Žádných 10 tisíc kroků! Díky obyčejné krátké chůzi si lze prodloužit život a zvýšit kreativitu. Jak dlouho byste měli denně chodit?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Žádných 10 tisíc kroků! Díky obyčejné krátké chůzi si lze prodloužit život a zvýšit kreativitu. Jak dlouho byste měli denně chodit?

Sledujeme nové trendy v tréninkových stylech, zkoušíme nové sporty a na jednu zásadní věc jsme zapomněli: jak moc lidskému tělu prospívá obyčejná chůze. Ukazuje se, že jí ani není potřeba mnoho. Humbuk s deseti tisíci kroky ke zdraví denně byl již dávno odhalen a nové výzkumy ukazují, že i krátká chůze denně nám dokáže prodloužit život o pár let.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
22. 12. 2022

Nejvíc chodí obyvatelé Hongkongu

Člověk ze západní civilizace zapomněl chodit. Zkazky o tom, jak děti před sto lety šlapaly po svých do školy a zpátky denně třeba dvacet kilometrů, nám dnes znějí naprosto neuvěřitelně. Zvykli jsme si nasednout do auta – nejlépe přímo před domem – a na místo určení se pěkně dovézt. Většina Evropanů v současnosti denně ušlape něco mezi třemi a pěti tisíci kroky, což opravdu není moc. Podle analýzy zveřejněné časopisem Nature nejvíc chodí obyvatelé Hongkongu – průměrně 6880 kroků denně.  

<Path> Propadli jsme běhu: I „zdravý“ pohyb může být problém. Jak poznat, že jste „závislí běžci“?Zdroj:

Většinu dne zkrátka prosedíme, a to je poloha pro lidské tělo zdaleka nejhorší. Život v sedě se podepisuje na horším fyzickém i psychickém zdraví. To jsme si koneckonců ověřili během nedávných lockdownů. I když si spousta z nás zvykla chodit pěšky delší vzdálenosti, aby se vyhnula riziku nákazy v hromadné dopravě, s návratem života do běžných kolejí jsme tento zdravý zvyk zase opustili. Přitom chůze umí dělat zázraky.  

Deset tisíc kroků je nesmysl

Poté, co se rozšířily fitness náramky, jsme přijali jako neoddiskutovatelný fakt, že máme ujít alespoň 10 tisíc kroků každý den. Cokoli pod touho hranicí znamená, že jsme pro své zdraví neudělali prakticky nic. Přitom 10 tisíc kroků odpovídá osmi kilometrům, což je pro městského člověka docela velká vzdálenost. Pobíháním mezi domovem, kanceláří a obchodem člověk desítku jen tak nenasbírá.  

S překonáváním mnoha kilometrů to ale nebude tak žhavé. Požadavek 10 tisíc kroků totiž není založen na žádném vědeckém poznání. Za vším stojí marketing moderního krokoměru, který japonská firma Yamasa Clock uvedla na trh v roce 1965. Jeho název přeložený z japonštiny zní „měřidlo 10 000 kroků“. Výrobce byl totiž přesvědčen, že Japonci málo chodí, a novým produktem je chtěl motivovat k pohybu.  

K prodloužení života stačí mnohem míň

Americká společnost proti rakovině sledovala 140 tisíc lidí a zjistila, že pozitivní vliv na zdraví je pozorovatelný při mnohem kratší ušlé vzdálenosti. Podle jejích závěrů se stačí pohybovat pomocí chůze šest hodin za celý týden a už se nám snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, respirační onemocnění nebo rakovinu. Ale dokonce i lidé, kteří stráví chůzí jen dvě hodiny týdně, jsou v lepší kondici než ti, kdo se všude vozí autem a den prosedí před počítačovou nebo televizní obrazovkou. To je opravdu skvělá zpráva, protože pouhých 15 minut chůze denně nám tedy dokáže prodloužit život! Tak málo – konkrétně nějakých 1500 kroků – přeci zvládne ujít i člověk o holi. Je to jedna pěší cesta na nákup nebo v poledne pro oběd a zpět do kanceláře.

Přesto Americká společnost proti rakovině doporučuje alespoň 150 minut středně náročné aktivity, jakou je právě chůze ve svižnějším tempu. Těm, kdo nachodí 2,5 hodiny týdně, se o 20 % snižuje riziko úmrtí.

Zdroj: Giphy

Pořiďte si psa, nebo aspoň krokoměr

Vysokou prospěšnost i zcela minimálního pohybu dokládají i další studie. Kanadská Western University zjistila, že už po deseti minutách cvičení nám to lépe myslí. To jistě potěší všechny, kdo nemají dostatek sebekázně k pravidelnému cvičení. Stačí se před zkouškou nebo začátkem pracovní doby trošku proběhnout či svěže projít a výsledky jsou vidět. Podle publikace o chůzi, kterou vydala Americká rada pro cvičení, zvyšuje pohyb pěšky kreativitu až o 60 %.

Pokud vás tyto informace zaujaly a začínáte mít pocit, že tak nízké požadavky na pohyb přece dokážete splnit i vy, je tu ještě jedna rada pro úspěch v prodlužování života: pořiďte si psa. Zmíněná publikace Americké rady pro cvičení říká, že pejskaři toho nachodí výrazně víc než ostatní lidé. A jestli nechcete čtyřnohého mazlíčka, kupte si alespoň fitness náramek či krokoměr. Podle stejné publikace totiž ti, kdo si měří počet kroků, ujdou průměrně o 2500 kroků denně víc než ostatní.

Zdroj: cancer.org, nature.com, mediarelations.uwo.ca, mayoclinic.org, millionmilelight.com

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop