
Trans muži mohou mít i po letech užívání testosteronu vlastní děti. Vědci v laboratoři připravili jejich vajíčka k oplodnění
Otázky lidské reprodukce se donedávna zdály být poměrně jasné. Muž oplodní ženu, resp. v ženském těle se díky průniku spermie do vajíčka zformuje plod. I když tuto poměrně snadnou rovnici do jisté míry zkomplikoval fakt, že v populaci narůstá neplodnost, i na to má věda odpověď. Vajíčko dokáže oplodnit uměle. Navzdory tomuto laboratornímu zásahu ale obecně vždy platilo, že vajíčka produkují ženské reprodukční orgány a spermie zase ty mužské – a samotný plod se pak vyvíjí v ženské děloze (téma tzv. surogátního mateřství, kdy dítě odnosí náhradní matka, by pak vydalo na samostatný text). Když se tedy objevily informace o těhotných trans mužích, začaly se ozývat hlasy, že něco takového je proti přírodě. Podmínkou pro toto netypické těhotenství ale bylo zachování ženských reprodukčních orgánů a vysazení hormonální léčby v podobě podávání testosteronu tak, aby se vaječníky opět probudily k životu. Nyní se ale zdá, že by trans muži mohli mít i další možnost, jak zplodit vlastní děti.
Jak testosteron mění ženy v muže
Jednou z klíčových součástí tranzice je terapie testosteronem – ta vede k tomu, že tělo, které mělo ženské charakteristiky, se začne měnit v tělo vizuálně mužské. Člověku se začne měnit hlas, tělesné proporce, začnou mu růst vousy apod. Samozřejmě, že součástí hormonální terapie je pak i působení na ženské reprodukční orgány, kdy výsledkem je tzv. anovulace a amenorea, tedy stav, kdy vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka a menstruační cyklus se zastaví. V případě, že je podávání testosteronu ukončeno (či přerušeno), pak tyto účinky mohou být zvráceny – ovšem není to vždy pravidlem. To v praktické rovině znamená, že trans muži toužící po vlastních dětech by se měli ideálně raději spoléhat na odběr vlastních vajíček ještě před tranzicí (což je ale v podstatě nereálné, pokud je tranzice zahájena již v pubertě, resp. ještě předtím, než jedinec začne ovulovat). Právě nový výzkum ale ukazuje, že pravidla hry mohou být i jiná. Tedy, v případě, že během tranzice neproběhne i sterilizace, která již téměř v celé Evropě pro formální změnu pohlaví vyžadována není, Česko však na ní stále trvá.
Vaječníky lze obecně označit za určitý rezervoár tisíců nedovyvinutých vajíček, kdy každý měsíc jedno dozraje a je uvolněno z vaječníků ven k potenciálnímu oplodnění spermií a vytvoření embrya. To je proces, který v ženském zdravém těle probíhá zcela přirozeně. V případě trans mužů je ale situace jiná – tedy odpovídá stavu, který byl již výše popsán. Pokud trans muži sterilizaci nepodstoupí, jsou jejich vaječníky v jakémsi režimu stand by. Ti trans muži (a lze je počítat skutečně v jednotkách), kteří doposud otěhotněli a zaplnili tak i titulní stránky médií, pak museli své vaječníky opět „oživit“ právě tím, že testosteronovou terapii přerušili – a začali užívat i estrogen (což je proces poměrně pro tělo náročný, o nutnosti dostatku času ani nemluvě). Podle vědců ale existuje i další cesta – podařilo se jim totiž odebrat z těchto „uspaných“ vaječníků trans mužů vajíčka a připravit je na oplodnění v ryze laboratorních podmínkách.
Výzkumný tým reprodukční bioložky Evelyn Telfer z University of Edinburgh tedy v rámci svého výzkumu dospěl k závěru, že životaschopná vajíčka je od trans mužů možné získat i po mnoha letech testosteronové terapie, která jinak ovulaci brzdí. To by pak v praktické rovině znamenalo, že trans muži toužící po dětech by se mohli vyhnout nezřídka nepříjemné lékařské péči a léčbě založené na podávání ženských hormonů, což může být nejen fyzicky, ale i psychicky velmi náročné. „Je to skutečně vzrušující a velmi důležitá práce – a bude to velmi důležitý pokrok, který potenciálně pomůže mnoha lidem,“ komentoval výsledky výzkumu, který ještě nebyl recenzován, ale jen prezentován na výročním zasedání Společnosti pro výzkum reprodukce, Samir Babayev, reprodukční endokrinolog z Mayo Clinic. Je přitom třeba říci, že ačkoliv výzkum by časem mohl nabídnout řešení pro trans muže, jak založit rodinu, vědci dodávají, že jejich zjištění by nepochybně ocenily i např. ženy, které v dětství/dospívání prošly onkologickou léčbou, která vaječníky, resp. následnou produkci vajíček, poškozuje. V jejich případě by hypoteticky bylo možné část vaječníků odebrat a vajíčka také vypěstovat.
A v souvislosti s reprodukcí trans lidí je pak možné dodat ještě jednu novinku, která se pro změnu týká trans žen. Indičtí odborníci totiž oznámili, že aktuálně pracují na první transplantaci dělohy do těla trans ženy. „Toto je budoucnost, zatím nemůžeme říci, kdy přesně k tomuto zákroku dojde, ale bude to brzy,“ uvedl chirurg z Nového Dillí, Narendra Kaushik. Právě za ním přiletěla z Dánska trans žena, jíž má být zákrok proveden. Transplantace dělohy přitom již byly realizovány po celém světě, vzhledem k náročnosti, ale také finanční nákladnosti, se však počet zákroků pohybuje v řádu desítek. Na druhou stranu ve více jak dvaceti případech se nakonec vše zdařilo natolik, že se pacientkám narodily zdravé děti.