České domácnosti zasáhl nebezpečný „palivový stres“. Týká se i vás? Jak vyjít s penězi a kde se dá ušetřit nejen na energiích?
Straight friendly
Zdroj: iStock

České domácnosti zasáhl nebezpečný „palivový stres“. Týká se i vás? Jak vyjít s penězi a kde se dá ušetřit nejen na energiích?

„Bude se zdražovat!“ To je věta, která nyní děsí řadu domácností. Notabene ve chvíli, kdy už dávno sledujeme nárůst cen zboží a služeb. Pokud i vás intenzivně zasáhlo vyúčtování energií a děsíte se budoucích plateb, nejste v tom sami.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
25. 1. 2022

Strach o sebe a své nejbližší v poslední době nepociťujeme pouze v ohledech zdraví. Na ekonomiku dopadla řada břemen, se kterými si bohužel ruka trhu, velcí hráči a autority poradili tak, že zvedli ceny některých i opravdu kriticky potřebných komodit. Jedna megawatthodina se v grafu, který sleduje vývoj ceny elektřiny, na konci loňského roku vyšplhala nebývale vysoko. Skončila Bohemia Energy a (nejen) česká média a odborníci varují: Připravte si peněženky!

<Path> Bojíte se krize a schováváte si peníze na horší časy? Pod polštářem i na účtu vám je sežere zákeřná inflace! Jak si s ní poradit?Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz, cnb.cz

Podle The Guardian se takzvaný „palivový“ stres týká těch domácností, které za energie zaplatí přes 10 % svých čistých příjmů. Zajímá vás, jestli do této kategorie spadáte? Spočítejte si, kolik musíte měsíčně platit za energie, které využíváte. Jistě znáte i svůj čistý měsíční příjem – to je ten, který vám dorazí již zdaněný.

Pokud například vyděláváte asi 20 000 Kč za měsíc, pak se dostáváte mezi domácnosti, kterým hrozí palivový stres, ve chvíli, kdy vaše účty za energie překračují dva tisíce měsíčně.

To se v současné době může stát velmi snadno, a tak se do problémů dostává nejen nejchudší vrstva obyvatel – dopady už jsou tak velké, že zasahují i do středně příjmových domácností.

A netýká se to jen České republiky. Například ve Spojeném království se na cenách energií kromě jiného podepsal i brexit, a tak se místní média domnívají, že se až dva miliony domácností mohou dostat do pasti. Ty, pokud se přidají ke čtyřem milionům domácností, které měly potíže s financemi už před touto krizí, vytvoří celkem neuvěřitelných 6 milionů jednotlivců, rodin, párů či jiných finančně kooperujících spolubydlících, kteří budou mít problémy s úhradou svých účtů.

Na vině je složitý propletenec pandemických dopadů, politických vztahů, omezených zdrojů, ale i třeba jednoduchého faktoru, který všechno zhoršil. Jak by řekly postavy z oblíbeného Game Of Thrones: Winter is coming (Přichází zima). A tak se koncem roku rozjel opravdu velký boj o zdroje. Mnozí jsou přesvědčeni, že prasknutí energetické bubliny může vést k velké recesi. Už nyní roste inflacehypotéky se opět stávají čím dál nedosažitelnějšími.

Energetická krize jednoduše není nic, co by se nás netýkalo a před čím můžeme zavřít oči. I proto se ozývají hlasy, které se obávají o psychickou pohodu a zdraví těch, kterým se změny zásadně podepíší do rozpočtu a otevřou dveře neurózám, depresím nebo úzkostem. Nepříjemné stavy spojené s obavami o finanční stabilitu nejsou ničím vzácným. Podle American Psychological Association se dokonce 72 % dotazovaných svěřilo s tím, že se cítí vystresovaní kvůli penězům, ať už jde o placení účtů anebo o řešení dluhů. A stres samozřejmě může vést k řadě zdravotních obtíží.

Very Well Mind varuje, že právě finance jsou pro naši pohodu nezbytné, protože dodávají tolik potřebný pocit bezpečí. Jednou z nejznámějších teorií potřeb, kterou se učí všichni, kdo kdy přičichli k psychologii nebo příbuzným oborům, je Maslowova pětistupňová pyramida. Stejně jako staří stavitelé, i my musíme tuto pyramidu stavět odspoda.

America From Scratch Pbs Ds GIF by PBS Digital StudiosZdroj: Giphy

Jako první se zaměřujeme na fyziologické potřeby: tedy vodu, jídlo, teplo, sex, spánek a třeba právě také přístřešek. Stejně jako veverka sháníme oříšky a strom, kam bychom se ukryli na noc.

Druhou vrstvu pyramidy potřeb tvoří bezpečí. V tom nám napomáhá i třeba systém pocitem, že nám v případě krize kryje záda policie, že můžeme navštívit lékaře, nebo že je zakázáno střílet do lidí a můžeme se relativně v klidu projít po ulici. Lidé přirozeně touží po kontrole nad svým životem a se zajištěním jim může pomoci i rodina. Kromě jiného sem v dnešní době rozhodně patří i finanční zabezpečení.

Třetí vrstva už tak trochu počítá s tím, že ty dvě předchozí mají pevné základy. Sem totiž patří už o něco vznešenější potřeby, jako je láska a pocit, že někam patříme.

Kdo je schopen dosáhnout na čtvrtou vrstvu, ten řeší úctu. Pocit, že je uznáván, že něco umí, dokáže a svede. Jde o reputaci a respekt.

Záležitostmi vrcholu pyramidy se zaměstnávají ti, kdo se tam zvládli vyškrábat. Ti si mohou „dovolit“ věnovat svůj čas sebeaktualizaci, sebenaplnění a osobnímu růstu. A může jít o cokoli: někdo se zaměří na to, aby byl báječným rodičem, jiný touží být vrcholovým sportovcem a další maluje svůj nejlepší obraz – celoživotní dílo.

Pokud se inspirujeme právě Maslowem, jistě si uvědomíme, že jsou naše obavy o zaplacení účtu za energie opravdu kriticky nízko. V samých základech našich přirozených potřeb. Pokud se extrémně nabourají spodní vrstvy naší pyramidy, co budeme dělat se zbytkem? Asi hádáte správně, že se stavbička zbortí a bude trvat, než (pokud) ji znovu vystavíme.

<Path> Stovky nových identit a orientací? Svou mají i heterosexuálové, říkají si "super-hetero", nic "super" na tom ale neníZdroj: urbandictionary.com, dexerto.com, popbuzz.com, theatlantic.com, vice.com, femfilm16.wordpress.com, glaad.org, forbes.com, ecchr.eu, gaytimes.co.uk,

Co ale dělat, pokud nás zasáhly obavy a „palivový“ stres? Pokud jde o finance, zkuste najít mezery ve svém přístupu a uvažování. Better Money Habits navrhuje:

1. Najděte zdroje svého finančního stresu

Co vás trápí nejvíc? Díky identifikaci strašáka se lépe hledá řešení. V rozebíraném případě zřejmě půjde o zaplacení energií. Ale třeba vás trápí i něco jiného...

2. Vytvořte si rozpočet

Nejspíš jste už někdy slyšeli, že si firmy, události, anebo projekty dělají takzvané rozpočty. Zní to složitě a odborně a ano, je zapotřebí profesionála, anebo alespoň někoho, kdo tomu rozumí, aby byl rozpočet sestaven správně. Ovšem na vaši situaci jste nejlepším odborníkem vy sami. Spočítejte si svoje příjmy a svoje náklady. Pokud budget (peníze, které máte k dispozici) neodpovídají výdajům, budete to vědět dopředu.

3. Co chci a co potřebuji?

Rozepište si, co každý měsíc akutně potřebujete a neobejdete se bez toho. Zbytek nechte ve složce „možná“. Díky tomu zjistíte, na co máte, a snížíte tím pravděpodobnost, že se na konci období dostanete do mínusu.

4. Pokud to jde, šetřete

Pokud vidíte, že si musíte utáhnout opasek, nekupujte si zbytečnosti. Dokud to jen trochu jde, odkládejte si peníze stranou, abyste měli nějaký finanční polštář pro případ, že se něco stane. Ideální je mít po ruce peníze na šest měsíců normálního žití. Příliš mnoho nevyužitých ležících úspor je také problém – užírá vám je inflace a marníte jejich potenciál.

<Path> Masky jako módní doplněk? Roláky, mikiny, dokonce i sexy šaty už mají „zabudovanou roušku“. Inspirujte se po vzoru slavnýchZdroj: refinery29.com, athleta.gap.com, etsy.com, pnymag.com, rettylittlething.com, amazon.com, nypost.com, hellomagazine.com, vogue.com, Instagramové profily kimkardashian, tribesofkin, tga_leylo, jane_garments, samanthastylish, ayewallafashion, madame_mask_, blingteesplus

5. Postavte se dluhům

Ne, neradíme vám „vyřešte si dluhy“, protože je jasné, že to ne vždycky jde. Spíše se přestaňte vyhýbat lejstrům a zasedněte za stůl. Sepište si to. Zkuste refinancovat a spojovat úvěry za lepší cenu. Zničte jako první to, co lze. Čím méně starostí, tím lépe na duši, i když jde třeba jen o malý pokrok.

6. Zvažte další příjem či pomoc

Pokud si opravdu nevíte rady a matematika prostě není váš kamarád, požádejte o pomoc. Není hanba přiznat, že něco nevíme. Problém je vykoupat se v tom. Pokud máte čas navíc, zkuste k práci přihodit brigádu. Jednoduše řečeno: všechno je lepší než tajný zlý šuplík plný neurčitě děsivých informací, kterým nerozumíte a bojíte se do nich proniknout nebo udělat první krok ke změně.

Jelikož ale ne vždycky jde situaci vylepšit a najít nové zdroje, je tu alespoň pár rad, jak energiemi šetřit a alespoň trochu tím zmírnit zátěž naší peněženky. Tyto postřehy dala dohromady stránka neziskové organizace Women for Women:

1.    Část

2.    Část

 

Zdroj: bettermoneyhabits.bankofamerica.com, simplypsychology.org, apa.org, verywellmind.com, economist.com, cnb.cz, kurzy.cz, zpravy.aktualne.cz, theguardian.com, herbertsmithfreehills.com, csfd.cz, foreignpolicy.com, forbes.com, Instagram/Women for Women

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop