Chcete uléhat vedle Zelenského? Žádný problém! Které další bizarnosti se na internetu v souvislosti s válkou na Ukrajině objevily?

Odpor, jaký ruským okupantům už víc než měsíc neúnavně kladou Ukrajinci v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským, očividně nepřekvapil jen Vladimira Putina. V údivu je i zbytek světa, který celé dění neustále s napětím sleduje. Nebojácné Ukrajině ale lidé vyjadřují podporu nejenom v ulicích evropských a dalších měst, ale pochopitelně i na sociálních sítích. Které vzkazy patří mezi ty nejbizarnější?

O ukrajinském prezidentovi Volodymyrovi Zelenském se před ruskou invazí na Ukrajinu až tolik nemluvilo – rozhodně nepatřil mezi ty mediálně nejpropíranější politiky. Jeho neohrožené vedení země v tak těžkých chvílích ale pohled veřejnosti zásadně změnilo. Zájem o Zelenského osobu začal rekordně stoupat a do té doby nenápadný muž v čele Ukrajiny takřka ze dne na den získal miliony nových obdivovatelů. Zelenského ruský protějšek se naopak stal nenáviděnou osobu číslo jedna. Je tedy jasné, že lidová tvořivost na sebe vlivem války na Ukrajině nenechala dlouho čekat a je v absolutním rozpuku. Co nejbláznivějšího i nejvtipnějšího na českém a světovém internetu koluje?

Udělejte z vašeho psa vegana, vyzývají ekologové. Domácí mazlíčci jsou prý pro klima větší hrozba než plasty21. 10. 2022

Zelenskému, kterého zakrátko začal obdivovat skoro celý svět, se podařilo úspěšně vymanit z předsudků, které se spojovaly s jeho původním povolání komika. Kromě toho, že ho ale všichni respektují a berou vážně, se ukrajinskému prezidentovi ovšem povedl ještě zdolat další významný milník. Putinovu kultu osobnosti zasadil hodně tvrdou ránu, která se už jen těžko zahojí. 

Ústředním motivem aktuálních memů je tedy především kontrast mezi Zelenského kuráží a Putinovou zbabělostí. Ačkoliv na válečném konfliktu jako takovém v žádném případě není nic směšného, lidem přijde úsměvný zejména fakt, že i když se Putin vždycky prezentoval jako naprosto neohrožený a neporazitelný nadčlověk, pravda se během ruské invaze ukázala být někde úplně jinde. Podle drsných vtípků na Putinovu adresu, které si utahují mimo jiné i z absurdní a až hystericky se stupňující ruské propagandy, má z obou hlav států skutečné koule jen Zelenskyj. 

A to i pokud jde o jaderné zbraně, kterými Putin zastrašuje. Vzhledem k nepředvídatelnosti jeho myšlení tahle hrozba pořád visí ve vzduchu a nikdo si ji zatím netroufá vyloučit. Mnozí se ale domnívají, že jde spíš o další z Putinových propracovaných psychologických her, kterými se snaží vyvolat strach a znovu upevnit pozici, o kterou přišel. Nejednou už byl Putin přirovnán k Hitlerovi, ale někteří ho vyobrazili i jako prolhaného Pinocchia. Lidé se ale baví i Liliputinem nebo koláží à legendární snímek Sám doma. Ještě spolu s běloruským prezidentem Aleksandrem Lukašenkem Putin není zobrazen jako nikdy jiný než nešikovné a hloupé zlodějské duo Marv a Harry. 

Přestože má ukrajinský prezident manželku a dvě děti, sympatie na sociálních sítích vzbuzuje hlavně u žen, které ho nově uctívají jako nový macho sexsymbol. Tomášovi Břínkovi, tvůrci zábavných koláží, který je na Instagramu známý hlavně pod zkratkou TMBK, Zelenského poblázněné obdivovatelky zásadně zahrály do karet. Rozrůstající se fanklub ukrajinského prezidenta  mu vnukl geniální nápad – rozhodl se, že bude vyrábět polštáře s potiskem Zelenského. Kdo by si ale myslel, že si TMBK zase jen dělá legraci, tak by se tentokrát dost šeredně spletl. 

Autor satirických koláží totiž polštáře se Zelenským začal prodávat – samozřejmě za účelem charity, protože výtěžek poputoval na podporu aktivit organizace Člověk v tísni. A že šly opravdu na dračku, dokládají i komentáře, které na profilu TMBK nadšené dámy zanechaly. „Doteď jsem měla polštář se Spidermanem, ale přišel čas dospět a spát se skutečnýma hrdinama,“ napsala jedna z nich. „Trochu se za to stydím, ale okamžitě jsem ho koupila. Nejlíp utracený prachy za charitu ever,“ dodala další rozvášněná fanynka. Našli se ovšem i lidé, kterým prodej polštářů se Zelenského fotkou už přišel za hranou, a tak se na účtu TMBK rozjela drsná diskuze. Je vidět, že v každém případě máme štěstí, že žijeme v zemi, kde se rozjela jen internetová polštářová bitva… 

Zdroj: Worldcrunch.com, Fastcompany.com, Theconversation.com, Theprint.in