Účastníkům Prague Pride není jejich zdraví lhostejné. Na HIV a další pohlavně přenosné nemoci se otestoval rekordní počet zájemců!
News
Zdroj: iStock

Účastníkům Prague Pride není jejich zdraví lhostejné. Na HIV a další pohlavně přenosné nemoci se otestoval rekordní počet zájemců!

Testovací stany k Prague Pride už tradičně patří. Řada účastníků festivalu proto využívá možnosti testování přímo na místě bez nutnosti objednání. V letošním roce se testování zúčastnil rekordní počet zájemců a Česká společnost AIDS pomoc musela v průběhu dokonce dokupovat nové zásoby testů. Testovalo se na HIV, syfilis a žloutenky typu B a C. Největší zájem byl právě o testy na HIV.
Redakce Redakce Autor
19. 8. 2022

Možnost bezplatného testování na HIV, syfilis a žloutenky typu B a C měli návštěvníci festivalu Prague Pride přes týden na Střeleckém ostrově a v sobotu po průvodu také na Letné. Letošní zájem byl vskutku rekordní! „Letošní festival se těšil velké návštěvnosti a velký zájem projevili jeho návštěvníci také o své zdraví. Počty lidí, které jsme otestovali na infekce, byl opravdu rekordní,“ uvedl Jiří Pavlát, ředitel České společnosti AIDS pomoc.

<Path> „Mnoho lidí si myslí, že se jich HIV netýká. Opak je ale pravdou,“ říká doktor Milan Zlámal. Jak Česko se zákeřnou nemocí bojuje?Zdroj: Milan Zlámal

Celkem se testování zúčastnilo 2412 lidí, což je oproti loňskému roku téměř dvojnásobek. V  roce 2019, tedy ještě před omezováním festivalu v rámci covidových opatření, to bylo pouze 861 osob. Tento zájem nás příjemně překvapil. Již v polovině festivalu jsme dokupovali nové zásoby testů. Materiál, který se nám nepodařilo v závěru týdně nakoupit, nám zapůjčily spolupracující organizace. Všechny zájemce o test na HIV a další infekce se nakonec podařilo obsloužit,“ řekl Pavlát.

Zdravotníci provedli 2397 testů na HIV, 2056 na syfilis a další testy na zmíněné typy žloutenky. Celkem vyhodnotily mobilní laboratoře 6807 testů, z nichž bylo 30 vzorků odesláno do dalších laboratoří k ověření výsledků. Největší zájem o testování měly věkové skupiny 20 až 29 let s celkovým počtem 1339 zájemců, dále věkové skupiny 30 až 39 let se 455 zájemci a mládež do 19 let se 420 zájemci. Mužů, kteří se nechali otestovat, bylo 1224, žen 1050 a 138 uvedlo jiné pohlaví. Podle informací České společnosti AIDS pomoc byla čtvrtina testovaných cizinci a nejčastějším důvodem pro testování byl nechráněný sex pod vlivem alkoholu. Tento důvod uvedlo 1111 zájemců.

O České společnosti AIDS pomoc

Česká společnost AIDS pomoc, z.s. je nezisková organizace působící v oblasti prevence HIV, která již 30 let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV. Spolek, mimo jiné, poskytuje bezplatné a anonymní testování na HIV infekci a internetové a telefonní poradenství (www.aids-pomoc.cz, 800 800 980).

Zdroj: Česká společnost AIDS pomoc

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop