Běháte jako namydlená střela, nebo se vlečete jako šnek? To, jakým stylem chodíte, předznamenává vaše stárnutí i inteligenci
Straight friendly
Zdroj: iStock

Běháte jako namydlená střela, nebo se vlečete jako šnek? To, jakým stylem chodíte, předznamenává vaše stárnutí i inteligenci

Možností, jak z lidského těla odečíst rozličné informace důležité pro lidský život, je spousta. Jednou z největších „záhad“ je pak samozřejmě stárnutí, resp. způsoby, jak jej ovlivnit, ale také odhalit jeho průběh v případě každého jednotlivého člověka. Jak se nyní ukázalo, přesně pro tyto případy je ideálním ukazatelem lidská chůze. A dokáže toho o člověku říci ještě mnohem více!
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
20. 10. 2022

Rychlost chůze jako ukazatel blížícího se stáří

To, jak rychle lidé chodí, toho o nich dokáže říci mnohem více, než by kdo čekal. Zatímco klasicky se lékaři lidskou pohyblivostí zabývají obvykle až u pacientů starších 65 let, kdy z rychlosti chůze lze posoudit sílu svalů, plicní funkce, rovnováhu, sílu páteře, ale i zraku, tedy komplexní zdravotní stav, rychlost chůze v případě mladších ročníků doposud stála stranou.  Jako „úžasné překvapení“ tak vědecký tým, který zkoumal, jak rychle lidé chodí po dosažení 40 let, označuje závěr, že právě rychlost chůze (a to dokonce již v dětském věku!) je ukazatelem toho, jak se lidské tělo, ale i mozek budou vyvíjet a stárnout.

Zabiják vztahů? Orgasmová propast – problém, který se týká nejen žen, ale i mužů26. 1. 2023

Pomalá chůze – předzvěst problémů

Do výzkumu bylo zapojeno 1000 obyvatel Nového Zélandu, kteří byli podrobení sledování již od mládí, testy pak vyvrcholily v době dosažení 45 let. Všichni – kromě testování rychlosti chůze – podstoupili také fyzické testy, testy funkce mozku a v dětství každých pár let absolvovali také kognitivní testy. „Naše studie ukázala, že pomalá chůze je problematickým signálem pro lidské zdraví již mnoho let předtím, než člověk začne reálně stárnout,“ tvrdí prof. Terrie E. Moffitt, která působí na londýnské King´s College a také americké Duke University.   

Výsledky pak ukázaly, že pomalejší chodci mají obecně tendenci vykazovat známky zrychleného stárnutí – jak totiž doložila další vyšetření, všichni ti, kdo chodili pomalu, měli v horším stavu plíce, zuby i imunitní systém. Tím nejpřekvapivějším zjištěním se pak ukázalo to, že pomalejší chodci mají také „starší“ mozky.

Ukazatel rychlosti chůze pro další život člověka se navíc ukázal jako zcela funkční již pro malé děti. Ty, které chodily pomalu (chůze o průměrné rychlosti 1,2 m/s), měly během měření o 40 let později v průměru o 12 bodů nižší IQ než děti, které chodily rychleji (1,75 m/s).

Rychlá chůze tedy do jisté míry indikuje nejen budoucí zdravotní stav, ale také inteligenci (kdy navíc snižuje riziko vzniku demence) Již v raném věku tedy existují náznaky toho, kdo v životě bude mít vyšší šanci uspět – ačkoliv samozřejmě rozdíly ve zdraví a IQ sledovaných jednotlivců mohly být do jisté míry ovlivněny také volbou životního stylu či jednoduše lepšího zdraví, které jim bylo dáno „do vínku“. Na druhou stranu – všechny tyto aspekty jsou spojité nádoby.

Muži začínají (znovu) objevovat výrazné šperky. Proč pro ně byla náušnice v levém uchu dlouho tabu?16. 10. 2019

Změna jako řešení

Podle vědeckého týmu je výzkum rychlosti lidské chůze a jejího vlivu na komplexní stav člověka oblastí, která by mohla poskytnout množství zajímavých odpovědí nejen na průběh lidského stárnutí, ale posloužit i jako podklad pro zahájení včasných opatření – či léčby. Jelikož je možné tvrdit, že chůze je určitým ukazatelem zdraví těla i mozku, je zároveň možné říci, že všem, kdo se pohybují pomaleji, by mohla pomoci změna životního stylu. A to ideálně ještě v době, kdy jsou mladí a zdraví.

Zdroj: livestrong.com, sciencealert.com, jamanetwork.com, business-standard.com, bbc.co.uk

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop