Chcete, aby vám to lépe myslelo? Pořiďte si domácího mazlíčka! Zvířata nepomáhají jen zahnat nudu nebo samotu
Straight friendly
Zdroj: iStock

Chcete, aby vám to lépe myslelo? Pořiďte si domácího mazlíčka! Zvířata nepomáhají jen zahnat nudu nebo samotu

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Něco na tomhle pořekadle nejspíš opravdu bude. A rozhodně se netýká jen zmíněných čtyřnohých společníků, ale domácích mazlíčků obecně. Nová zjištění totiž ukázala, že zvířata můžou mít hned několik pozitivních účinků na zdraví svých páníčků.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
8. 3. 2022

Vlastnit domácího mazlíčka je občas výzva. Až na pár perných okamžiků se ale nakonec asi všichni, kdo tuhle zkušenost mají, shodnou na tom, že to stojí za to. Každý, kdo si nějaké zvíře do domácnosti pořídí, se může těšit na věrného a zábavného společníka, se kterým nuda ani samota v žádném případě nehrozí. A jak potvrzuje věda, tohle zdaleka není všechno. 

<Path> Skutečně jízda na kole způsobuje mužům sexuální problémy? Mýty o cyklistice se bortí, zejména starším mužům prý prospívá!Zdroj: independent.co.uk

Domácí mazlíčci vám přinesou hodně benefitů. Dlouhodobé vzájemné soužití může mít například příznivý vliv na váš mozek. A to dokonce tak velký, že by mohl zpomalit zhoršování kognitivních funkcí.

Po 60. roce života se totiž začínají výrazně zpomalovat psychické procesy a dochází ke zhoršenému vnímání okolí prostřednictvím smyslových orgánů. Zhoršuje se zrak, sluch, ale třeba také mechanická paměť. Podle předběžné studie, na které se podíleli akademici z univerzity v Michiganu, by stárnutí mohla trochu oddálit právě společnost domácích mazlíčků. Jak naznačují prvotní výsledky výzkumu, mozek lidí, kteří měli ve věku kolem 65 let domácího mazlíčka pět a víc let, stárnul pomaleji, než tomu bývá za běžných okolností.

„Předchozí studie na téma domácích mazlíčků přišly na to, že pouto mezi člověkem a zvířetem může mít pozitivní dopady na lidské zdraví. Prokázalo se třeba snížení krevního tlaku i stresu,“ říká hlavní autorka studie, doktorka Tiffany Braley, která působí v univerzitní nemocnici v Michiganu. Braley ale dodala, že nový výzkum dospěl k takřka průlomovým závěrům. „Výsledky naší studie naznačují, že přítomnost domácích mazlíčků nás může ochránit i před zhoršováním kognitivních funkcí,“ uvedla vědkyně. 

Výzkumníci pracovali s údaji z existující studie, které se zúčastnilo víc než 1300 lidí, průměrně ve věku okolo 65 let. Při zahájení výzkumu to všem takříkajíc „myslelo“ normálně. Celkem 53 procent účastníků uvedlo, že součástí jejich domácnosti je i nějaký domácí mazlíček, přičemž 32 procent dotazovaných pak upřesnilo, že zvíře s nimi žije dokonce „dlouhodobě“ – tedy přes pět let. 

Akademici měřili stav kognitivních funkcí po dobu šesti let pomocí různých testů. Mezi nimi nechyběly ani mnohými neoblíbené matematické úlohy jako odčítání, ale hodnotilo se i pamatování slov. Na základě toho, jak si kdo v testech vedl, pak každý dostal kognitivní skóre v rozmezí od 0 do 27. A co tedy vědci z Michiganu objevili?

Během šestiletého období se počáteční kognitivní skóre snižovalo pomaleji u majitelů domácích mazlíčků než u těch, kteří žádné zvíře nevlastní. Největší rozdíl pak byl znatelný u dlouhodobých páníčků. Ti si totiž vedli lépe o 1,2 bodu zmíněného skóre. Nejvíc pak zvířata prospívala černošským účastníkům studie, mužům, a také lidem s vysokoškolským vzděláním. 

<Path> Odborník na stárnutí radí, jak zatočit s věkem a vypadat mladší. Zn: Rychle a zdarma!Zdroj:

Doktorka Braley upozornila, že k potvrzení a posílení pravdivosti a spolehlivosti dosavadních výsledků ještě bude zapotřebí další výzkum. Zároveň ale podotkla, že vodítkem k porozumění toho, proč na nás domácí mazlíčci mají takový vliv, jsou minulé studie. „Na kognitivní funkce může negativně působit i stres,“ vysvětlila Braley s tím, že nižší hladina stresu může de facto oddálit některé procesy stárnutí. Důležitý je také fakt, že lidé, kteří si pořídili domácího mazlíčka, zejména psa, častěji cvičí a chodí na procházky. Právě zvýšení fyzické aktivity totiž váš mozek může ještě dodatečně nabudit. 

Zdroj: Eurekalert.org, Healthline.com, Cnbc.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop