Chcete, aby vám to lépe myslelo? Pořiďte si domácího mazlíčka! Zvířata nepomáhají jen zahnat nudu nebo samotu

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Něco na tomhle pořekadle nejspíš opravdu bude. A rozhodně se netýká jen zmíněných čtyřnohých společníků, ale domácích mazlíčků obecně. Nová zjištění totiž ukázala, že zvířata můžou mít hned několik pozitivních účinků na zdraví svých páníčků.

Vlastnit domácího mazlíčka je občas výzva. Až na pár perných okamžiků se ale nakonec asi všichni, kdo tuhle zkušenost mají, shodnou na tom, že to stojí za to. Každý, kdo si nějaké zvíře do domácnosti pořídí, se může těšit na věrného a zábavného společníka, se kterým nuda ani samota v žádném případě nehrozí. A jak potvrzuje věda, tohle zdaleka není všechno. 

Vražedný maraton, ukřižování i tabákové hody: Takhle se Velikonoce slaví jinde ve světě11. 4. 2022

Domácí mazlíčci vám přinesou hodně benefitů. Dlouhodobé vzájemné soužití může mít například příznivý vliv na váš mozek. A to dokonce tak velký, že by mohl zpomalit zhoršování kognitivních funkcí.

Po 60. roce života se totiž začínají výrazně zpomalovat psychické procesy a dochází ke zhoršenému vnímání okolí prostřednictvím smyslových orgánů. Zhoršuje se zrak, sluch, ale třeba také mechanická paměť. Podle předběžné studie, na které se podíleli akademici z univerzity v Michiganu, by stárnutí mohla trochu oddálit právě společnost domácích mazlíčků. Jak naznačují prvotní výsledky výzkumu, mozek lidí, kteří měli ve věku kolem 65 let domácího mazlíčka pět a víc let, stárnul pomaleji, než tomu bývá za běžných okolností.

„Předchozí studie na téma domácích mazlíčků přišly na to, že pouto mezi člověkem a zvířetem může mít pozitivní dopady na lidské zdraví. Prokázalo se třeba snížení krevního tlaku i stresu,“ říká hlavní autorka studie, doktorka Tiffany Braley, která působí v univerzitní nemocnici v Michiganu. Braley ale dodala, že nový výzkum dospěl k takřka průlomovým závěrům. „Výsledky naší studie naznačují, že přítomnost domácích mazlíčků nás může ochránit i před zhoršováním kognitivních funkcí,“ uvedla vědkyně. 

Výzkumníci pracovali s údaji z existující studie, které se zúčastnilo víc než 1300 lidí, průměrně ve věku okolo 65 let. Při zahájení výzkumu to všem takříkajíc „myslelo“ normálně. Celkem 53 procent účastníků uvedlo, že součástí jejich domácnosti je i nějaký domácí mazlíček, přičemž 32 procent dotazovaných pak upřesnilo, že zvíře s nimi žije dokonce „dlouhodobě“ – tedy přes pět let. 

Akademici měřili stav kognitivních funkcí po dobu šesti let pomocí různých testů. Mezi nimi nechyběly ani mnohými neoblíbené matematické úlohy jako odčítání, ale hodnotilo se i pamatování slov. Na základě toho, jak si kdo v testech vedl, pak každý dostal kognitivní skóre v rozmezí od 0 do 27. A co tedy vědci z Michiganu objevili?

Během šestiletého období se počáteční kognitivní skóre snižovalo pomaleji u majitelů domácích mazlíčků než u těch, kteří žádné zvíře nevlastní. Největší rozdíl pak byl znatelný u dlouhodobých páníčků. Ti si totiž vedli lépe o 1,2 bodu zmíněného skóre. Nejvíc pak zvířata prospívala černošským účastníkům studie, mužům, a také lidem s vysokoškolským vzděláním. 

V rodných obcích jim nebylo příjemné ani držet se na ulici za ruce. Na začátky svého vztahu zavzpomínali partneři Michal a Jirka25. 4. 2022

Doktorka Braley upozornila, že k potvrzení a posílení pravdivosti a spolehlivosti dosavadních výsledků ještě bude zapotřebí další výzkum. Zároveň ale podotkla, že vodítkem k porozumění toho, proč na nás domácí mazlíčci mají takový vliv, jsou minulé studie. „Na kognitivní funkce může negativně působit i stres,“ vysvětlila Braley s tím, že nižší hladina stresu může de facto oddálit některé procesy stárnutí. Důležitý je také fakt, že lidé, kteří si pořídili domácího mazlíčka, zejména psa, častěji cvičí a chodí na procházky. Právě zvýšení fyzické aktivity totiž váš mozek může ještě dodatečně nabudit. 

Zdroj: Eurekalert.org, Healthline.com, Cnbc.com