„Vidím Bambiho a brečím – Jako by mi bylo znovu 12, všechno je nanic“: I takové mohou být vedlejší účinky užívání testosteronu
Zázračný testosteron?
Hormony mají v lidském těle svou nezastupitelnou funkci. A pokud jejich hladina kolísá (ať už jakýmkoliv směrem), samozřejmě se to projeví (platí to i v případě poklesu hormonálních hladin vzhledem k věku, ale tehdy se jedná o přirozený proces, který není příliš vhodné narušovat). Ať už je hladina hormonů příliš vysoká, nebo příliš nízká, obvykle je třeba nějaký „zásah“. To se tedy týká i situace, kdy se muži potýkají s nízkou hladinou testosteronu. Kvůli zvýšení energie, posílení mentálních schopností, ale i sexuálním funkcím tak mužská část populace nezřídka užívá přípravky, které mají hladinu testosteronu zvýšit. I když marketing má „jasno“ a staví na tom, že testosteronová substituční terapie je pro vybrané skupiny mužů přínosem, rozhodně je namístě tato tvrzení minimálně zpochybnit.
Pokud je hladina testosteronu v mužském těle nízká, samozřejmě to negativní dopady má. Tento stav se může projevovat depresemi, nízkým sebevědomím, potížemi se soustředěním, narušením spánku, dále také úbytkem svalové a kostní hmoty, nárůstem tělesného tuku, únavou, návaly a samozřejmě také nižší sexuální touhou, nižším výskytem spontánní erekce a potížemi s jejím udržením.
Ano, v některých opodstatněných případech pak má testosteronová substituční terapie jistě smysl. Ale jak varuje dr. Howard E. LeWine, který mj. působí v Harvard Health Publishing, vždy je vhodné provést testování hladiny testosteronu alespoň dvakrát – aby si byl člověk zdravotními problémy jistý, než skutečné léčbu zahájí. „Na testosteronu totiž potom člověk často zůstane na neurčito. Je to testosteronová past. Muži začnou s náhradou testosteronu a cítí se lépe – pak je ale těžké se testosteronu vzdát. Navíc při léčbě tělo testosteron vytvářet přestane. Takže když dojde k ukončení terapie, muži často mohou pocítit velký rozdíl – přirozená obnova produkce testosteronu totiž trvá,“ tvrdí přímo LeWine.
Testosteronová terapie „pro každého“?
Forem testosteronové terapie existuje řada od injekcí přes topické gely, speciální náplasti, tablety až po nosní spreje ad. Poté, co je nutnost terapie indikována lékařem, by měl být doporučen také ideální způsob, jak testosteron užívat – v potaz by měly být vzaty ale i preference pacienta a samozřejmě např. i to, zda zvolený typ léčby hradí pojišťovna. Je-li testosteronová terapie doporučena lékařem, sice může mít i vedlejší účinky, vše lze ale v průběhu konzultovat a mít pod kontrolou (terapie je navíc nastavena tak, aby člověk dostával jen potřebnou dávku hormonu a také jen po nezbytně nutnou dobu).
Ovšem faktem je, že testosteron lze nezřídka získat také online a bez lékařského předpisu. A jak prokázala nedávná studie, množství online platforem nenabízí testosteronovou terapii v souladu s platnými lékařskými doporučeními. Tyto platformy často umožňují testosteronovou terapii mužům, kteří podmínky pro její absolvování nesplňují, a zároveň zatajují také možné vedlejší účinky
Dopady testosteronové terapie
Různých vedlejších účinků existuje řada. Ty okamžité obvykle mnoho mužů nepociťuje, zmínit lze poruchy dýchání pří spánku či gynekomastii, tedy růst prsou. Část testosteronu se totiž přeměňuje na hormon estradiol, tedy formu estrogenu. V případě mužů, kteří mají více prsní tkáně a užívají testosteron, tak výsledkem může být její růst. Počítat je třeba také s možnou změnou pleti, testosteron totiž může zvýšit produkci oleje, což sice není nutně špatné, ale v některých případech mohou být projevy viditelné (akné) a bolestivé. A možné jsou (zejména v případě injekčního podání) také otoky nohou a kotníků, protože testosteron může povzbudit tělo, aby zadržovalo přebytečnou vodu.
Dlouhodobější užívání testosteronu pak může zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění a je zároveň známo, že testosteron může podněcovat růst rakoviny prostaty (ovšem netýká se to mužů, kteří skutečně trpí prokazatelně nízkou hladinou testosteronu, jim by terapie nijak ublížit neměla). Tím obecný výčet vztahující se k většinové populaci končí, byť je faktem, že každé tělo je jiné a účinky se vždy mohou mírně lišit či odchylovat.
Poměrně zajímavou sondou ale mohou být zkušenosti lidí, kteří testosteron užívají z více specifických důvodů. Portál VICE tak uvádí např. výpověď muže, jenž se od roku 2001 léčí s HIV a kvůli léčbě trpěl nepřekonatelnou únavou. Proto začal na základě doporučení internisty užívat testosteron v podobě gelu. „Díky gelu jsem získal dostatek energie, ale zarazilo mě, že musím být hodně opatrný na emoce. Ukažte mi Bambiho a budu brečet jako želva. Naštěstí nemám sklony k depresi, ale občas mě stíhá sebelítost. Testosteron je také důvodem, proč se nesmím moc rozzlobit – pak mám totiž tendenci být hrubý,“ shrnul.
Zdroj: Giphy
Testosteronová terapie je aplikována také v případě trans lidí. Jak ale popsal své zkušenosti s testosteronovým gelem další z uživatelů, asi by se bez něj obešel. „Ten gel mi předepsal lékař – a je pravda, že mi klesl hlas a moje vousy začaly vypadat skvěle. Ale prvního půl roku, co jsem gel užíval, jsem měl pocit, že je mi znovu dvanáct. Všechno bylo nanic, dokonce jsem začal poslouchat i hudbu, která se mi v tom věku líbila. Jako bych se dostal do druhé puberty: člověk má výkyvy nálad, je neustále hladový a nadržený. Taky se mi změnilo rozložení tuků na těle, z boků a zadku se přenesl na břicho. Fyzicky se cítím, jako bych vyhrál v genetické loterii… ale stejně, pokud jde o mě, používat testosteronový gel není absolutní nutnost.“
A nač si – bez ohledu na to, zda jse hetero či LGBT – určitě dávat pozor? Pokud člověk podstupuje terapii pomocí gelu, problémem se může stát přenos na blízké, partnera/ku a děti. Podle urologa Darshana Patela se totiž testosteron z gelů a krémů snadno může šířit právě kontaktem z kůže na kůži nebo i z oblečení – a pak jej může absorbovat tělo někoho jiného. „Opravdu musíte být opatrní, abyste si po aplikaci velmi dobře umyli ruce a nevystavovali působení testosteronu ostatní. Kontakt s nadbytkem testosteronu může ovlivnit např. genitálie dětí a způsobit předčasný vývoj ochlupení a agresivní chování,“ uzavírá.