Milujete nudistické pláže? Pak dávejte pozor především na své genitálie. Jak ošetřit sluneční spálení v intimních oblastech?

Aktuální počasí doslova vybízí k tomu, abychom se vydali k vodě nebo minimálně vystavili svá těla na lehátkách u domácích bazénů. Sluneční paprsky ale dokážou být zrádné, to nepochybně všichni víme – a tak se (alespoň v případě, že se chceme vyvarovat bolestivému spálení) samozřejmě náležitě natíráme krémy/oleji s dostatečným ochranným faktorem. Jak se ale postarat o místa, kam běžně rozhodně „slunce nesvítí“? A co když se třeba po návštěvě nudistické pláže projeví bolestivá spálenina právě v intimních oblastech?

Letošní léto s řadou tropických dní k opalování přímo vybízí. Rozhodně se však nevyplácí, pokud člověk zanedbá náležitou ochranu před sluncem. Na použití různých typů přípravků na pokožku jsme již zvyklí – a pravděpodobně každý, kdo se již někdy opaloval (anebo se třeba i spálil), ví, že těmi nejrizikovějšími a nejvíce ke spálení náchylnými oblastmi na lidském těle jsou ty, které jsou běžně slunečním paprskům skryty. Pokud bychom tedy měli určit jediné místo, jehož spálení může znamenat skutečně pekelné bolesti, byly by to genitálie. V případě, že holdujete nejen opalování nahoře, ale i „dole bez“, klíčovým momentem je proto preventivní ošetření. „Vhodné je použít opravdu velké množství opalovacího krému minimálně SPF 15 a aplikovat jej alespoň 20 minut před sluněním. Další vrstvu krému byste měli nanést po 20 minutách pobytu na slunci a poté po každých dvou hodinách nebo ihned po vykoupání nebo silném zpocení,“ doporučuje tak sexpertka dr. Yvonne Kristan Fulbright.  

Lékem na podzimní nudu a šeď je Madrid – Ráj pro gurmány, milovníky umění i hudby25. 10. 2022

Když už je „vymalováno“ (a spáleno)

Ačkoliv základem by samozřejmě měla být prevence, někdy ji člověk zanedbá anebo prostě není dostatečná. A pak už jen nezbývá, než se s nastalou situací nějak přijatelně popasovat. V případě, že vaše genitálie během opalovačky absorbují více slunečních paprsků, než je zdrávo, na řadu přichází vhodné ošetření. Dobrou zprávou nepochybně je, že dle serveru Medical News Today lze většinu popálenin od  slunce klasifikovat jako popáleniny prvního, nebo druhého stupně, takže je možné ošetřit je poměrně dobře i bez pomoci lékaře. I tehdy je ale namístě dodržovat základní pravidla, aby právě tato domácí péče nakonec nepřinesla více škody než užitku.

„Vyhýbejte se všemu parfemovanému a také přípravkům s chemickými přídavky. Nepoužívejte také oleje a ani žádné mastné krémy,“ shrnuje tak odbornice Sarah Walsh, čemu se vyvarovat (rozhodně tedy nepoužívejte ani přípravky s přídavkem alkoholu). K ošetření spálených intimních partií jsou dle jejích slov vhodné zejména přírodní chladivé krémy nebo změkčovadla a přípravky určené k hydrataci. Skvělou službu tak odvedou např. gely obsahující aloe, ty totiž nejenže zvlhčují, ale také chladí. Aloe má navíc hojivý efekt. Podle Americké akademie dermatologie je pak možné – zejména v případě, že se jedná o spáleninu opakovanou – užít hydrokortizolový krém, ten ostatně běžně užívají i muži trpící genitálními ekzémy (aplikace na genitálie je tak zcela bezproblémová).

I když v případě spálení člověk jistě touží po ochlazení doslova hořící pokožky, užívat k němu jiné prostředky než chladivé gely také není zrovna skvělý nápad. Zejména použití ledu nebo třeba sáčku s mraženou zeleninou na postiženou oblast je naprosto zapovězeno – led totiž může paradoxně způsobit další závažné popáleniny, což pro křehkou kůži na genitáliích platí dvojnásob. V případě nesnesitelné bolesti tak v úvahu přichází maximálně příjemné posezení v lavoru či vaně se studenou vodou. Další variantou jsou chladné obklady – k nim by ale měl být užíván např. měkký navlhčený ručník. A pokud je bolest opravdu nesnesitelná, na řadu mohou přijít i „zázračné pilulky“ – vhodný je jak ibuprofen, tak i léky obsahující paracetamol.   

„Před 60 lety byl coming out skutečným bojem,“ tvrdí čtyřka gay seniorů, kteří dobyli sociální sítě. Nyní varují před návratem do minulosti10. 11. 2022

Co všechno rozhodně nedělat?

Jednou věcí je ale samotné ošetření, druhou pak to, co se svými genitáliemi dál plánujete provozovat. V prvé řadě – na drobné puchýřky, které se s vysokou pravděpodobností objeví, nesahejte, nijak je netřete a ani nepropichujte. Jediný efekt, který by tato praxe měla, je možnost zanesení infekce tam, kde ji mít rozhodně nechcete. Totéž pak platí také pro fází následného hojení – genitálie totiž samozřejmě začnou svrbět. Proto je základním doporučením nošení volného prádla (v případě mužů), ženy s troškou odvahy pak mohou rovnou volit sukně či šaty a vyrazit „naostro“. Namístě také je osvojit si heslo: NEDRBAT (a neloupat). Genitálie se po čase zahojí samy, a to i bez naší aktivní pomoci.

A pokud byste během fáze hojení vaší chlouby byť jen pomysleli na sex, tak si zase rychle nechte zajít chuť. Na sex je totiž rozhodně vhodné zapomenout – následkem takovýchto hrátek by totiž byla jen a pouze nepříjemná bolest a případně i další poškození pokožky… Ale možná, že díky této vynucené sexuální abstinenci si pro příště budete pamatovat, že opálení „tam dole“ sice může vypadat hezky, ovšem není-li následně komu ukazovat, je vlastně úplně zbytečné…

Zdroj: foxnews.com, medicalnewstoday.com, metro.co.uk, aad.org, nhs.uk, melmagazine.com,