Nová otázka života a smrti: dokážete po dobu 10 sekund stát na jedné noze? A co to znamená, pokud ne?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Nová otázka života a smrti: dokážete po dobu 10 sekund stát na jedné noze? A co to znamená, pokud ne?

I když se to může zdát docela banální, schopnost udržet rovnováhu je skutečně klíčová a je vlastně i indikátorem toho, zda je v těle vše v pořádku. Co vše tedy to, zda (ne)dokážete stát na jedné noze po dobu 10 vteřin, o vašem zdraví vypovídá? A lze na rovnováze nějak zapracovat?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
8. 11. 2022

Možná jste před pár dny zachytili informaci o tom, že Christina Applegate (seriálová Kelly ze sitcomu Ženatý se závazky) se potýká s roztroušenou sklerózou. Sama v jednom z prvních rozhovorů na toto téma přiznala, že příznaky nemoci zpočátku ignorovala – problémy s pohybovým aparátem a neschopnost udržet rovnováhu ji přitom trápily poměrně dlouho. Jednoduše řečeno, tělo dokáže navenek vysílat signály, že je něco v nepořádku, člověk však musí naslouchat a následně také adekvátně jednat. „Možná jste byli vždy schopni při obouvání bot stát na jedné noze, ale v určitou chvíli jste s tím přestali. Možná jste dříve vylézali z vany a došlapovali klidně na vlhkou a kluzkou podlahu, ale teď se už musíte něčeho přidržovat. Je snadné podobné příznaky přehlédnout anebo je připsat jednoduše stárnutí,“ vysvětluje Anna Lowe, odbornice na fyzickou aktivitu a zdravé stárnutí. Ztráta rovnováhy je tedy něčím, co lze zaznamenat, člověk se ale musí na danou věc soustředit. A o čem všem tedy (ne)udržení balancu může svědčit?

Hi-tech inovace ve vysávání12. 12. 2022

Rovnováha jako komplexní souhra celého těla

V ryze technické rovině je rovnováha komplexní interakcí několika tělesných systémů: od svalů, nervů a zraku přes vnitřní ucho až po systém smyslový, který umožňuje rozpoznat, kde se tělo dotýká země. S uměním udržet rovnováhu se nerodíme, ale také se mu neučíme podobně, jako se učíme třeba mluvit. Vlastně je to totiž schopnost, kterou brzy po narození nabydeme,  a časem – s přibývajícím věkem (nebo s nějakou nemocí) – o ni zase postupně přijdeme. Samozřejmě, že definic rovnováhy existuje celá řada, ovšem v důsledku na nich zase tolik nezáleží jako na tom, že nedostatek rovnováhy je v obecné rovině spojen s mnoha různými vážnými zdravotními problémy.

Neschopnost udržet rovnováhu je např. dle letošní časosběrné studie (sběr dat probíhal po dobu 10 let) čítající na 1 700 účastníků středního věku indikátorem dvojnásobného zvýšení rizika úmrtí. Přesněji řečeno: neschopnost lidí po dobu 10 vteřin stát na jedné noze (s druhou nohou přitisknutou k ní, s pažemi svěšenými podél těla a očima upřenýma přímo před sebe) ani v jednom ze tří pokusů byla spojena s o 84 % zvýšeným rizikem smrti z jakékoliv příčiny. Tímto testem neprošel cca každý pátý účastník – a jejich počet rostl s narůstajícím věkem.

Samozřejmě, že vztah mezi schopností stát na jedné noze a zdravotním stavem je poměrně komplikovaný, ovšem v základu lze pracovat s tezí, že vzhledem k mnoha tělesným systémům zapojeným do procesu udržení rovnováhy je pravděpodobné, že se jedná o způsob, jak se vyvarovat zraněním a pádům. Podle Světové zdravotnické organizace přitom každoročně na následky pádu zemře téměř 700 tisíc lidí na celém světě (a pád je druhou nejčastější příčinou úmrtí způsobeného neúmyslným zraněním) a dalších 37 milionů pádů je tak vážných, že jejich následkem je buď invalidita, nebo následné předčasné úmrtí. Samozřejmě, že i pády mohou být způsobeny různými nemocemi, mnohé ale nemusí. Přitom jsou způsobeny stavem, který nelze jinak léčit, ačkoliv může mít smrtelné důsledky.

Zdroj: Giphy

Co vše mohou značit problémy s udržením rovnováhy?

Zdravotních důvodů, proč člověk začne schopnost udržení rovnováhy ztrácet, lze jmenovat spoustu. Mezi ty běžné se řadí např. obtíže s vnitřním uchem (ty mohou souviset i s tzv. Ménierovou chorobou), změny v krevním oběhu či poranění hlavy a krku. Stejně tak může mít daný stav souvislost s nízkou hladinou cukru v krvi, dehydratací, příp. medikací. Opomíjet nelze ani závažnější onemocnění – tedy Alzheimerovu chorobu (což je vlastně nemoc nervového systému), Parkinsonovu chorobu a již zmiňovanou roztroušenou sklerózu. Je proto vždy namístě, v případě, že problémy nejsou jen jednorázového charakteru, vyhledat lékaře a zdravotní stav s ním zkonzultovat.

Poslanec KDU-ČSL čelí obvinění, že znásilnil maséra z Amatérů.com. Brání se, že situace je smyšlená a nešlo o intimitu8. 1. 2023

Jak zdokonalit rovnováhu?

Pomineme-li ale narušení rovnováhy v důsledku konkrétních zdravotních problémů, na udržení balancu může začít pracovat skutečně úplně každý. Tedy, nejenže může, ale rozhodně by měl. Chůze a ani běh přitom nepomohou. Právě ve středním věku dle odborníků nastává vhodný čas na to začít se sporty, při nichž se nohy ohýbají v kolenou a kotnících, konkrétně se jedná o lyžování, bruslení, inline bruslení apod. Vzhledem k tomu, že právě toto nejsou zrovna sporty vhodné pro starší generaci, další variantou je tai-či. Ačkoliv tai-či se neřadí mezi náročně aerobní cvičení, podle studií již po dvou měsících dochází u dospělých ke zlepšení pohybových kompetencí, jako je vstávání ze židle či chůze, ale také ke snížení strachu z pádu. Aktivit, které jsou přínosné pro zlepšení rovnováhy a také pohybové kapacity, lze volit – i dle vlastních zájmů a schopností – celé množství. V každém případě ale platí, že je nezbyté začít s kteroukoliv z aktivit dříve, než je to skutečně třeba.  

Zdroj: dailymail.co.uk, theguardian.com, scienceoffalling.com, bjsm.bmj.com, who.int, my.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop