Mýty vs. realita o tabákových alternativách: Díky zařízením na zahřívání tabáku kouřit nepřestanete, ale snížíte rizika, jež z klasického kouření plynou

Řeč čísel je docela neúprosná: dle dat Státního zdravotního ústavu v Česku kouří čtvrtina populace (a více muži než ženy) starší 15 let a většina těchto lidí užívá převážně klasické cigarety. Ceny cigaret přitom – podobně jako nyní ceny všeho – rostou a pohybují se v rozmezí od 120 do 150 Kč za krabičku, dle analytiků ale v dohledné době přesáhnou i 200 Kč. Není tedy divu, že mnozí hledají jiné alternativy, jak si nikotin dopřát, a to nejen v rovině finančně přívětivější, ale i méně zdraví škodlivé. Nejprve se tak zájem obrátil k e-cigaretám a vaporizérům, nyní se upírá k zařízením na zahřívání tabáku. Všechny tyto alternativy vůči klasickým cigaretám jsou ale opředeny celou řadou nepravd a mýtů. Jak se k nim staví lékaři a věda?

Možná příjemný, ale zdraví škodlivý (zlo)zvyk

Ačkoliv tabákové listy využívali lidé již v hluboké minulosti – a vychutnávali si tak i v nich obsažený nikotin – co se klasického kouření týká, jedná se vlastně o poměrně moderní trend. To ještě mnohem více platí i o všech dnes tolik populárních alternativách cigaret, které mají mj. eliminovat i všechny negativní důsledky klasického kouření. Těch si, mimochodem, byli lidé vědomi již od konce 18. století, již v roce 1798 totiž dr. Benjamin Rush naznačil, že kouření může vyvolat nevyléčitelné nemoci a rakovinu. A v podstatě od té doby se různí inovátoři snaží najít rozličné způsoby, jak si dopřát nikotin bez nutnosti kouřit cigarety.

„Od doby, co se ví o mé orientaci, nesmím se synovci do bazénu,“ kroutí hlavou muž, jehož coming out rozpoutal rodinné drama14. 10. 2022

I když lidská invence je prakticky nekonečná, v rovině tabákových výrobků se přelomovým stalo až 20. století, kdy lidé začali přicházet se stále novými, vynalézavými způsoby, jak nikotin užívat. Ale svého druhu revoluce nastala až v roce 2003, když čínský lékárník a vynálezce přišel s prototypem elektronické cigarety (tu následně její výrobce nazval Ruyan, což znamená „jako kouřit“), právě tehdy se zrodil i moderní vaping, z něhož se stal hit.

Je pak až s podivem, že vynález prvních zařízení na zahřívání tabáku, k němuž došlo o více jak dvě dekády dříve, zůstal prakticky bez povšimnutí. A to navzdory faktu, že se jedná o variantu, která je vůči lidskému zdraví šetrnější.

Co škodí víc? A jak?

O škodlivosti kouření by bylo možné popsat stohy papíru. A vlastně totéž by bylo možné říci také o e-cigaretách/vaporizérech. Ačkoliv jejich nástup na trh byl masivní, následovala celá řada výzkumů, která poukázala na fakt, že vaping (kdy dochází k zahřívání nikotinu extrahovaného z tabáku, příchutě a dalších chemikálií tak, aby vzniknul aerosol, který uživatel následně vdechuje) škodí srdci i plicím. A zatímco výzkum dopadů užívání klasických cigaret je již poměrně pokročilý, ten, který se zaměřuje na vaping, je tak říkajíc „v plenkách“. A tak není divu, že okolo něj panuje celá řada neznámých, včetně toho, jaké chemikálie se podílejí na utvoření páry a jak dlouhodobě ovlivňují lidské zdraví. „Lidé musí pochopit, že e-cigarety jsou pro jejich zdraví potenciálně nebezpečné. Člověk se vystavuje nespočtu chemikálií, kterým ještě nerozumíme a které pravděpodobně nejsou bezpečné,“ shrnuje tak Michael Blaha z John Hopkins Ciccarone Center for the Prevention of Heart Disease.

V případě zařízení na zahřívání tabáku je však situace docela odlišná. Na rozdíl od elektronických cigaret (poměrně logicky) obsahují tabák. Ovšem nedochází k jeho spalování. Jak mj. popisuje také Světová zdravotnická organizace (WHO), „tabák je zahříván, aniž by došlo k jeho vznícení za vzniku emise obsahující nikotin a další chemikálie.“ Díky tomu je tedy tvorba škodlivin, jež je neoddělitelně spjata právě s kouřením klasických cigaret, významně omezena. Dalo by se tedy říci, že pokud už se někdo chce oddávat kouření a rád by svůj organismus nevystavoval nespočtu nežádoucích (v cigaretách) a také mnohdy neznámých (v e-cigaretách) látek, měl by zvážit právě zakoupení zařízení na zahřívání tabáku. A zdá se, že čím dál více Čechů právě k této praxi přistupuje – jejich popularita totiž napříč tuzemskou populací roste, ať už se jedná o IQOS, glo nebo relativní novinku z dílny Imperial Brands, PULZE, která letos oslavila první rok úspěšného působení na českém trhu.  

I pánské hodinky lze vybírat dle módních trendů. Jakou zvolit velikost, barvu a jak vůbec hodinky správně nosit?30. 9. 2022

S odvykáním nepomůže nic, kromě pevné vůle

Marketing je mocný – a téměř „vládne světu“. Není tedy divu, že v souvislosti s cigaretovými alternativami je možné setkat se i s tvrzením, že lze díky nim přestat kouřit. Ačkoliv ale mohou být v procesu odvykání některými považovány do jisté míry za prospěšné, dle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro toto tvrzení neexistují žádné vědecké důkazy. Jak navíc zkonstatovala v ryze českém kontextu MUDr. Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví, „je tu ale nebezpečí, a statistika to potvrzuje, že tyto alternativní výrobky podporují v závislosti na jiné formě příjmu nikotinu i lidi, kteří nikdy před tím nekouřili.

Přesto ale platí, že v porovnání s klasickými cigaretami zařízení na zahřívání tabáku lidskému zdraví škodí méně a jejich užívání (zachová-li kuřák stejnou intenzitu použití jako dříve kouřil) může být i finanční úsporou. O tom, že eliminace nedopalků prospívá životnímu prostředí ani nemluvě. A to vše se rozhodně počítá.  

Zdroj: Český kuřák 2022/Imperial Brands, Szu.cz, insider.com, casaa.org, hopkinsmedicine.org, euro.who.int, cdc.gov, sciencedirect.com