Uspokojení diváka vs. hazard se zdravím: Je trend Meok-bang videí v hlavní roli s extrémními jedlíky dalším nástrojem k zažehnání samoty?

Především v dnešní době je samota a pocit odloučení, odtržení od reality, blízkých a projevů emocí jedním z nejskloňovanějších témat. Zatímco jsme se ještě nedávno divili dětem, které raději stráví svůj čas u počítače než venku mezi kamarády, aktuálně všechno nabralo jiné obrátky. Je nový trend označovaný jako meok-bang dalším způsobem, jak nahradit kýžený sociální kontakt?

Zpočátku je nutno uvést, co to ten meok-bang (někde se dočtete také mukbang) vlastně je. Jedná se o typ videí, která v posledních letech zaznamenávají skutečně raketový rozvoj. Ostatně jako spousta dalších tipů audiovizuální tvorby: Před dvaceti lety bychom jen těžko narazili na trendy, které jsou nyní in a lidé je sledují po celém světě. Meok-bang by se dal jednoduše vysvětlit jako takový záznam, který zachycuje aktivního jedlíka. Že se to zdá jako neuvěřitelně nezajímavý obsah? To jste na omylu. Videa, kde se takto konzumuje, zaznamenávají i desítky milionů zhlédnutí!

„Není na co čekat,“ říká neurotrenér Jan Vinkler o přípravě do plavek. Jak to vidí s jarním detoxem?18. 4. 2022

Z toho, co se o mukbangu ví, by měl pocházet z Jižní Korey, a většina tvůrců tohoto obsahu je asijského původu. A co že je tím obsahem? Hostina, kterou hlavní protagonista (někdy je jich i více) sní. Často se jedná o video, které je buďto doplněno nevtíravým podkresem, anebo dokonce žádnou hudbu na pozadí nemá. Mikrofony zachytávají účinkujícího, jak kouše, přežvykuje, mlaská, polyká, srká nebo si nahlas oddychne po větším soustu. Jsou tací, kterým by se podobné zvuky okamžitě zprotivily a považují takto intenzivní záznam za nechutný. Jiní si to, co vidí a slyší, užívají.

Mukbang má svým způsobem velice blízko k ASMR videím. Že nevíte, co ASMR je? Jedná se o zkratku pro autonomní senzorickou meridiánovou reakci (autonomous sensory meridian response). Tvůrci, kteří se těmto videím věnují, vytvářejí obsah, který má nějakým způsobem útočit na smysly diváka. Jedná se o různé uspokojivé zvuky jako šeptání, ťukání nebo třeba broukání. Můžete se setkat i s videi, která zachycují všemožné mačkání, stříhání, vybarvování, doplňování, uklízení, srovnávání… prostě cokoli, co lahodí oku. Kdyby videa zvládla přenášet pachy, jistě by se ASMR tvorba zaměřila i na čich. Zatím se ovšem musíme spokojit s tím, že si omamnou vůni kupříklady horké čokolády jednoduše představíme.

Lidé jsou od pravěku společenští tvorové a jídlo je jasným pojítkem. Zatímco jedna část kmene sháněla potravu lovem a jiná sběrem, na konzumaci se scházela celá skupina. Společné vychutnávání je tradicí dodnes. Nedělní obědy, romantické snídaně do postele, rande u večeře, trapné momenty při hostině s širokou rodinou při příležitosti oslavy Vánoc, narozenin pratety z osmého kolena či křtů, sňatků, dokonce se sem mohou řadit i smuteční kary. To všechno má jeden společný jmenovatel: jídlo. Možná dnes, v době technologií, a navíc i světové pandemie, nám začíná tato běžnost chybět. Vystačíme si při večeři o samotě s puštěným videem tvůrce, kterého nejen neznáme, ale nejspíš žije na druhé straně planety? Možná. Může se jednat o jistý způsob náhrady. Takové šidítko, díky kterému se zdá, že je všechno stále v pořádku.

