Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni
Není nic lepšího, než si tvrzení o prospěšnosti skořice a toho, co vlastně dokáže, ukázat na pár doložených studiích. Podle první z nich obsahuje toto u nás oblíbené koření řadu bioaktivních sloučenin, které mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto sloučeniny mohou pomoci snižovat záněty v těle, což je užitečné například při prevenci a léčbě chronických zánětlivých onemocnění.
Účinky skořice na snížení bolesti prokázala studie publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition, kde se zkoumal vliv skořice na záněty a symptomy revmatoidní artritidy (RA). Výsledky ukázaly, že pacienti, kteří denně užívali 2g skořice, zaznamenali významné snížení bolestivosti ve srovnání s placebem. Navíc došlo také ke snížení krevního tlaku.
Výzkumy také ukazují, že skořice může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce, včetně zlepšení paměti a učení. To je způsobeno jejími antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají chránit mozkové buňky před poškozením.
A nakonec podle studie publikované v Journal of Clinical and Diagnostic Research zase bylo zjištěno, že užívání skořicového prášku může být účinné při bolestech břicha či žaludku, zejména při bolestech během menstruace. Tato studie zahrnovala výsedky 114 žen, kterým byla podávána buď skořice, ibuprofen nebo placebo. Výsledky ukázaly, že 420 mg skořice má srovnatelný účinek s 400 mg ibuprofenu na snížení menstruační bolesti.
Po čtyřech hodinách od podání léku a skořice nebyly zjištěny žádné významné rozdíly v intenzitě bolesti mezi oběma skupinami. Po osmi hodinách se však ukázalo, že ženy, které užívaly skořici, pociťovaly menší bolest než ty, které užívaly ibuprofen. To naznačuje, že aspoň v tomto případě skořice může být nejen účinným, ale také dlouhodobějším řešením.
Proč si to všechno říkáme?
Tento text nemá být výzvou k okamžitému zahození všech svých léků na bolest a místo toho pojídat skořici po kilech. Vše má svoje meze a dokonce i přílišné používání (jakéhokoliv) koření či doplňku stravy není pro tělo příliš dobré. Jde jen o to se zamyslet, jak moc jsme si zvykli na to, že stačí spoknout jeden prášek a tím vše „vyřešit“. Navíc jsme v situaci, kdy jsou léky na bolest či záněty volně a hojně k dostání. Nesmíme zapomínat na to, že léky v sobě často mají různé výtažky bylin a další přírodní složky, někdy ale tělu postačí jen ta jedna konkrétní, právě utržená, usušená či umletá surovina.
Take je dobré si připomenout, že každý rok zemře mnoho lidí kvůli vedlejším účinkům protizánětlivých léků, které mohou při nesprávném nebo častém použití způsobit vážné problémy se srdcem a cévami. Naopak, skořice tyto kardiotoxické rizika nemá. Jak jsme si ukázali, skořice může snižovat krevní tlak a hladinu krevního cukru, což jsou faktory, které přispívají k ochraně srdce.
A jak do sebe skořici dostat, respektive její účinné látky, kromě přidání pár špetek do bábovky při pečení nebo do smoothie? Nejvíce se doporučuje smíchání s teplou vodou a medem a prosté popíjení. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete med, využijte své oblíbené sladidlo, ideálně třeba čekankový sirup nebo stévii. Taktéž můžete vzít celou nemletou skořici a udělat si z ní čaj doplněný o kapku citrónu. Zajímavou formou je pak i skořicový olej, který sice není úplně všude, ale zato si jej můžete velmi jednoduše vyrobit doma.
Zkrátka, nespoléhejte se jen a pouze na léky, zkuste do svého jídleníčku zapojit větší množství surovin jako je právě skořice a tvořit si aspoň základní prevenci proti tomu, abyste případně těch léků nemuseli používat tolik.