Neurotrenér sestavuje 10 priorit pro ztrátu tělesného tuku – část 2
Straight friendly
Zdroj: Jan Vinkler / se svolením

Neurotrenér sestavuje 10 priorit pro ztrátu tělesného tuku – část 2

Chcete-li ztratit tělesný tuk, potřebujete plán, který se zaměřuje na trénink, stravování a životní styl. V druhé části článku se podíváme na zbývající tipy, jak konečně získat postavu, se kterou se budete cítit dobře.
Jan Vinkler Jan Vinkler Autor
14. 4. 2022

#6: Starejte se o svá střeva (a mikrobiom)

Ve vašich střevech žijí miliardy mikrobů, které zásadním způsobem ovlivňují zdravotní stav, chování i náladu. Pokud se špatně stravujete, snadno dojde k přemnožení negativních bakterií, které ovlivňují vaše zdraví.

Jezte kvalitní průmyslově nezpracovanou stravu a probiotické potraviny. Pokud netrpíte střevním onemocněním, jezte dostatek vlákniny. Jejím nejpřirozenějším zdrojem je zelenina.

#7: Jezte zdravé tuky

Skoro každý ví, že některé tuky jsou zdravé. Které to ale přesně jsou, ví už méně lidí. Navíc, když se běžný dietář snaží zhubnout, tuky vynechá jako první. 

Vynechávání tuku způsobuje řadu problémů: Za prvé, konzumace tuku zlepšuje vaši metabolickou flexibilitu, což je schopnost těla spalovat tělesný tuk. Pokud budete jíst nízkotučnou stravu s vysokým obsahem sacharidů, vaše tělo bude běžet na sacharidy a spalování tělesného tuku bude pomalé.

Metabolická flexibilita umožňuje tělu udržovat stabilní hladinu energie spalováním tuků. To je důležité. Nechcete, aby se váš mozek zhroutil, když zrovna nemůžete jíst každé dvě hodiny. Navíc častá konzumace jídla zpomaluje spalování tělesného tuku.

Tuk je pro tělo nezbytný pro tvorbu důležitých hormonů, jako je růstový hormon, testosteron, estrogen a řady dalších a je nezbytný pro syntézu vitaminu D. Potřebujete zdravé hladiny hormonů, abyste si udrželi svalovou hmotu při hubnutí a byli schopni efektivně přeměňovat zásoby tělesného tuku na energii.

Nejlepší způsob, jak zvýšit příjem tuků, je zahrnout je do každého jídla. Mnoho potravin kvalitních na zdroje bílkovin přirozeně obsahuje i tuk (losos, steak, vejce, sýry). Tuky ale můžete přidat i do salátů ve formě oliv nebo avokáda. Přidejte trochu ořechů nebo semínek k restované zelenině nebo je přidejte do řeckého jogurtu. Při vaření používejte kvalitní, přírodní, chemicky nezpracované tuky, jako je kokosový, olivový a avokádový olej. Nebojte se použít i živočišné tuky: sádlo, máslo, ghí.

<Path> Bizarní způsob, jak se zbavit druhé brady a mít vyrýsovanou čelist, má prý skutečně znatelné výsledkyZdroj: JawlineMe, JawzRsize

#8: Zaměřte se na problémy s hormony, začněte s inzulínem

Růstový hormon, testosteron, estrogen, kortizol, inzulín, glukagon a řada dalších mají velký vliv na rychlost metabolismu a vaši schopnost ztrácet tělesný tuk. Dobrou zprávou je, že tyto hormony mají tendenci fungovat kaskádovitě. Pokud jeden dostanete do rovnováhy, ostatní ho budou následovat. Nejlepší a nejjednodušší je začít inzulínem.

Pokud jste v kalorickém nadbytku, inzulín nadbytečné kalorie uloží jako tělesný tuk. Sacharidové potraviny vedou k největšímu uvolňování inzulínu. Snadno se jich přejíte, protože aktivují části mozku, které stimulují příjem potravy. Vysoké hladiny inzulínu způsobují, že buňky se stanou na inzulín méně citlivé a vaše tělo ho proto musí produkovat stále větší množství. Následuje rozvoj poruch metabolismu, který může skončit až cukrovkou.

Snížení příjmu sacharidů obnoví vaši citlivost na inzulín. To umožní tělu čerpat energii z vlastních tukových zásob. Je to i jeden z důvodů, proč nízkosacharidové diety mají tendenci urychlovat ztrátu tuku. Konkrétní poměry sacharidů/bílkovin/tuků budou záviset na vaší individuální situaci – zejména na úrovni aktivity, aktuálním složení těla, cílech a genetice.

<Path> Instruktor Les Mills David Pártl o tom, jak našemu organismu dopřát tu nejlepší regeneraciZdroj: David Pártl

#9: Pracujte se stresem

V dnešní době je téměř nemožné uniknout chronickému stresu. Najít způsob, jak se s ním efektivně vypořádat, je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro zdraví a ztrátu tělesného tuku.

Dlouhodobý stres vede k sekreci kortizolu. Primární funkcí kortizolu je zvýšit hladinu cukru v krvi (což s sebou přináší prudký nárůst inzulínu), čímž získáte dostatek energie na překonání stresové situace. Pokud se to ale děje příliš často a stres se stane chronickým, rozproudí se kaskáda metabolických a hormonálních změn a zvýší se zánětlivost v celém organismu. Tělo následně nefunguje správně, metabolismus je v nepořádku a ke ztrátě tuku prostě nedojde.

Zvládání stresu vypadá pro každého jinak, přesto uvádím několik tipů, jak si můžete pomoci:

-    Zaměřte se na meditaci nebo práci s dechem,

-    poslouchejte vaši oblíbenou hudbu a klidně si u toho zpívejte,

-    zkuste jógu nebo naopak bojové umění,

-    trénujte tvrdě, ale vždy dejte tělu dostatek času na úplné zotavení.

<Path> Jednoduchý armádní trik, který vás zbaví bolesti svalů a únavy po cvičeníZdroj: FOTO: Instagram

#10: Vyřešte problémy se spánkem jednou provždy

Množství spánku, které lidé potřebují, je individuální. Pokud však pravidelně spíte méně než 7 hodin denně, jste neustále vyčerpaní a ztráty tělesného tuku bude těžké dosáhnout. Lidé s nedostatkem spánku mají větší hlad a chutě, vybírají si méně kvalitní jídlo a jsou méně aktivní. Když nemáte dostatek spánku, citlivost na inzulín prudce klesá. Stresový hormon kortizol stoupá, čímž se tělo posouvá do režimu ukládání tuku.

Najděte způsob, jak zlepšit svůj spánek a odpočinek, protože to nezbytně potřebujete. Začněte praktikováním dobré spánkové hygieny (hodinu před spaním vypněte elektroniku, vyhýbejte se kofeinu 8 hodin před spánkem, udělejte si před spaním rituál, který vám pomůže se zklidnit a vypnout hlavu). Vyzkoušejte přírodní prostředky na spaní, jako je hořčík a aminokyseliny l-theanin a glycin.

---

Jan Vinkler je health & performance coach, který se zdravému životnímu stylu věnuje na profesní úrovni od roku 2012. V současné době si zvyšuje kvalifikaci studiem neurověd a technik funkčního dýchání. Mezi jeho klienty se řadí muži i ženy, kterým Jan pomohl s redukcí tělesného tuku, budováním svalů a optimalizací zdraví. 

Neurotrenér Jan Vinkler
Foto: Jan Vinkler / se svolením
Zdroj: Jan Vinkler, IG: @janvinkler, FB: /jan.vinkler

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop