Zdraví hraje prim! Odlehčete žaludku, mysli i peněžence a vytvořte si svůj soukromý kousek ráje. Jak na to?

Bez ohledu na roční období, světové události či momentální pocity je potřeba starat se o svou duši i tělo. Sebelásku nám nikdo jiný nenahradí, a tak není od věci promyslet si své možnosti, pokud jde o zklidnění mysli, řízení každodenní rutiny nebo třeba úpravu jídelníčku. I malá změna může odstartovat velké věci a stejně tak i jedna rostlinka může vykřesat v začátečníku opravdovou vášeň pro pěstování a využití všech výhod, které s sebou starost o květinku, bylinku nebo třeba zeleninovou sazeničku nese.

Odkdy je kozel špatný zahradník? To je jedna z nejhorších pomluv, kterých se svět dopustil! Že neopatrný kozel spase všechnu úrodu a nepostará se o zahrádku, jak by měl? Pojďme si to uvést na pravou míru: Nikdo nemá právo hodnotit vaše zahradnické úsilí. Ať už si přejete pěstovat pouze okrasu, dlouhodobě udržovat své saláty v nejvyšší možné kvalitě, anebo si prostě jen toužíte sednout s kávičkou do své soukromé nekoordinované džungle, je to jen na vás!

Chcete uléhat vedle Zelenského? Žádný problém! Které další bizarnosti se na internetu v souvislosti s válkou na Ukrajině objevily?30. 3. 2022

Zelená barva uklidňuje nejen oči, ale i mysl, a jak známo, příjemná manuální práce nejen šlechtí, ale dokonce odbourává nahromaděný stres. Po celém dni v zaměstnání, v neustálém frmolu a přívalu zpráv není nad to zaposlouchat se do včelího bzučení a prostě si „jen“ dát záležet, aby se nová sazenička dobře usadila. Odmění se vám stonásobně. A to se dnes dá říct o máločem.

A jak si ve svém bezprostředním okolí vytvořit takové malé odpočinkové místo, které navíc zvládne doslova i přinášet ovoce? Ti, kdo nedisponují pozemkem pro zahradu, možná ani nedoufali, že si mohou v klidu rozjet zahradničení i na omezeném prostoru. Ale to je škoda. Stačí k tomu totiž například i jen balkon či lodžie, anebo dokonce parapet nebo stolek v rohu u okna.

Co pěstovat?

Zvolte si, co chcete pěstovat. Rajčata? Fialky? Nebo snad rýmovník? Nenechte se ovlivnit doporučeními a vyberte si to, co vám udělá největší radost. Už jen pozorování pokroků je totiž nesmírně povzbuzující. Jsou lidé, kteří věří, že si s rostlinami mohou popovídat a tím prospívat nejen sobě, ale i jejich růstu. A tak není od věci vybrat si takovou, která je vám prostě sympatická.

Bez ohledu na to, co tvrdí prodejci, si nikdy nemůžeme být jistí, jak bylo zacházeno s kouskem ovoce nebo zeleniny, kterou si zakoupíme. Zato vypěstovaný malý zázrak nejen udělá radost svému hrdému pěstiteli, ale bude i zárukou kvality a chuti, kterou si každý při konzumaci jídla přejeme mít.

Malá kulička hrášku dokáže nabídnout za trochu vláhy a lásky hned hrst lusků. A některé rostliny plodí dokonce opakovaně. Zní to jako úspora peněz? Ano, je to tak. Ti, kdo mají štěstí na prostor a rok co rok sklízejí jablka, hrušky nebo třeba třešně, by mohli vyprávět. Nicméně ani v menších prostorách není potřeba zoufat. Co zkusit maliny? Jahody? Kedlubny nebo papriky?

„Existují čtyři scénáře války, ani v jednom Rusko nevyhrává,“ tvrdí čínský analytik15. 3. 2022

Jak na to?

Že máte okna jen na sever? Zimu v ložnici? Pažravou kočku nebo aktivní děti, které by si ve vaší zahrádce pravděpodobně vytvořily bojové pole? Všemu se dá přizpůsobit. Je omylem myslet si, že každá rostlina potřebuje přímé sluneční záření, nedýchatelné vedro skleníku a péči osobního služebného. Jednoduše vám půjdou naproti méně náročné kousky.

Třeba nyní přemýšlíte, že jste příliš nezkušení, neinformovaní, nebo dokonce nešikovní na to, abyste dokázali cokoli vypěstovat a udržet při životě. Možná. Dobré je, že můžete kdykoli bez následků všechno začít znovu od nuly. A podruhé už bude víc nejen zkušeností a informací, ale i té zručnosti. Chybami se přece člověk učí. Tak proč se jim bránit a hanit kozla za nepodstatné neúspěchy? Aby se vám dařilo o něco lépe, určitě zvažte vhodné náčiní. Takové, které prostě padne do ruky a stane se pomocníkem, nikoli dvousečnou zbraní. Dobré tipy nabízí Fiskars, kde si vybere každý – od opravdového kozla po začínající kůzle.

Zdroj: FISKARS