Vaření udržitelně a netoxicky? Díky špičkovým pánvím z nerezové oceli žádný problém!

Eliminace toxických látek má význam nejen pro životní prostředí, ale také pro lidské zdraví. Nyní se více než kdy jindy ukazuje, že věnovat zdraví pozornost se opravdu vyplácí, a protože velké množství škodlivých látek je obsaženo v produktech denní potřeby, začněme rovnou u jednoho z těch nejpoužívanějších – u nádobí. Věděli jste, že již při zahřátí na 200 °C se z povrchu nádobí nižší kvality začnou uvolňovat toxické látky, které mají na naše zdraví negativní vliv? Naštěstí se již na trhu objevily alternativy z udržitelných materiálů, které jsou šetrné nejen k přírodě, ale i k lidskému tělu.

Nádobí z nerezové oceli, která je nejen netoxická, ale také odolná vůči korozi, je řešením pro každého, kdo nad tím, na čem připravuje své jídlo, jen bezmyšlenkovitě nemávne rukou. A přesně takové nádobí lze na trhu naleznout pod finskou značkou Fiskars.

Plastové hadičky, citrony, tajemné sáčky nebo pytel mrkve: Pět sexuálně laděných zábav, kterým skutečně nelze upřít kreativa31. 3. 2022

Řada All Steel pure je ideální kombinací vysokého výkonu, nadčasového minimalistického designu, kvality a udržitelnosti. Výrobky All Steel pure jsou vysoce odolné a z 90 % jsou tvořeny nerezovou ocelí. Tu lze neustále recyklovat, s ohledem na životní prostředí se tedy jedná o nejméně zatěžující a nejvíce udržitelnou volbu.

Ačkoliv „nerezová ocel“ je označení pro celou řadu materiálů, jež se liší procentuálním obsahem jednotlivých příměsí, konkrétně sada All Steel pure nabízí pánve v kvalitě 18/10 – kdy ocel tvoří 18 % chromu a 10 % niklu. Vysoké procento niklu pak zajistí odolnost vůči korozi. Pánve mají třívrstvé dno, které je optimalizované pro efektivní ohřev na všech druzích varných desek (včetně těch indukčních), a disponují také příjemným nerezovým držadlem.

Jak nádobí používat?

Ačkoliv použít pánev samozřejmě není žádná věda, na určitá základní pravidla nelze ani v případě těch z nerezové oceli zapomínat. Nejprve je třeba pánev zahřát a až následně přidat tuk. Pokud byste totiž přidali olej či máslo na pánev příliš brzy, pokrm by se přilepil. Jak poznáte ideální teplotu? Stačí na pánev přidat pár kapek vody. Až se voda odpaří, přidejte další a pozorujte, jak se kapičky na pánvi chovají. Pokud se před vypařením lehce kutálejí po povrchu pánve, dosáhli jste ideální teploty na vaření. Nyní je na čase přebytečnou vodu z povrchu pánve odstranit a přidat namísto ní libovolný tuk na vaření. V okamžiku, kdy začne tuk pěnit, můžete stáhnout teplotu.

Výhodou řady All Steel pure je také unikátně tvarovaný povrch, díky kterému se olej či máslo rovnoměrně rozprostřou po celé ploše pánve a vaření je tak ještě o něco snazší. Pánve z nerezové oceli bez povrchové úpravy se skvěle hodí i na opékání pokrmů při vyšších teplotách dozlatova, přípravu omáček, stir frying nebo třeba flambování. Dáváte-li přednost jednodušší a rychlejší přípravě jídla, můžete pánev využít např. i na přípravu palačinek či lívanců. Ti, kdo jsou v kuchyni zběhlejší, pak ocení i to, že pánev je možné vložit také do trouby, v níž zvládne teplotu až 270 °C. A vzhledem k použitému materiálu není třeba mít obavy ani z užití jakéhokoliv kovového náčiní.

A údržba? Obecně platí, že ideální je mýt nádobí ihned po použití. Pokud se vám ale tato představa příliš nezamlouvá, máme pro vás dobrou zprávu – pánve Fiskars můžete bez starosti dát i do myčky. Pro zachování delší životnosti nicméně doporučujeme mýt nádobí v ruce. Na druhou stranu, jelikož se na veškeré nádobí vztahuje 25letá záruka, je jasné, že ani myčka špičkovým pánvím All Steel pure rozhodně jen tak neublíží.

„Hudební preference neurčují sexuální orientaci. Poslouchají mě i gayové,“ říká Timmy White, který nedávno vyhrál nejlepšího zpěváka Evropy 211. 5. 2022

Nádobí pod každý stromeček

I když obecně platí, že nádobí řada hospodyněk (ale i mužů, kteří rádi kouzlí v kuchyni) nepovažuje zrovna za skvělý dárek (přeci jen, užitek z něj má pak celá rodina), v případě pánví All Steel pure může být vše jinak. Nejenže se vaření a také údržba použitého nádobí stane snazším a zábavnějším, ale spoustě těch, kterým není lhostejné životní prostředí, bude filozofie, již značka Fiskars prosazuje, nepochybně blízká. A vzhledem k záruce, která je na toto špičkové nádobí poskytována, se vlastně jedná o dárek, který bude dělat radost celou řádku let…(a navíc – obdarovat by člověk čas od času měl i sám sebe, tak proč si letos neudělat radost?).

Zdroj: Fiskars/Spolupráce