"Válka nebude a za všechno může Západ." Tohle jsou nejvýznamnější válečné lži, které Rusko vysílá do světa

Už od začátku ruské invaze na Ukrajinu bylo jasné, že válka nastane bohužel hned na několika rovinách. Jednou z nich je samozřejmě ta informační, která – stejně jako děsivý ozbrojený konflikt – neúnavně probíhá nadále a pro Ruskou není žádnou novinkou. Které nejabsurdnější lži jsme od čelních představitelů této země zatím mohli slyšet?

Rusko se pomocí svých lží nesnaží zmanipulovat jen svoje vlastní obyvatelstvo, ale ve velkém se je pokouší šířit i do zbytku světa. Které výroky patří mezi ty vůbec nejabsurdnější?

Za nenávistnou politikou vůči LGBT+ lidem v Česku stojí zcela jistě Moskva, její hlásnou troubou je nechvalně proslulá Aliance pro rodinu26. 4. 2022

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

Ani Rusko se nevzdává jedné z nejběžnějších a nejpoužívanějších taktik, které během lhaní můžete použít. A stejně jako Kreml dlouhodobě popírá například pokus o otravu opozičníka Alexeje Navalného, nebo odmítá účast na otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, tak mlží i o aktuálním konfliktu. Dokonce ještě 24. února, tedy v den, kdy ruská invaze na Ukrajinu začala, Vladimir Putin ve svém projevu prohlásil, že v plánu „není okupace ukrajinských území“, a ani že Rusko „nechce nikomu nic vnucovat násilím“. Ruský lídr a jemu nakloněná média se přitom už nějaký čas netají tím, že cílem je jak ovládnutí Ukrajiny, tak její sjednocení s Ruskem i Běloruskem.

Zkrocení zlého Západu 

V masivní propagandě se ale neangažuje jen ruský prezident. Olej do ohně pravidelně vehementně přilévá také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten svým výrokem, že „někdo chtěl, aby se Rusko dostalo do uměle vytvořeného konfliktu“, z rozpoutání války de facto obvinil západní země. Další perličkou je i následující prohlášení: „Každému je jasné, že třetí světová válka může být pouze jaderná. Upozorňuji ale na to, že právě idea jaderná válka se neustále točí v hlavě západních politiků, nikoliv v hlavách Rusů.“ Tohle je opravdu vydařený vtípek, protože celý svět se dostal do pozoru v momentě, kdy všechny obletěly zprávy o tom, že Putin v reakci na prohlášení NATO nařídil armádě, aby své jaderné zbraně uvedla do stavu zvýšené pohotovosti.

Za zmíněnými dvěma nejskloňovanějšími ruskými jmény ale nezaostává ani mluvčí diplomacie Maria Zakharova. I ona se velmi angažuje a pochopitelně si notuje s Lavrovem – zejména pokud jde právě o nasazení jaderných zbraní. „Vycházíme z předpokladu, že tento apokalyptický scénář se neuskuteční pod žádnou záminkou, a ani za žádných podmínek. Pokud jde o použití nukleárních zbraní, tak v Ruské federaci se o tom nikdy nemluvilo. Myslím, že si nás pletete s někým jiným“. Jak je vidět, opět jde o brilantní souhru, nicméně ať už se při vymýšlení těchto sdělení Lavrov i Zakharova navzájem po zádech plácali jakkoliv, zároveň si tím na sebe ušili bič. Protiřečit si ještě o fous víc už snad ani nejde. Ale nezapomeňte – podle Putina je přeci „Říší lží“ Západ… 

Nepřekonatelná příroda, rozmanité pobřeží i nekonečné večírky. Taková je Ibiza!30. 6. 2022

Potěmkinova vesnice v praxi

Oběťmi dezinformací v Rusku se stávají především běžní občané. Mezi nimi jsou mimo jiné i matky mladých ruských vojáků. Ty přitom mnohdy vůbec netuší, že jsou jejich synové naverbovaní, natož že na Ukrajině probíhá válka. Putin na začátku vehementně popíral, že nasadil právě vojáky základní služby. Místo toho vytrvale tvrdil, že do války na Ukrajině jsou zapojeni jen profesionálové. Podle posledních zpráv ale Rusko v těchto dnech navíc ve velkém povolává zálohy. A to se ještě před necelým týdnem Putin dušoval, že „k dodatečnému povolávání záložníků nedojde“, takže kde je pravda, je asi celkem jasné a každý si to může velmi snadno domyslet. Rusko zkrátka lže už tak moc, a tak často, že už v tom samo ztrácí přehled. 

Zdroj: Bloomberg.com, Bbc.com