Holení chlupů v podpaží je mezi muži stále tématem. Je ochlupení zdrojem mužnosti a dohladka vyholení muži gayové?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Holení chlupů v podpaží je mezi muži stále tématem. Je ochlupení zdrojem mužnosti a dohladka vyholení muži gayové?

Holení v podpaží je tématem, které už ne pouze v případě žen budí poměrně silné vášně. Měli by tedy svému podpaží věnovat péči i pánové?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
14. 11. 2022

Ochlupení je nevzhledné a nehygienické, to by jistě tvrdil tábor příznivů holení. Naopak jeho odpůrci by se zase odvolávali k přírodě a faktu, že ochlupení má své nepopiratelné funkce. Pak je tu samozřejmě ještě ryzí estetika a módní trendy. V každém případě je ale uplatnění určité soudnosti ohledně vlastního vzhledu jednou věcí, úprava ochlupení, která v posledních letech nabyla podoby celospolečenského tématu, pak věcí druhou. Jsou chlupy skutečně znakem mužnosti? A je muž s oholeným podpažím (a nedejbože nohama) prostě gay?

Dan Krejčík se ve světové premiéře Dánské dívky stane ženou. „Nikdo by se neměl bát ukázat své pravé já,“ tvrdí15. 7. 2019

Časy se mění…

Holení ochlupení, a to nejen v intimních oblastech, je skutečně mužským tématem č. 1. V prvé řadě je třeba vyvrátit klasický mýtus, že holení ochlupení je výhradně ženskou záležitostí. Jedním šmahem pak lze smést ze stolu i tvrzení, že muži s vyholením podpažím či oholenýma nohama jsou zženštilí, či dokonce gayové. Ostatně, máte pocit, že by precizně upravený a chlupů zbavený Christiano Ronaldo byl zženštilá bábovka?

Bez ohledu na to byla ještě donedávna většina mužů skálopevně přesvědčena, že zbavování se ochlupení není nic pro ně. V současné době se však ukazuje, že došlo přeci jen k názorové změně. V online anketě realizované mezi více jak 4 000 mužů jich 68 % uvedlo, že podpaží si důkladně holí. Důvody? Celých 52 % se holí z čistě estetických důvodů, dalších 16 % si podpaží upravuje kvůli sportu.

Zdraví především

Ačkoliv estetika je jistě chvályhodný důvod, proč mít podpaží vyholené dohladka, pravdou je, že tou primární motivací, proč vzít strojek/holítko do ruky, by mělo být zdraví, potažmo dodržení zásad hygieny. Čím méně chloupků v podpaží člověk (bez ohledu na pohlaví) má, tím méně prostoru poskytuje potním bakteriím k tomu, aby se množily. V důsledku jsou pak lidé, kteří se v podpaží důkladně holí, méně cítit, stejně tak jsou jejich potní skvrny na oblečené méně výrazné.

Kde se vzal, tu se vzal – CHLUP

S lidským ochlupením se však pojí i jiná vědecká bádání než jen ta týkající se  jeho úpravy či kompletní eliminace. Zatímco v intimních partiích je funkce ochlupení poměrně prozaická (ochrana před vniknutím nežádoucích bakterií), s chlupy v podpaží vědci zas tak úplně jasno nemají. Podle jednoho z harvardských profesorů věnujících se evoluční biologii, Daniela Liebermana, je možné, že dříve ochlupení v podpaží mělo sloužit k „nalákání“ či „přivolání“ ostatních.

V podpaží se totiž nachází nespočet tzv. apokrinních žláz produkujících pot – ten se skládá ze steroidů, lipidů, bílkovin a dalších chemických složek, které mohou komunikovat určitou informaci. Podle Liebermana tak možná předci člověka chlupy v podpaží užívali k nalákání partnera – což dnes samozřejmě již nefunguje. Naopak by se dalo říci, že efekt může být naprosto opačný. I proto tedy holení v podpaží stojí minimálně za úvahu…

Sváteční bojová mise: přežít Vánoce s příbuznými „na zabití“. Osvojte si techniky, jak o svátcích nevypěnit a zvládnout rodinné sváry21. 12. 2022

Jak na první holení?

Pokud jste si podpaží ještě nikdy dříve neholili, nejlepším způsobem, jak začít, je s nůžkami – teprve po zkrácení je vhodné užít strojek, jinak by celá procedura byla nanejvýš bolestivá. Před samotným holením pak není od věci ani užití lufy nebo exfoliačního tělového peelingu, který odstraní odumřelé kožní buňky a bakterie. Jen díky tomu pak bude vaše oholení hladké a pokožka nebude podrážděná (o eliminaci zarůstajících chloupků ani nemluvě).

Holení odborníci doporučují (s užitím holicí pěny) provádět ve sprše, protože teplá voda chloupky změkčuje a zároveň tak snižuje riziko poranění. Po skončení „procedury“ pak do podpaží aplikujte neparfemovaný balzám (především se vyvarujte těch, které jsou na bázi alkoholu) a před užitím hydratačního deodorantu pár minut vyčkejte.

Zdroj: pride.com, towleroad.com, menshealth.com, manscaped.com, medicalnewstoday.com, modernteen.co

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop