Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná
Všichni muži močí vestoje? Omyl!
To, že muži mohou čůrat vestoje, jim mnohé ženy závidí – přeci jen jsou situace, kdy je tato možnost skutečně velmi praktická (a za určitých okolností může být i zábavná). Na druhou stranu žít v představě, že všichni muži vždy močí vestoje, je také poměrně značný omyl. I když zrovna mnoho výzkumů na téma způsobů mužského vylučování neexistuje, data z roku 2007 naznačila, že celých 42 % mužů, kteří žijí ve společné domácnosti se ženou, si k močení sedá. Důvod je ale v tomto případě docela k pousmání – vlastně tak úplně nejde o mužskou volbu, pánové totiž podléhají tlaku svých partnerek. „Ukažte mi někoho, kdo tvrdí, že při močení nikdy nemine mísu, a já vám záhy ukážu lháře,“ vystihuje tak situaci Chris, jeden z mužů, který se do výzkumu zapojil.
Hygiena nadevše
Výše zmiňovaný tlak žen na muže, aby při močení raději seděli, pak samozřejmě souvisí s hygienou. Stání při močení zvyšuje rychlost proudu, což také zvyšuje riziko, že drobné kapičky moči skončí i jinde než jen v míse. „Není to přitom jen o špatné trefě. Proud moči vytváří jemnou močovou mlhu, která ulpívá všude okolo. I když může být oku neviditelná, rozhodně ji po čase zachytí nos. A tato moč se hromadí a vytváří lepivou podlahu a mísa žloutne,“ doplňuje tak Chris výčet negativ v ryze praktické rovině. A jeho slova vlastně potvrzuje také dr. Jesse N. Mills, klinický profesor v oboru urologie, když říká, že pokud muž na míse sedí, prostě se do ní trefí – což ovšem rozhodně nemusí platit o situaci, když močí vestoje.
Poměrně zajímavě pak k „problému“ přistoupili na Tchajwanu – tamní ministr životního prostředí Stephen Shen totiž právě kvůli vyšší hygieničnosti v roce 2012 dokonce navrhnul, aby muži při močení seděli – a aby toto doporučení bylo umisťováno na veřejných pánských toaletách. Dle jeho slov pak močení vsedě přispívá k lepšímu životnímu prostředí. Podle představitelů vládního úřadu zaměřujícího se na životní prostředí je pak v Číně vzhledem ke způsobům, jak muži toalety užívají, rozhodně co zlepšovat. A cílem tak bylo tímto doporučením eliminovat především zápach, který způsobuje rozstřik moči v momentě, kdy muži při užití toalety stojí.
Zdraví na 1. místě?
V prvé řadě je třeba říci, že i užívání toalety (resp. klasické mísy, na niž je možné posadit se), které západní kultury považují za zcela samozřejmé, rozhodně není samozřejmostí v zemích směrem na východ. Přitom je přinejmenším k širší diskusi, která z variant je pro člověka vhodnější. Ostatně, v posledních letech na popularitě získaly i speciální záchodové stoličky, které lidem pomáhají ke správné poloze těla tak, aby se dokázali dostatečně vyprázdnit. A existují i názory, že vyprazdňování se v podřepu má své zdravotní opodstatnění.
Zdroj: Giphy
Lékaři pak mají mnoho co říci také k otázce, zda by muži měli stát, či sedět právě při močení. Podle studie nizozemské Leiden University Medical Center z roku 2014 pomáhá sezení při močení mužům s problémy s prostatou – je jistou prevencí onemocnění dolních močových cest a také jim umožňuje močit s větší silou, jelikož pozice vsedě podporuje příznivý urodynamický profil. „Posadit se je lepší volbou pro muže s problémy s prostatou nebo pro muže, kteří jednoduše nemohou dlouho stát. Spousta mužů si sedá také proto, aby lépe vyprázdnili močový měchýř. Když se posadí, mohou více používat břišní svaly, a to právě k vyvinutí většího tlaku na měchýř,“ vysvětluje dr. Mills. Dle jeho slov lze navíc právě pocit nedostatečného vyprázdnění měchýře považovat za možný způsob diagnostiky pacientů s potenciálními urologickými obtížemi. „Dokud má chlap pocit, že dokáže močením svůj měchýř vyprázdnit, je v dobré kondici. Pokud tomu tak ale není, měl by navštívit urologa, aby se ujistil, že v jeho vylučovacím systému není nějaká blokáda, kvůli níž je třeba si sednout a pro vyprázdnění měchýře tak vlastně vyvolat kontrakci břicha,“ doplňuje.
Močení vsedě je pak mnohem komfortnější také pro starší muže – a vlastně zejména jich se doporučení, aby se při malé potřebě posadili, týká. V případě mužů mladších pak k močení vsedě vlastně žádné objektivně a vědecky podložené důkazy neexistují. Na druhou stranu ale i v tomto případě rozhodně platí, že se jedná o významně hygieničtější variantu.
A vlastně je tu ještě jeden důvod, proč by se muži na toaletě bez ohledu na typ vykonávané potřeby měli posadit – přichází přitom de facto sám a s dobou. I když tedy před více jak deseti lety vsedě močilo jen zmiňovaných 42 % mužů, dnes již toto číslo bude nepochybně vyšší – svým dílem k tomu nepochybně přispívá užívání mobilních telefonů, i na ně je totiž třeba mít k dispozici volné ruce…