Chemsex: lidem „obyčejný“ sex již nestačí. Kombinace alkoholu, stimulantů a drog již dávno není jen výsadou gayů
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Chemsex: lidem „obyčejný“ sex již nestačí. Kombinace alkoholu, stimulantů a drog již dávno není jen výsadou gayů

Ačkoliv sex k lidskému životu nesporně patří, v poslední době se může zdát, že "obyčejný sex" je pro mnohé prostě málo. Zájem o běžný sex na jednu stranu opadá (stejně jako o soužití v páru), na stranu druhou lidí hledají způsoby, jak prožitek ze sexu ještě více zintenzivnit. Pak přichází na řadu chemsex...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
10. 5. 2019

Chemsex nejen pro gaye

O chemsexu, tedy sexu za užití rozličných návykových látek (obvykle v kombinaci s alkoholem a rozličnými přípravky pro zkvalitnění erekce), toho již bylo napsáno mnohé, nejčastěji pak v souvislosti s gay komunitou, kde je nejrozšířenější. Faktem ovšem je, že popularita chemsexu roste i napříč heterosexuální populací. Lidem jednoduše „jen sex“ nestačí…

Obyčejný sex je jako černobílá televize

Větší prožitek ze sexu, schopnost lépe navazovat kontakty, uniknout před nepříjemnými emocemi, to jsou klasické motivace, které vedou lidi k tomu, aby před sexem samotným užili některou z návykových látek. Jak popisuje studie České společnosti AIDS pomoc, „chemsex je (zejména zpočátku) prožíván jako zahlcující, vzrušující, osvobozující, delší (pervitin oddálí orgasmus, zatímco erekce je udržována pomocí léků na erektilní dysfunkce) a orgasmus jako intenzivnější.“ A jak mnozí pro zjednodušení dodávají, rozdíl běžného sexu a chemsexu je třeba jako rozdíl mezi černobílou a barevnou televizí…

<Path> Plánujete na víkend party? Pak rovnou zapomeňte na energy drink s alkoholem. „Rizika převyšují výhody,“ tvrdí lékařiZdroj:

S chemsexem má zkušenost prakticky každý…

Před nedávnem akademici z University College v Londýně společně s výzkumníky z Global Drug Survey vydali studii, z níž plyne, že největší popularitě v rámci zemí EU se chemsex těší ve Velké Británii. Tato zpráva však nezohledňuje jen specificky užití drog (příp. různých stimulantů ad.), ale také požití alkoholu před sexem. Jak výzkum ukázal, celých 60 % britské populace se v minulém roce před sexem opilo. Na tom by ještě nebylo nic tak zásadního, ostatně, ruku na srdce, kdo si občas na „zlepšení atmosféry“ nedá sklenici červeného. Jenže problematika chemsexu není tak prostá, jak by se mohlo zdát. Alkohol totiž v případě chemsexu obvykle předchází užití něčeho „tvrdšího“.

Jak objasnil Adam Windstock, specialista na problematiku závislostí  a zakladatel Global Drug Survey, „součástí naší zprávy je narušit množství stereotypů, které existují kolem spojení sexu a různých chemických látek, tím myslím veškeré drogy a návykové látky, a to včetně alkoholu. Většina populace je totiž přímo posedlá představou, že chemsex je výhradně záležitostí gayů. A to je nesmysl, který nám ve snižování škod rozhodně nepomáhá. Téměř všichni totiž mají se sexem při užití návykových látek nějakou vlastní zkušenost.“

Ačkoliv tedy v případě gayů je pravděpodobnost chemsexu za účelem zvýšení sexuálního prožitku 1,6krát vyšší než v případě heterosexuálů a chemsex je nejčastěji spojován právě s gay komunitou, podle dr. Willa Lawna z University College London realizovaná studie prokázala, že chemsexu se oddávají muži i ženy všech sexuálních orientací. Ovšem přeci jen minimálně s ohledem na pohlaví se podoba realizovaného chemsexu liší…

Ženy vs. muži

Pomineme-li výše zmiňovaný alkohol (který je tak běžný, že na něj jako na „drogu“ ani lidé obvykle nenahlíží), hojně je se sexem spojováno také užití marihuany, MDMA (extáze) a kokainu (v ČR je pak typické užití pervitinu). Je přitom otázkou, jak skutečně uvedené látky na sexualitu jako takovou působí. Výsledky odborných studií totiž naznačují, že např. zrovna marihuana schopnost dosažení orgasmu spíše snižuje. Jak ale konstatuje jedna z příznivkyň chemsexu, vlastně ani tak nejde o finální vyvrcholení. „Cílem není orgasmus, je to více o cestě, která k němu vede,“ tvrdí. A sexuální touhu dané látky nesporně zvýšit dokáží.

Ovšem právě cíl je také důvodem toho, jakou drogu si člověk vybere. A roli v tomto výběru sehrává také pohlaví. „Když se o výběru konkrétní látky před sexem rozhodují muži, všechno stojí a padá na penisu. Proto u nich vyhrává viagra či amfetaminy, tedy látky, které umožňují udržet erekci co nejdéle. Oproti tomu ženy upřednostňují látky, které podporují sexuální intimitu, emocionalitu a smyslnost – tedy konopí a MDMA (extáze),“ upřesňuje Windstock.

Bez ohledu na to, že pohlaví do jisté míry ovlivňuje výběr konkrétní užité látky, je třeba myslet na to, že rizika se týkají všech. „Všechny aktivity harm reduction (snižování rizik, pozn. red.) v oblasti užití návykových látek při sexu by neměly být zaměřeny pouze na homosexuální a bisexuální muže, protože tato problematiky je relevantní pro celou populaci,“ shrnuje dr. Lawn. S ním pak souhlasí i Marc Thompson z organizace zaměřené na sexuální zdraví, Terrence Higgins Trust, který zároveň poukazuje i na konkrétní rizika, která se s chemsexem pojí.

Riskantní chemsex

V základu stejně jako po alkoholu i při užití drog padají zábrany. I proto pak mají lidé mnohem vyšší tendence riskovat a např. provozovat i nechráněný sex – čímž se zvyšuje riziko nákazy sexuálně přesnosnými nemocemi, jako je kapavka, chlamydie, syfilis, ale i HIV. Proto by pravidelné testování a návštěvy lékaře měly být samozřejmostí. Dalším problém je, že lidé „bez zábran“ se nezřídka mohou odhodlat k věcem, které by s čistou hlavou rozhodně nedělali. V neposlední řadě je pak třeba mít  na mysli samotné účinky užitých látek (nezřídka navíc různě nebezpečně vzájemně kombinovaných).

Bez ohledu na to, zda jste chemsex již někdy vyzkoušeli, teprve se k tomu chystáte, nebo si myslíte, že se vás téma vůbec netýká, je důležité mít o výše jmenovaných rizicích alespoň základní povědomí. Člověk totiž nikdy neví (a alkohol, jak známo, dělá divy...) Jak potom velmi konkrétně varuje Windstock, „je opravdu špatný nápad zkusit mít sex na jakékoliv droze, kterou jste nikdy předtím nebrali, nebo na droze, s níž máte již z minula špatnou zkušenost...“ 

Zdroj: independent.co.uk, bbc.co.uk, aplp.cz

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop