
Světový den boje proti AIDS je tu. Tipněte si, kolik testů vyhodnotila Česká společnost AIDS pomoc za pět let
HIV, nebo tedy virus, který napadá imunitní systém, dodnes zaměstnává specialisty po celém světě. Neexistuje lék, který by virus z těla nadobro vyhnal, avšak došlo se k pokrokům, díky kterým mají nemocní mnohem lepší kvalitu života. Pokud respektují rady svého lékaře, mohou žít dlouhý, spokojený život, a to i v páru. Partnera totiž lze efektivně chránit.
Pokud se podíváme z rychlíku do historie tohoto onemocnění, na lidi se virus přenesl z šimpanzů ve střední Africe. Stejně jako jsme byli svědky nezadržitelného šíření covidu, i HIV si našlo cestu kolem světa – byť samozřejmě pomaleji. Napřed se šířil na kontinentu původu, později i do dalších. V Americe se první případy nakažení ve statistikách datují podle CDC.gov na sedmdesátá léta.
Že jsou nemoci strašák, o tom není potřeba hovořit. Zdraví je prioritou snad pro každého jedince. Život však někdy vytvoří situaci, na kterou člověk není připraven a je potřeba něco dělat. Proto pokud máte podezření, že jste se možná mohli nakazit, jak byste měli postupovat?
Rozhodně si zajděte na test. Národní zdravotnický informační portál vyjmenovává všechny možnosti testování. Je to:
- buď ze vzorku žilní krve
- nebo z kapky krve z prstu,
- a dokonce je tu možnost i ze slin, která je naprosto bezbolestná.
I testy ze slin jsou nesmírně spolehlivé, ale je potřeba je případně ještě potvrdit žilní krví.
Pokroky jsou opravdu už znatelné, a to i u nás, v Česku. Česká společnost AIDS pomoc slaví v prosinci 33 let a při této příležitosti jsme se podívali na jejich dosavadní úspěchy. Povedlo se jim vybudovat:
- 10 pevných checkpointů určených pro testování HIV, syfilis, žloutenku B a C a dalších pohlavních nemocí, otevření dalších 2 pevných testovacích míst plánují v roce 2023,
- vytvořit flotilu sanitek, které jezdí po České republice a poskytují testování na HIV, syfilis, žloutenku B a C
- a otevřít vlastní venerologickou ordinaci v Domě světla v Praze.
Jen za posledních pět let odpověděli na 18 804 dotazů na telefonní nonstop poradně a na 9 528 dotazů v poradně internetové. Šíření osvěty tedy za jedna!
Za stejný poměrně krátký čas dokázali navíc zrealizovat 39 588 testů na HIV a 142 lidem žijícím s HIV poskytli oporu zázemí ve formě služeb azylového domu.
V roce 2020 vznikla služba Kontakt+, v jejímž rámci je pomáháno lidem žijícím s HIV a jejich blízkým. Potřeba jsou totiž nejen lékaři, ale i právní opora, podpora při řešení problémů stigmatizace, diskriminace a sociálního vyloučení a někdy i azylový dům nebo ubytovna. Odborníci České společnosti AIDS pomoc se mimo jiné věnují také lobbingu – cílí na změnu legislativy, která lidi s HIV může dle jejich vyjádření diskriminovat nebo stigmatizovat.
Bezesporu velmi důležitým článkem v tomto kolečku je i psychologická či psychiatrická podpora. Lidé s HIV jsou totiž náchylnější k duševním onemocněním. Podle studie by měli tito lidé oproti lidem bez HIV čelit o 63 % vyššímu riziku, že budou diagnostikováni s duševní poruchou. Na vině může být jak virus samotný, který samozřejmě ovlivňuje imunitní aktivace v těle, ale problém na této úrovni může být způsoben i třeba stigmatizací, sociálním vyloučením, pocity osamocení, výčitkami svědomí, případně tím, že nemocní lidé jednoduše tráví hodně času tím, že chodí po zdravotnických zařízeních a musejí se denně potýkat se závažným onemocněním. Možných příčin potenciálních šrámů na duši je zde mnoho.
Pokud i vás zajímá, kam se obrátit, podívejte se například na zrekonstruovanou budovu terapeutických prostorů v Domě světla v Praze, kde rekonstrukce stála krásných 2 349 699 Kč a do nového vybavení investovali 240 000 Kč. „V roce 2022 jsme pro naše klienty připravili nové terapeutické prostory v Domě světla v Praze. Od jara 2022 probíhala velká rekonstrukce prostorů, ve kterých dříve byly garáže a technické místnosti. Nově zrekonstruované prostory budou využívány především pro terapeutické účely v rámci služby Kontakt+, která pomáhá lidem žijícím s HIV a jejich blízkým žít normální život, nebo se k němu co nejrychleji vrátit, pomáhá řešit problémy stigmatizace, diskriminace a sociálního vyloučení HIV pozitivních lidí. Dále pro poradenství v oblasti chem-sexu a pro sdělování výsledků HIV testů,“ uvedla detaily jejich tisková zpráva.
Rekonstrukce a údržby se dále dočkaly i sanitky – mobilní checkpointy. Do vozového parku bylo zainvestováno dalších více než sedm set tisíc korun. A ani tam Česká společnost AIDS pomoc nekončí! „Do budoucna mezi naše hlavní priority i nadále patří péče a podpora lidi žijící s HIV a jejich blízkých, osvěta v oblasti HIV/AIDS zaměřená na širokou veřejnost, boj se stigmatizací a podpora vytváření legislativního rámce pro lidi žijící s HIV, který je v souladu s nejmodernějšími trendy a evropskou legislativou, prevence a testování HIV včetně dalších pohlavně přenosných nemocí,“ vyjádřila své plány.
Aktuálně je v běhu kampaň odkazující na stránku Život s HIV. Tam naleznete spoustu informací i objasnění běžných mýtů spojených s HIV. Kampaň vznikla díky spolupráci České společnosti AIDS pomoc, GSK x ViiV Healthcare za podpory nadace BigBoard a hlavního města Prahy. Všimnout si tak v následujících týdnech můžete třeba reklamních nosičů a ploch kolem několika pražských křižovatek.
Kampaň využila tři základní motivy propojené slogany:
- matku s dítětem: „Žiju s HIV a i tak mohu mít děti / Správně léčený člověk s HIV nemusí být nakažlivý“,
- milenecký pár: „Žiju s HIV a i tak mohu mít sexuálního partnera / Správně léčený člověk s HIV nemusí být nakažlivý“
- a stárnoucího muže: „Žiju s HIV a mohu se dožít 90 let / Na HIV se už nemusí umírat / Včasné odhalení a léčba HIV může zajistit podobnou délku a kvalitu života jako mají lidé bez HIV infekce“.
Lidé s HIV tedy nejsou na své trápení sami. Osvěta a podpora při práci s nemocí je nesmírně důležitá a jsme rádi, že i v Čechách funguje silné zázemí, které může poskytnout onu nesmírně důležitou podporu, která je často rozdílem mezi kvalitním šťastným životem a trápením.