 33 % lidí. Data čerpal Pitoňák ze studie, kterou mezi lety 2020 a 2021 vypracoval pro Prague Pride. Ta sledovala situaci LGBT+ lidí pracujících ve veřejném sektoru.

Chce to víc čísel

Na rozdíl od zahraničí, kde vznikají výzkumu zaměřené i přímo na queer lidi v akademickém prostředí, má u nás humánní geografie komplikovanější postavení. Pitoňák upozorňuje, že v českém prostředí spadá pod přírodovědné obory. „Pro její specifické institucionální ukotvení je podstatně složitější rozvíjet obor geografií sexualit a queer teorií, než je tomu například ve Velké Británii, kde se tomuto oboru velmi daří.“  Vědci a vědkyně, kteří se věnují queer výzkumu, mají u nás dle jeho slov malou podporu. Takže se stěhují do zahraničí.

Blízká se na lepší časy?

Ano, svým způsobem. Téma queer lidí v různých profesích získává na důležitosti, o čemž svědčí už samotný článek a studie, stejně jako aktivity platformy Pride Business Forum. „Domnívám se ale, že musíme ještě urazit kus cesty. Teprve se začínáme bavit o nepřípustnosti obtěžování žen a všudypřítomném sexismu. Dalším krokem bude diskuze o marginalizaci a nejrůznějších formách mikroagresí,“ uvažuje Pitoňák a jedním dechem dodává, že mikroagresím čelí nejen přímo LGBT+ lidé, ale také ti, kteří se věnují výzkumu v této oblasti, byť sami třeba queer nejsou.

Zdroj: Vědaavýzkum.cz, Pride Business Forum, Queer Geography, studie „LGBT+ lidé zaměstnaní ve veřejném sektoru“

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop