Trpíte podzimní depresí? Pryč z ní! Tady je pár rad, jak se jí vyvarovat
BLØG
Zdroj: iStock

Trpíte podzimní depresí? Pryč z ní! Tady je pár rad, jak se jí vyvarovat

Neveselá šedivá obloha dokáže přispět ke zhoršení nálady a s trochou nějaké té smůly to poté může přejít až do depresivního stavu. Na podzimní úzkosti trpí mnoho lidí, a právě změny počasí jsou jedním z důvodů, proč se to děje. Odborně se chmurným myšlenkám v tomto čase říká sezonní afektivní porucha (dále jen SAD). A jak to máte s negativními myšlenkami vy?
Aneta Šimečková Aneta Šimečková Autor
1. 11. 2022

Proč někteří lidé trpí na SAD? Odborníci říkají, že sezónní změny narušují cirkadiánní rytmus těla. Tedy narušují lidský biorytmus. Další teorie ale mluví o tom, že měnící se období narušují hormony jako je serotonin a melatonin, které regulují spánek, náladu a pocity pohody. Příčiny však mohou být jakékoli. Každý jsme totiž jiný, a tak i jinak vnímáme změny všech okolních vlivů.

Jaké mohou být příčiny SADu?

- Pocity deprese a úzkosti

- Únava nebo nedostatek energie

- Ztráta zájmu o činnosti, které vás baví

- Změna chuti k jídlu nebo naopak přibývání na váze

- Příliš mnoho spánku

Jak častý je SAD?

Podle American Academy of Family Physicians trpí SADem asi 4 až 6 procent lidí ve Spojených státech. A dokonce až 20 procent lidí může mít mírnou formou tvz. „zimního bluesu“. To je další pojem, který je spojený s chladnými a šedivými dny. Nejedná se o přesný zdravotná stav, ale o pojem, který značí právě pokles naší nálady. Pociťujete zimní blues i vy?

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?20. 1. 2023

Je jedno, jestli jste mladí, ženy, muži či žijete blízko nebo daleko od rovníku. Depresemi totiž může trpět každý a je důležité si uvědomit, že to není v pořádku. „SAD se musí vyléčit, protože omezuje schopnost žít svůj život naplno. Člověk si nedokáže užívat okamžiku, přátel, rodiny a už vůbec nedokáže dobře fungovat v práci,“ říká Deborah Pierce, která se těmito poruchami zabývá.

Jaké jsou tedy rady, jak se tomuto stavu vyvarovat?

SAD je forma deprese, musí být tedy diagnostikována odborníkem na duševní zdraví. Existuje mnoho screeningových otázek, která mohou pomoci určit, zda se ve vašem případě jedná právě o SAD. Promluvte si tedy s lékařem.

Se změnou sezóny měníme i naše domovy. Vytváříme dekorace, které se hodí na roční období, které zrovna přichází. Proč tedy neproměníme a nepřipravíme na změnu i naši mysl? Budete se pak cítit psychicky i fyzicky lépe. Odborníci radí, abyste na chmurné počasí naplánovali i akce a výlety s přáteli či rodinou. Počasí najednou není tak chmurné, když je dobrá nálada.

Na pomoc od SADu dokonce existuje i světelná terapie. Jedná se o zařízení, které svítí jasným umělým světlem. Vystavujete se tak světlu, které pomáhá udržet biorytmus ve správných hodnotách. Fototerapeutické boxy napodobují sluneční svit a jejich záření je mnohem silnější než od klasických žárovek.

Existují dokonce i budíky, které fungují jako simulátory slunce. Nebudí vás pípání či hudba, ale postupně přibývající světlo, které přirozeně napodobuje svítání. I to, jak se probudíte má vliv na celý váš den. 

Můžete zkusit třeba i aromaterapii. Použijte esenciální oleje pro terapeutické účely a provoňte si váš domov. Vůně mají totiž podle odborníků opravdu přínos na naši náladu a duševní pohodu. Zkuste si třeba i pokapat pár kapek oleje do dlaní, rozetřete je a pár minut přiložte vaše ruce k obličeji. Nadechujte vůni a odpočiňte si.

Pohybujte se. Stejně jako u jiných forem deprese může cvičení SAD zmírnit. Zkuste si doma zacvičit jógu nebo pilates. Endorfiny po cvičení vás totiž nastartují a hned máte o poznání lepší den.

„Když se někdo cítí na dně, tak často sáhne po skleničce vína. Tyto změny mohou nakonec vést k závislosti,“ říká odbornice s tím, že alkohol akorát napomáhá ke zhoršení nálady.

„Nevím, proč les spojujeme s tím, že se vám tam musí něco stát,“ říká tvůrce jedinečných rekreačních staveb na samotách16. 12. 2022

Podle odborníků je nejlepší si nejdříve zkusit pomoci sám. Zkuste se věnovat věcem, které vás baví, buďte s přáteli a nebo sáhněte po různých vychytávkách dnešní doby. Pokud ale cítíte, že vám nic z toho nemůže pomoci, promluvte si s lékařem. A nebo, pokud vám to situace dovolí, kupte letenku a jeďte za teplem se ještě na chvilku ohřát a načerpat pořádnou dávku vitaminu D. 

 

Zdroj: everydayhealth.com, familydoctor.org, urmc.rochester.edu, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop