Mikrodávkování – nový způsob užívání drog umí potlačit depresi i zvýšit kreativitu. Nebo si to uživatelé jen namlouvají?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Mikrodávkování – nový způsob užívání drog umí potlačit depresi i zvýšit kreativitu. Nebo si to uživatelé jen namlouvají?

Drogy s psychedelickým účinkem nejsou jen bránou do superbarevného světa. Mají také pozitivní účinky na duševní zdraví. Ty ale dosud nebyly dostatečně prozkoumány, protože psychedelika včetně jejich vědeckého výzkumu dostala od vlád v 60. letech minulého století striktní stopku. Dnes se účinky LSD, psilocybinu, ale i ketaminu opět dostávají do centra pozornosti. Zkoumají je nejen vědci, ale i široká veřejnost, která na vlastní pěst experimentuje s mikrodávkováním. Někdo si jeho přínos nemůže vynachválit, jiní tvrdí, že jde jen o placebo efekt a můžete si zničit srdce nebo ledviny. O co vlastně jde?
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
8. 2. 2022

Nízké dávky, které mají zlepšit prožitek dne

Mikrodávkování je metoda, kdy si člověk bere tak nízké dávky psychedelické drogy, že na něj nemají halucinační účinek. Obvykle se používá LSD nebo houbičky obsahující psilocybin. Důvodem tohoto způsobu užívání bývá snaha podpořit svoji kreativitu, soustředění, pracovní výkonnost. V poslední době v souvislosti s pandemií covidu narostl počet lidí, kteří se k mikrodávkování obrátili kvůli svým špatným psychickým stavům. K léčbě deprese v případech, kdy nezabírají běžné léky, se v nízkých dávkách používá i ketamin. V Praze působí klinika Psyon, která jako první v Evropě nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii.

Mikrodávkování neboli microdosing není nic nového, existuje tak dlouho jako drogy samotné. Ovšem v poslední době se mu dostává stále více pozornosti ze strany veřejnosti. Vlivem pandemie přibylo lidí, kteří řeší psychické problémy, zaměřili jsme se také více na psychickou pohodu a osobnostní rozvoj. Navíc spoustu jedinců přitahuje, když mohou vyzkoušet něco, co je označováno za trend. Vědecké důkazy, že mikrodávkování skutečně funguje, však zatím chybí. Pokud vás microdosing zajímá, pro informace se spíš než na svého lékaře musíte obrátit na internetovou komunitu. Tisíce lidí ve virtuálním prostoru sdílejí své zkušenosti. Přece to všechno nemůže být jen placebo efekt?

Lékařský dohled nedostanete

Jedním z problémů mikrodávkování je to, že používané drogy nejsou legální. Mikrodávku v lékárně nekoupíte, ani na předpis. To by se snad mohlo v dohledné době změnit, protože tento fenomén začal zajímat vědce a probíhá řada studií, jedna i v českém Národním ústavu duševního zdraví.

Lidé si však dokážou poradit sami, a to nejen s opatřením látky, ale také s jejím dávkováním. Touto cestou šel i Michal, který se téměř 15 let léčí s depresí. Přestěhoval se do Prahy za prací a během pár měsíců upadl do těžkých depresivních stavů. „V Praze jsem neměl svého psychiatra a věděl jsem, že se ketamin v malých dávkách používá na léčbu deprese. Měl jsem s touto drogou zkušenost, věděl jsem, v jaké dávce si ji beru na party. Dal jsem si o 80 procent míň, protože jsem byl na velmi silných antidepresivech,“ líčí svůj postup Michal. A opravdu mu to pomohlo z nejhoršího. Sám přiznává, že to mohl být jen placebo efekt, ale úleva se dostavila. „Tehdy jsem byl tak na dně, že jsem byl připraven zemřít. Se vším skoncovat. To jsou takové návaly, že kdo to nezažil, nemůže to pochopit. Smrt je přirozená součást života, ale dobrovolný odchod je šílený,“ popisuje Michal.

<Path> Vánoce o samotě a v depresích? Vykašlete se na alkohol a udělejte to letos úplně jinak!Zdroj:

Dávkování si každý uživatel ladí sám

Vzhledem k tomu, že mikrodávkování není oficiální léčebnou metodou, neexistují ani standardizované postupy. Mezi lidmi koluje řada různých schémat dávkování. Obvykle si neberou dávku každý den a zařazují „čisté“ dny, protože zbytkové účinky každé mikrodávky mohou ještě nějakou dobu dojíždět. Poměrně rozšířeným schématem je dávka tři dny po sobě následovaná jedním nebo dvěma dny bez drogy. To je postup zmiňovaný v knize Jamese Fadimana The Psychedelic Explorers Guide, která zájem o mikrodávkování v roce 2011 nastartovala.

Michal říká, že se zvoleným dávkováním se cítil, jako by si vzal nejsilnější xanax. „Zkoušel jsem dva dny a pak dva dny pauza. Ale efekt přišel víceméně okamžitě, takže jsem neměl potřebu v tom pokračovat,“ vysvětluje a dodává: „V té chvíli to pro mě byl záchranný kruh. Když se topíš a někdo ti ho hodí, není to ideální řešení, ale máš se čeho chytit a uklidníš se.“ Michal s mikrodávkováním ketaminu kvůli silné depresi a sebevražedným stavům experimentoval jen jednou. „Ale to téma mě začalo zajímat, ovšem spíš v kontextu halucinogenních drog jako LSD. Zajímá mě, jak mi to může pomoct jako člověku, který pracuje v kreativním oboru. V budoucnu se k tomu chci z tohoto důvodu ještě vrátit. Doufám, že to opravdu bude jen pro tyto účely, a ne abych se musel znovu snažit dostat ze dna,“ uzavírá Michal.

Zdroj: Giphy

Jsou to skutečné účinky, nebo si je lidé jen namlouvají?

Účinky mikrodávkování nejsou zatím dostatečně vědecky prokázány. Tým z University of Toronto se zeptal 278 účastníků, kteří praktikují mikrodávkování LSD a/nebo psilocybinu, co pociťují jako hlavní přínosy. Nejčastěji zmínili zlepšení nálady včetně pocitu klidu, štěstí, optimismu, intenzivnějšího prožívání emocí. Druhý nejčastěji zmíněný účinek bylo lepší soustředění, které zahrnuje i větší zapojení do dění, mindfulness a vyšší pozornost. Na třetím místě skončila kreativita. Výzkumníci se ovšem zeptali i na výzvy, které s sebou mikrodávkování nese. Třetina dotázaných zmínila především nezákonnost drog, která znamená riziko trestního postihu, kolísající kvalitu látek kupovaných na černém trhu, jejich nespolehlivou dostupnost a vysokou cenu, ale také stigma uživatele drog. Přitom například u LSD je potvrzeno, že na něj nevzniká návyk.

Global Drug Survey za rok 2021 posbíral zkušenosti 32 tisíců účastníků z dvaceti zemí světa. Zjistil, že jeden ze čtyř lidí, kteří si vloni vzali psychedelika, použil metodu mikrodávkování. Tři čtvrtiny přitom nezaznamenaly žádné vedlejší účinky. Z těch, kdo praktikovali mikrodávkování a přitom brali léky kvůli svému psychickému stavu, téměř polovina uvedla, že následně zmenšili dávky léků nebo je úplně přestali brát.

<Path> "Debaty o chemsexu bohužel fungují také jako jeho propagace. Raději tento podcast neposlouchejte," radí Jirka Pavlát, ředitel neziskovky ČSAPZdroj: Jiří Pavlát, Česká společnost AIDS pomoc, z.s. – Dům světla

Zákaz výzkumu psychedelických látek je pryč

Pomiňme nyní praktiky tradičních kultur, které běžně pracovaly s omamnými látkami přírodního původu. Mikrodávkování v moderním slova smyslu přišlo s vynálezem LSD. Albert Hofman tuto látku poprvé syntetizoval v roce 1938 a její podávání ve velmi nízkých dávkách zmínil v jednom rozhovoru z roku 1976. Ale to je tak všechno. V roce 1966 bylo LSD zakázáno a s tím skončil i vědecký výzkum psychedelik. Trvalo dalších padesát let, než byly vzaty na milost.

V tuto chvíli již výzkum odhalil, že psilocybin má dobré výsledky ve zmírňování depresí a obav ze ztráty života, ale také při léčbě závislostí na alkoholu a tabáku. MDMA (extáze) má nejslibnější účinky proti posttraumatickému syndromu, zejména u válečných veteránů. V poslední době si získal pozornost ketamin a jeho účinnost proti těžkým depresím. Jedná se ale o výzkumy podávání mnohem vyšších dávek, než jaké spadají do mikrodávkování. Psychedelika v normálních dávkách si navíc lidé berou spíš jednou za čas, zatímco mikrodávkování znamená sice nízký, ale pravidelný přísun. Zbývá odborně prověřit, co to pro lidské tělo může z dlouhodobého hlediska znamenat. V každém případě je jasné, že jsou před námi zajímavé časy!

Zdroj: Harmreductionjournal.biomedcentral.com, Wikipedia.org, Globaldrugsurvey.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop