Zdraví je důležitější než kdy předtím. Darujte proto letos pod stromeček něco zvlášť prospěšného – třeba léčivá medicinální vína!

V dnešní době si víc než kdy dřív uvědomujeme nutnost péče o zdraví a jeho nenahraditelnost i křehkost. Přestože se ale říká, že je zdraví k nezaplacení, není to tak docela pravda. Jeho hodnota je sice nevyčíslitelná, ovšem ke zdraví si naštěstí můžeme dopomoct, a to různými způsoby. Jedním z nich jsou třeba sladová medicinální vína, která dokážou přirozenou cestou pomoci hned s několika zdravotními problémy.

Chcete, aby se vaši blízcí včas a pravidelně starali o svoje zdraví i bez toho, aniž by se museli neustále dopovat nějakými prášky? Zkuste je letos o Vánocích překvapit třeba sladovými medicinálními víny, která podporují imunitu, ale taky zažívání i správnou krvetvorbu. Jejich účinek je přitom ověřem staletími. 

Bojovný děda i láska ve zkáze: 11 nejemotivnějších příběhů z válkou zmítané Ukrajiny28. 2. 2022

Výroba medicinálních vín v České republice sahá hluboko do historie. Například společnost Herbai svoje populární léčivé moky pod značkou Dr. Svatek produkuje už bezmála 125 let. Ačkoliv se ale tato firma otevřeně hlásí ke dlouholeté tradici a čerpá z původních receptur, sladovým medicinálním vínům se snaží dát i punc svěžesti a modernosti.

„Medicinální vína se pro své pozitivní účinky na lidské zdraví využívají již několik století. Naše receptury tak jsou prověřeny staletími zkušeností – vždyť naše vína vyrábíme již od roku 1897,“ potvrzuje ředitel vědy a výzkumu společnosti Herbai MUDr. Michal Karas. Pokud vás ale ani letos příliš neláká vánoční nakupování v kamenných obchodech, nezoufejte. Medicinální vína jsou totiž snadno dostupná online. To jim ovšem neubírá na jejich pověstné autenticitě a spolehlivosti. „Naše medicinální vína Dr. Svatek jsou přírodní produkty. Vyráběna jsou ze sladu a neobsahují žádné chemické konzervanty ani aditiva. Kromě sladu jsou doplněna pouze extrakty z tropických léčivých rostlin,“ popisuje Karas. Právě tyto výtažky jsou alfou a omegou každé lahve léčivého moku.

A v čem všem mohou medicinální sladová vína konkrétně pomoci? Např. víno Maltoferrochin je určeno k podpoře krvetvorby, jelikož je obohacené o ionty železa a extrakt z kůry tropického stromu chinovníku lékařského. Ten přispívá ke tvorbě žaludečních šťáv, které umožňují snáz vstřebávat železo – dobrou zprávou je, že bez vedlejších nežádoucích účinků. Vínu Condurango zase dala jméno tropická popínavá liána Marsdenia Condurango, která zklidňuje podrážděný žaludek.

Nejnovější přírůstek v nabídce firmy Herbai, kterým je víno Vilcacora, pak příhodně posiluje organismus. Pyšní se totiž výtažkem z kůry amazonské liány známé jako Vilcacora, která podporuje imunitu. Sladové medicinální víno je tak nejen ideální prevencí, která může zlepšit obranyschopnost, ale i praktickým pomocníkem v boji s únavovým syndromem.

Užívání medicinálních vín by mělo být dlouhodobé a pravidelné. Maltoferrochin si můžete dát už ráno a nalačno, kdy organismus železo dokáže vstřebat nejlépe. Condurango je vhodné před jídlem pro povzbuzení chuti, nebo naopak po něm, jako digestiv na slehnutí. Medicinální víno Vilcacora pak lze konzumovat kdykoli během dne. Denní dávka by ale ve všech jmenovaných případech neměla překračovat 100 ml a vzhledem k obsahu alkoholu nejsou medicinální vína vhodná pro děti a těhotné či kojící ženy.

Hádka a naschvály aneb láska mezi nejlepšími přáteli: Student vysoké školy zjistil, že je do něj zamilovaný jeho spolubydlící27. 6. 2022

Nejspíš se teď ptáte, jak sladová medicinální vína chutnají. Je ale zbytečné bát se, že by pro vás nebo vaše blízké představovala překážku jejich výrazná bylinková chuť. Kupříkladu medicinální víno Condurango je hutné a sladké. Vína Maltoferrochin a Vilcacora se pak sice specifickou bylinkovou vůní vyznačují, ale je opravdu velmi jemná. A právě díky bylinám a sladu, klíčovým složkám při výrobě medicinálních vín, se dostaví také blahodárné účinky na lidský organismus. A to zní docela nadějně, nemyslíte?

Zdroj: Herbai/spolupráce