„Gayové nejsou nastaveni na monogamii,“ myslel si muž, který nyní žije s HIV. Aktuálně doufá, že najde pravou lásku
Rozhovor
Zdroj: iStock
<Path>

„Gayové nejsou nastaveni na monogamii,“ myslel si muž, který nyní žije s HIV. Aktuálně doufá, že najde pravou lásku

Naší redakci se s nabídkou rozhovoru ozval muž, který si prošel velmi odlišnou životní etapou od té, kterou prožívá nyní. Svou minulost zreflektoval v rozhovoru.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
25. 5. 2022

Kolik je vám let a jak dlouho víte o tom, že jste HIV pozitivní?

Je mi osmačtyřicet. O HIV vím asi dvanáct let. Léčím se, poctivě chodím na prohlídky a dodržuju všechno, co se má. Nejenom, že se to musí, protože by mi hrozil postih, kdybych někomu před stykem o HIV neřekl, ale nešel bych do sexu bez ochrany už i jen z vlastního pocitu. Nikoho bych nechtěl ohrozit.

Hovoříte o tom ještě dřív, než jsem se zeptala. Tedy vás otázka možného přenosu nejspíš pálí…

Spíš mi jde o to, abych v rozhovoru nakonec nevypadal jako nějaký sobec a blázen, který je pro společnost nějak nebezpečný. Vůbec ne. Chci, aby bylo od začátku jasné, že od chvíle, co o tom vím, si dávám opravdu pozor a nikoho jsem nenakazil. Nechci, aby se to stalo i jen omylem.

Rozumím a tím směrem určitě rozhovor ani neměl být veden. Říkáte, že o své nákaze víte dvanáct let. Za tu dobu se váš zdravotní stav vyvíjí jak?

Docela dobře. Ono to není jako v televizi, že máte nechráněný sex, bum, a jste mrtvej. Tím ale samozřejmě nechci nic zlehčovat. Musel jsem se dlouho smiřovat s tím, jak se věci mají. Že prostě už některé věci nezažiju, že musím být opatrný a že hrozí, že mi takhle fajn nebude navždy. To je na tom asi to nejhorší – že musíte dojít do stadia, kdy si uvědomíte, že začala nová etapa vašeho života. Změny obecně jsou těžké. Tohle je navíc změna, kterou už nejde zastavit nebo otočit. Nechci nikoho urazit tím, že to připodobním ke smrti někoho blízkého, ale ten pocit mi připadá podobný: Že prostě sledujete výraznou ztrátu ve svém životě a nemůžete už udělat nic. Jenom se s tím smířit a věřit tomu, že časem vás to aspoň přestane tak mrzet a štvát.

Pomohl vám čas? Opravdu už vás to tolik nemrzí a neštve?

Je to lepší. Zezačátku totiž člověk zmatkuje. Bojí se, co bude a vidí ty nejhorší scénáře. Taky už jsem se viděl mrtvej, vyschlej jako rozinka nemocí. Zdály se mi strašný sny, nechtěl jsem s nikým komunikovat a hodně jsem se uzavřel. Byl jsem tehdy asi dost nesnesitelnej. Ale pomalu se začnete učit, přivykat si na to, jak to je. Najdete si nové způsoby žití. HIV se dostane do rutiny. Počítáte s tím za každých okolností. Ať už třeba v koronakrizi nebo v chřipkových epidemiích, kdy jsem se bál o svoje zdraví o to víc. Anebo právě při seznamování a hledání partnera.

A našel jste partnera?

Toho právě hledám. Už nijak aktivně, protože se mi to neosvědčilo. Lidi často, když slyší o HIV, začnou couvat a nechtějí pokračovat. Řekl bych, že čekám na takovou tu spřízněnou duši. (smích)

Pravou lásku?

Ano. Legrace je, že jsem dřív po nějakém soužití netoužil. Nebavilo mě to. Měl jsem spíš krátkodobé známosti.

S těmito známostmi jste vždycky měl sex?

Téměř ano. Často už na prvním rande. To bych řekl, že je tak nějak v komunitě běžnější než třeba u heterosexuálů. Nenosíme kytičky jako chlap ženské, nečekáme, až bude připravená a všechny tyhle věci… Dřív jsem měl za to, že gayové prostě nejsou nastavení na monogamii.

Myslíte si to dodnes?

Teď už si nemyslím nic. Teď už řeším jenom sebe, což jsem asi měl udělat už dávno. Recept na správné chování a štěstí neexistuje. Někdo je spokojený s jedním partnerem po celý život a někdo potřebuje poznávat nové lidi a sbírat zkušenosti, bavit se… Pokud se to děje bezpečně, je to podle mě v pořádku. Nezměnil jsem svůj pohled natolik, že bych si řekl: „Mám HIV, tak to mám za to, že jsem byl promiskuitní a neměl jsem to dělat.“ Nelituju toho, jak jsem žil. Jen mě mrzí to, že jsem třeba víc neřešil ochranu. Ale zpětně se to těžko hodnotí. To, jak jsem existoval, mě bavilo, líbilo se mi to. Nejsem z těch, co zpětně brečí, že udělali chyby. Já udělal jenom jednu, které zpětně nevím, zda bych se dokázal vyhnout.

Nicméně nyní byste se již rád s někým usadil…

Ano. Ale nejen kvůli HIV. Prostě mám na to už nějaký věk. Táhne mi na padesát, chci mít někoho, na koho se můžu spolehnout. Už nejsem úplně typ do barů. Líbí se mi mladý kluci, ale nechci tam vypadat, že přišel starej páprda se podívat na mladší. (smích) Došel jsem k tomu, že je čas si prostě vybrat a něco budovat doma.

<Path> Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?Zdroj: ChatGPT OpenAI, csfd.cz, redakce

Měl jste od doby, co jste HIV pozitivní, nějaké dobré zkušenosti? Nalezl jste nějakého partnera, se kterým to třeba chvíli fungovalo?

Našel jsem. Vídali jsme se. On chápal, že HIV ode mě nechytí jen tím, že si třeba dáme pusu nebo pizzu napůl, když to přeženu. Ale tam to nefungovalo spíš osobnostně.

Jak to?

Byl ode mě mladší a právě ještě chtěl něco zažít, chodit po těch barech, a tak. Nechtěl jsem mu stát v cestě a vadilo mi to. Tak jsme se dohodli, že to radši zabalíme dřív, než se začneme opravdu hodně hádat.

Vy jste svůj život nyní vyplnil něčím jiným…

Ano. Učím se rozumět astrologii a numerologii. Hodně mi to dává. Myslím, že je to součást našeho světa, na kterou se často zapomíná. Přitom nám to v mnoha ohledech může hodně pomoci. Pokud budeme dobře pracovat s čísly a s tím, co víme o aktuální konstalaci hvězd, o své osobnosti díky nejen znamení, ale i třeba ascendentu, dokážeme mnohem víc, než jsme si mysleli. Naučil jsem se o to lépe žít sám se sebou, chápat dění světa a toho, co se mi stalo. Mělo to tak být, aby se ze mě stal takový člověk, jakým jsem teď.

Zdroj: Anonymní respodent, Instagram profil lgbtlifecenter, redakce

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop