Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy

Napadl sníh a teploty klesly na mínusové hodnoty. Znamená to spoustu věcí – vytažení vánočních svetrů, útulné večery u praskajícího krbu v klidu domova, ale také chřipkovou sezónu. Posílení imunity přitom může být velmi jednoduché, stačí vědět, po čem sáhnout. Jaké potraviny pomohou urychlit léčbu rýmy a nachlazení?
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
5. 12. 2023

Přiznejme si to. Nic nechutná tak dobře, když jsme nemocní a někdy se objeví i opravdové nechutenství. Správná strava je přitom jeden z nejdůležitějších faktorů posouvajících nás k cíli za uzdravením a neměli bychom ji podceňovat. Banán nebo ovesné vločky jsou potraviny nevýrazné, ale bohaté na živiny a poskytující kalorie i vitamíny, které jsou ve dnech slabosti a neustále plného nosu potřeba. Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Při nemoci vám pomůže zvýšit energii, díky čemuž se budete cítit lépe. Jaké další potraviny byste měli do svého jídelníčku zařadit?

Jogurt s ovocem

Zní to zvláštně? Jogurt je potravinou obsahující probiotika, která jsou našemu tělu prospěšná, jelikož podporují imunitní systém. Doporučujeme jogurt řecký, který vám dodá i velké množství bílkovin.

Ovoce je kvalitním zdrojem vlákniny. Během zimních měsíců ho konzumujeme výrazně méně než v letních dnech, což způsobuje nedostatek některých vitamínů a jiných látek, potřebných k boji proti parazitům rýmy a nachlazení. Mnoho druhů ovoce je také bohaté na vitamín C, antioxidant, který pomáhá našemu imunitnímu systému správně fungovat.

<Path> Pozor na malé červené flíčky na vaší mužné chloubě. Může se jednat o projev rakoviny penisu!Zdroj: Men's Health

Celou takto sestavenou svačinu si také můžete osladit kapkou medu, který má antivirové účinky.

Zelený čaj

Pokud chcete shodit pár kil, sáhnete po zeleném čaji. Víte ale, jaké konkrétní látky obsažené v tomto nápoji zmiňované snížení hmotnosti zajistí? Jsou to katechiny, které vám pomohou i v boji proti běžnému nachlazení a některým virům chřipky. 

 

Kromě toho pravidelné pití zeleného čaje snižuje pravděpodobnost, že onemocníte. 

 Zázvor

Zázvor je velmi známou potravinou pro své pozitivní účinky při všemožných nemocech. Studie dokonce ukazují, že účinně zmírňuje nevolnost související s těhotenstvím i léčbou rakoviny. Ať už sáhnete po zázvorovém čaji nebo pivu, ujistěte se, že nápoj obsahuje skutečný zázvor, ne pouze příchuť. Dobrým nápadem je také využití čerstvého zázvoru při vaření.

<Path> Potvrzeno: Vědci zjistili, že pití kávy opravdu prodlužuje váš život!Zdroj: Men's Health

 

Kořeněná jídla

Víte, proč chilli papričky pálí? Obsahují kapsaicin, který způsobuje pocit pálení při dotyku. Tato látka se také velmi často vyskytuje v náplastích a gelech na zmírnění bolesti.

Přestože jeho pozitivními účinky se zatím zabíralo velmi málo studií, zdá se, že má vliv na rozpouštění hlenu a čištění dutin. Vyhněte se ale kořeněným jídlům, pokud máte podrážděný žaludek. Mohou způsobovat nadýmání a nevolnost.

Tipy redakce

Česnek

Má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky a podle studie z roku 2016 mohou doplňky obsahující česnek zlepšit imunitní funkce a snížit závažnost nachlazení a rýmy. 

Jakým potravinám byste se měli při rýmě či nachlazení vyhnout?

Stejně tak jako výše popsané potraviny náš imunitní systém podporují, existují i takové, jejichž konzumací je potlačován. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem cukru. Nejnebezpečnější v tomto ohledu mohou být slazené nealkoholické nápoje. 

Omezte ale i ty alkoholické a dobře vám pravděpodobně neudělá ani kofein. Nápoje, které ho obsahují vás dokonce mohou dehydratovat a pokud pijete energetické drinky, jejich složení dost možná obsahuje přísady a sloučeniny, které podporují zánět. 

Zdroj: healthline.com, share.upmc.com, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Wu wei je možná starý přes dva tisíce let, na jeho aktuálnosti to ale nic nezměnilo
TĚLO & MYSL

Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání

Autor: Martin Lyko

E-Shop