Aristotelův tvor bytostně pospolitý by byl nejspíš překvapen, kam až to dotáhl, ovšem mukbang jako takový, ačkoli možná nepůsobí problematicky, není úplně ideálním zdrojem inspirace pro nápodobu. Je totiž s podivem, kolik toho dokáží někteří YouTubeři a jiní autoři těchto záznamů spořádat. Tyto neuvěřitelně velké, kalorické porce jsou pro tělo extrémní zátěží. Ačkoli se nejspíš dočtete ve všech radách kolem správné životosprávy, že by se mělo jíst střídmě, raději pravidelně a ideálně s rozmyslem, co svému tělu poskytujeme za zdroje energie, mukbangeři se nebojí během půlhodinového nepřerušeného záznamu spolykat jídlo o hodnotách značně přesahující i několikadenní doporučené množství.

Divák plesá, autor sbírá lajky a sledující, ale co jeho žaludek a dopad na ty, kteří se v internetových hvězdách zhlédnou? Poruchy příjmu potravy neexistují jen ve formě anorexie. Můžeme se setkat s bulimií (přejídáním a následným zvracením), záchvatovitým přejídáním, závislostí na jídle ve všech myslitelných polohách. Nemluvíme jen o cukru a tučných pokrmech. Ale také o pocitu, který přehnaná konzumace nabízí. Značná část obézních lidí považuje jídlo za přístav klidu, bezpečí, a někdy dokonce i za potvrzení socio-ekonomického statusu. Jednoduše řečeno: Je vidět, že na to mají!

Porucha příjmu potravy může vzniknout v jakémkoli věku a spouštěče jsou různé. Od šikany a nevhodných komentářů okolí přes problémy se sebevědomím až po reakce na traumata. Škála je nepřeberná a výrazným zdrojem mohou být i vzory signifikantních druhých. Většinou se v tomto směru jedná o rodiče, anebo osoby, jež se v rodičovské roli nacházejí. Autority, ke kterým nás pojí emoční vazba či obdiv, dokáží s myslí velké věci a často si své vlastní vzorce chování nezvládneme ani sami rozklíčovat.

Influenceři jsou lidé, kteří mají vliv na své publikum. Od toho také jejich název (influence = vliv, ovlivnit). Poslední roky jsme svědky dříve nevídaného, a to díky technologiím. I v minulosti se lidé snažili dosáhnout na své idoly, ovšem dnes se informace šíří neuvěřitelnou rychlostí a vyhledání jakéhokoli influencera či známé osobnosti je otázkou vteřin. Dopady nezodpovědného jednání těchto osob především na lidi, kteří mají větší tendence k nápodobě a důvěřivosti, mohou být katastrofické.

Nikotin nepředstavuje pro zdravého dospělého člověka závažnější riziko. Tohle je cesta, jak si jej v životě udržet29. 6. 2022

Samozřejmě, online prostor je plný videí, která jsou mnohem diskutabilnější než mukbangový záznam. Na druhou stranu jsou to příspěvky, u nichž není varování tak zřejmé, jako například u pornografie či videí zachycujících násilí, smrt, či jiné minimálně pro děti absolutně nevhodné (u dospělých dle uvážení, ale též diskutabilně) obsahy. Jezení velkých objemů často nezdravých jídel se stalo jakýmsi trendem, a ty lidi rádi opakují. Už nejde jen o kanály zaměřené na jídlo. Reakční videa se pokoušejí recepty napodobit, další tvůrci zkoušejí, jak jim budou pokrmy chutnat a zda je zvládnou též spořádat. Možná přemýšlejí hlavně nad tím, zda se jim dostane pozornosti a lajků, třeba si to chtějí jen otestovat. Ať tak, či onak, je na rozumu každého z nás, aby si uvědomil rizika a aby ke svému tělu přistupoval laskavě a s úctou. A to jak divák, tak tvůrce.

Zdroj: YouTube kanál 설기양SULGI, Irena Piloušková