Čeští podnikatelé investují stamiliony do vědy. Chtějí zastavit rakovinu, ale i další onemocnění

Čeští podnikatelé investují stamiliony do vědy. Chtějí zastavit rakovinu, ale i další onemocnění

Skupina českých boháčů, v čele s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, investuje stamiliony až miliardy korun na podporu vědců, kteří se snaží vyvinout léky na boj s rakovinou a dalšími nemocemi. V případě přelomové trefy by tyto investice mohly přinést i miliardové zisky.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
8. 1. 2020

Vzhledem k tomu, že se ve všech případech jedná o byznysmeny, vidina pozdějšího zisku je jistě velkým motivátorem, proč se něčemu podobnému věnují. Někteří z nich však mají s nemocemi i vlastní zkušenosti. Jedním z nejčastějších onemocnění je rakovina, a právě na výzkum této nemoci čeští podnikatelé věnují nejvíce prostředků.

<Path> Koronavirus nás učí žít zdravěji – počty kuřáků klesly nejvíce za dekádu, zkuste místo „suchého února“ celou „suchou zimu“Zdroj:

Běh na dlouhou trať

Ačkoliv některé výzkumy běží již několik let, není to vůbec jednoduchý proces a každý lék má před sebou i několik let klinického testování, které musí absolvovat před registrací u Státního ústavu pro kontrolu léčiv či evropské agentury EMA. Nehledě na to, že dlouhou dobu trvá, než dojde k vývoji samotného léku. Pravděpodobnost úspěchu je přitom od zahájení první fáze po uvedení léku jen pět procent.

Nejbohatší Čech válí

Do medicinského výzkumu ve velkém investuje nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Petr Kellner. Ten si za účelem investic (již několika miliard korun) zřídil svou biotechnologickou společnost Sotio. Momentálně je nejdál například s přípravkem na rakovinu prostaty, který prochází klinickými testy. Testuje také látky, které jsou účinné na nádory vaječníků.

Ke spolupráci Kellner přesvědčil Radka Špíška a Jiřinu Bartůňkovou, kteří se věnovali výzkumu rakoviny v motolské nemocnici. Dnes Radek Špíšek stojí ve vedení Sotia. Společnost kromě vlastního výzkumu nedávno získala také 19,2 procenta v britské společnosti Autolus Therapeutics, která se nyní nachází v pokročilé fázi klinických studií s přípravky na léčbu nádorů, jež by měly pomoci i pacientům s vážnými onkologickými onemocněními. Na trhu by se mohly objevit již v roce 2021.

<Path> Bolí vás zuby? Trápí vás otoky, hematomy nebo třeba akné? A co takhle nezahojená zranění nebo klouby? Posviťte si na to! Doslova!Zdroj: dental-office.cz, safelaser.hu, ninds.nih.gov, atsdr.cdc.gov, fyzika.jreichl.com

Kellner podporuje vědu i skrze nadaci manželů Kellnerových. Takto do výzkumu zamířilo již několik desítek milionů korun. Peníze byly přiděleny například týmu Jana Brábka z Přírodovědecké fakulty UK a centra Biocev, který se zabývá zkoumáním nádorových buněk a jejich invazí. Podpory se dočkal také Jaroslav Truksa z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, který se zabývá rezistencí nádorů. Peníze putovaly i za Jiřím Bártekem, který se v ústavu Danish Cancer Society v Kodani věnuje odolnosti nádorů.

Karel Komárek a jeho vlastní zkušenosti s nemocí

Karel Komárek starší (zakladatel impéria KKCG) byl v roce 2008 diagnostikován s nádorem prostaty. Nejen to byl důvod, proč později začal investovat do výzkumu léků, které by zákeřné onemocnění porazily. Absolvoval například schůzku s Jiřím Drahošem, který v té době působil ještě na Akademii věd ČR, aby se dozvěděl o projektech, do kterých se vyplatí investovat. Díky tomu podpořil například práci biologa Jiřího Neužila, který se zabývá biologií nádorových buněk. Nejen díky podpoře Karla Komárka se následně vědec dopracoval k látce MitoTam, která se v současné době testuje na lidech. Na investicích do lékařského výzkumu se pak spolu s Karlem Komárkem starším podílí také jeho syn. Společně již do výzkumu investovali stamiliony korun.

Bývalí uhlobaroni

Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský založili společnost BPD partners. Jednou z jejich priorit je investice do léčby rakoviny, ale i dalších autoimunitních onemocnění. Společně podpořili desítkami milionů například výzkum Zuzany Kečkéšové, která působí v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a stojí za objevem bílkoviny, která je schopna ochránit některé orgány před rakovinou. Téměř sto milionů investovali také do výzkumného startupu Diana Biotechnologies, za kterým stojí Václav Navrátil s kolegy. Cílem jejich projektu je zlepšit diagnostiku nemocí a urychlit vývoj nových léčiv. Skupina do výzkumu zdravotnictví celkově investovala více než 200 milionů korun a dalších 300 milionů plánuje investovat i v příštích letech.

Karel Janeček a finanční skupina RSJ

Matematik a byznysmen Karel Janeček se věnuje mnoha revolučním oborům. Spolu s Liborem Winklerem, Václavem Dejčmarem, Martinem Ducháčkem a dalšími stojí za finanční skupinou RSJ Investments. Jako aktivní mecenáši v rámci skupiny působí i miliardář a zakladatel společnosti Avast Eduard Kučera či majitel Jablotronu Dalibor Dědek. Vedle ryze filantropické podpory vědy investuje skupina RSJ i do biotechnologií. Před šesti lety byl spuštěn fond Gradus, který vložil vice než 400 milionů do startupů, které se zabývají novými metodami léčby. Investice probíhaly většinou ve Spojených státech.

<Path> Každý dvacátý člověk má nadpočetné bradavky. Muži sice mají obvykle jen dvě, přesto je otázkou proč vlastněZdroj:

Návratnost, ale i ztracené peníze

Většina byznysmenů v podporovaných projektech vidí samozřejmě potenciál budoucího zisku, nicméně lákavá je i vidina toho, že kromě vydělaných peněz mohou pomoci milionům lidí po celém světě. Může však dojít i k horším scénářům, kdy se výzkum léku nepodaří a je potřeba vykročit jiným směrem.
Zdroj: Ekonom, Forbes, Facebook, Sotio, AV ČR

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko
Co se děje

Líbejte se, jak je libo! 18 typů polibků, s nimiž si můžete zpříjemnit velikonoční volno. Zkuste „polibek na Spidermana“ nebo „australský polibek“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop