Bolestivé vřídky na penisu mohou postihnout každého muže. Kdy (a jak) je léčit a kdy raději zamířit k lékaři?

Rozličné pleťové nedokonalosti v životě jistě postihly v podstatě každého. Pokud bychom se zaměřili specificky na akné a různé drobné vřídky, ty se vyskytují skutečně na všech částech těla. Ačkoliv většina lidí si je tedy spojí jen s obličejem, pravdou je, že rozličné formy akné se mohou objevit např. na ramenou, zádech, v oblasti zadku… a dokonce i na penisu. Jak ale v takovém případě postupovat a neublížit si (a také nic nezanedbat)?

Tedy, v základu platí, že pokud pánové na svém penisu objeví cokoliv, co na něm obvykle nebývá, měli by zbystřit. Přeci jen různé pohlavně přenosné choroby existují i dnes – a platí, že čím dříve jsou správně diagnostikovány a léčeny, tím lépe. I nenápadný pupínek tedy může značit docela vážný problém: herpes, syfilis, genitální bradavice… Na druhou stranu ale není nutné hned propadat panice, pupínek opravdu může být jen neškodným pupínkem. Minimálně pokud vypadá jako malý hrbolek, který je na dotek citlivý a příp. je i na vrcholu nažloutlý či bílý, a vlastně se velmi podobná akné, jež se vyskytuje nejčastěji v obličeji, pravděpodobně půjde o tentýž problém. Co s ním?

Překvapivé následky dojmu zdravého stravování: Pět způsobů, jak se vám tělo snaží sdělit, že jíte MÁLO tuku23. 3. 2022

Klasické akné souvisí s ucpáním pórů nečistotami a mastnotou. A jelikož póry jsou všude na pokožce, samozřejmě to zahrnuje i pokožku penisu. Logicky i póry v této intimní oblasti se mohou ucpat a zanítit. Důvodem může být např. nošení příliš těsného spodního prádla (příp. prádla z nevhodného – tedy neprodyšného – materiálu), příliš těsných kalhot, ale také nedostatek hygieny. Určité problémy mohou souviset také s holením a podrážděním citlivé části pokožky břitvou. Pravdou ale je, že pupínek se čas od času může objevit i bez zjevné příčiny.  A zatímco v případě pokožky obličeje je možné pracovat i s určitou prevencí a používat přípravky, které tvorbě akné brání nebo ji alespoň minimalizují, v případě penisu je vlastně úplně nejlepší nedělat nic…

Když léčba není žádoucí…

Tím prvním, nač by se měl muž, který na penisu objeví něco nezvyklého, zaměřit, je povaha problému. Není-li pupínek otevřený, puchýřovitý, nemá neobvyklý tvar či není nijak znepokojivě tvarovaný, je možné být zcela v klidu. Správný postup „léčby“ pak spočívá v prostém vyčkání, až problém sám odezní. Aplikace jinak běžných přípravků, jako jsou benzoylperoxid či kyselina salicylová, je totiž pro dané partie poměrně radikální a příliš drsná. Snad není nutné zdůrazňovat, že „mačkat“ pupínek je také zcela nevhodný nápad, a to i proto, že v krajních případech může dojít i k nežádoucímu zjizvení. To pak potvrzuje i dermatoložka Michele Green. „Pupínky na penisu s největší pravděpodobností po několika dnech samy zmizí. Proto je nejlepší nechat je prostě být,“ tvrdí přímo. Pokud byste ale přeci jen toužili „po akci“, tak je možné doporučit ošetření pomocí vlažné vody a mýdla, příp. můžete k tomu, aby problematický pupínek zmizel rychleji, užít přímo vlažný obklad. Základním pravidlem při ošetřování by ale měla být jemnost.

Zdroj: Giphy

Tak trošku jiný – ale stále neškodný – pupínek

I když ale pupínek není úplně pupínkem, ještě to nemusí být důvod k panice – může se totiž jednat o tzv. Fordyceovy skvrny. Ty mají podobu vyvýšených bílých, nažloutlých či červených skvrnek o velikosti 1-5 milimetrů a obvykle se objevují – ve shlucích – tam, kde jsou na pokožce mazové žlázy, ale ne vlasové folikuly. Ačkoliv nejčastěji se Fordyceovy skvrny vyskytují na rtech, mohou se objevit i na genitáliích (a to jak těch mužských, tak i ženských). Jelikož se jedná o genetický problém, který nijak neohrožuje zdraví (při narození má Fordyceovy skvrny okolo 70 – 80 % lidí a jediným „projevem“ může být občasné svědění), obvykle není nutná ani léčba – ačkoliv je fakt, že v některých případech se mohou stát výraznějšími v době puberty, a to v důsledku hormonálních změn. „Fordyceovy skvrnu jsou běžné, neškodné a léčbu nepotřebují – z kosmetických důvodů je ale možné využít např. různé dermatologické procedury, jako je laserová terapie či kryoterapie,“ shrnul urolog Stanton Honig. Na druhou stranu – pokud si nejste zcela jistí, že vaším problémem jsou právě Fordyceovy skvrny, raději (pro jistotu) navštivte lékaře. Záměna těchto skvrnek za jiná závažnější onemocnění totiž není vyloučená.

Velmi podobné charakteristiky pak naplňují také Tysonovy žlázy, které mohou, ale nemusejí být viditelné. „Tysonovy žlázy lze identifikovat jako žluté nebo bílé hrbolky pod hlavou penisu. I Tysonovy žlázy produkují olej – to, zda je člověk má, nebo ne, může být podmíněno geneticky,“ shrnuje Green. I v tomto případě ale platí, že není nutné zahajovat jakoukoliv léčbu – ostatně, jedná se o přirozenou součást penisu.

Olympijský plavec plete „oteplouchy“, v nichž bude každý penis neustále v teple. Jak ale toto speciální „prádlo“ vůbec vzniklo?10. 5. 2022

Ačkoliv každého muže jistě znepokojí, pokud na svém nádobíčku najednou objeví „něco“, co by na něm být nemělo, je namístě zachovat klid. Příčin různých typů pupínků na penisu je celá řada – některé jsou infekční, jiné ne. Znepokojovat se tím, že by mohlo jít o sexuálně přenosnou chorobu, pak nemá příliš smysl, zejména pokud člověk dodržuje základní zásady bezpečného sexu. Příčinou pupínků na penisu totiž může být i nevhodná strava (jídla s vysokým glykemickým indexem, která zvýší hladinu cukru v krvi a v důsledku produkci inzulinu – následkem je totiž vyšší produkce mazu z mazových žláz), hormonální nerovnováha (vyšší produkci mazu způsobuje zvýšení hladiny androgenů) či prostě nedostatek hygieny. V těchto případech tedy stačí jen vyčkat, než problémy odezní. Pokud ale přetrvají, tak vzhůru do ordinace…

Zdroj: medicalnewstoday.com, tuasaude.com, insider.com, webmd.com, oatext.com, stdlabs.com