Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Možná je to silné tvrzení, nicméně z osobní zkušenosti moc dobře vím, jak je pravdivé. I když se tedy úplně nedá říct, že by mi to život kompletně zničilo, ale to záleží samozřejmě na úhlu pohledu. Každopádně zkušeností mám až dost na to, abych se tohle odvážil tvrdit. Pojďme si tedy říct, jak moc jednoduché je esoterice propadnout a následně se z ní těžce „léčit“.
Michal Černý Autor
23. 4. 2024

Hned na začátek chci upozornit, že řeč není o různých typech meditace, relaxu, nebo snad výkladu karet. Ano, výklad karet, pokud je kartář/ka přesvědčivá a charismatická osoba, také dokáže napáchat mnoho škod, avšak já chci hovořit o „hardcore“ jádru celé věci, tedy o komunikaci s anděly či nanebevzatými mistry, hrátkami s černou magií, stavění různých energetických sloupů, zasvěcování do různých energií apod. Ty jsou totiž nebezpečnější, než si myslíte.

Říkal jsem, že mám osobní zkušenost. A o té chci dnes povyprávět. To se ale musíme vrátit o 15 let zpět do roku 2009, kdy jsem se svojí esoterickou praxí v podstatě začal. To mi bylo 21 let a myslel jsem si tehdy, že jsem odhalil pravou podstatu světa. Bylo to období, kdy jsem kompletně zpochybňoval úplně všechny informace, které se ke mně z běžných zdrojů dostávaly.

Velmi oblíbená literatura byla ta, která mi dodávala alternativní pohledy na naši historii, ať už to vezmete z jakéhokoliv oboru chcete. Úplně jednoduše, vykvetla ve mně nedůvěra v systém jako takový. To je mimochodem častý startovní bod pro mnohé tvrdé esoteriky, kteří se inspirují příběhy o údajně duchovně vyspělých starověkých civilizací, které měly žít kupříkladu na Atlantidě či Hyperboreji.

Když zpochybňujete svět kolem sebe, dojdete nevyhnutelně k tomu, že začnete zpochybňovat i sami sebe a svůj život jako celek. Proč tu jsem? Co tu dělám? Jaký to má všechno smysl? Tyto a mnohé další existenční otázky na vás tlačí čím dál víc. A máte tři možnosti. Buď si to necháte sami pro sebe a užíráte se, nebo se svěříte rodině, kamarádům či nějakému odborníkovi, anebo se začnete se obklopovat lidmi, kteří to mají stejně.

Tehdy přišel na svět Facebook a mně tedy nenapadlo nic lepšího, než zvolit si třetí variantu a tyto lidi hledat tam. Důležité je říct, že už dříve jsem koketoval s podobnými myšlenkami a odvážil se navštívit pár esoterických seminářů a přednášek, což byl pro další vývoj důležitý moment. Na Facebooku jsem totiž následně objevil pár lidí, které jsem díky těmto návštěvám poznal a kteří se duchovními tématy zabývali již několik let.

Z těch několika málo osob se ukázaly být důležité především dvě, které zároveň tvořily pár. Tito lidé mě po několika měsících, co jsem byl na FB aktivní, a kdy jsem sdílel různé svoje postoje a otázky, kontaktovali s tím, že mi dokáží pomoct. A nebylo moc těžké mě přesvědčit. Proč? Když totiž čtete více a více článků a knih o tom, jak jste výjimečná duchovní bytost, můžete lehce nabýt dojmu, že jste o něco lepší než ti, kteří to tak úplně nevidí. Že máte mnohem větší potenciál než ostatní, že cokoliv, co uděláte, má vyšší význam. A to je přesně bod, kdy vám dokáže šikovný manipulátor, anebo člověk, který je o tom sám také bytostně přesvědčený, namluvit úplně cokoliv.

A tak jsem se s nimi začal pravidelně scházet a diskutovat, meditovat a objevovat v širším spektru zcela nový svět. Svět, ve kterém jsou všude kolem nanebevzatí mistři, andělé a jednorožci, se kterými se mohu kontaktovat kdykoliv budu chtít. A tady se skrývá další záludnost.

Nepředstavujte si tuhle komunikaci jako běžný hovor z očí do očí. Velmi často se totiž jedná jen o jakési pocity, chvění na těle, cítění jakési energie a vnuknutí myšlenek, u kterých snadno nabudete dojmu, že by vás v normálním případě nikdy nenapadly. Přejel vám mráz po zádech? Cítíte najednou teplo v určité části těla? Slyšíte podivné zvuky? Ne, to není netradiční projev těla, nebo vsugerovaná myšlenka, jde o jasný důkaz toho, že komunikujete s vyššími bytostmi!

<Path> Vědci sestrojili kolegyni budoucnosti. Jak (děsivě) budeme vypadat už za 20 let kvůli pracovnímu vypětí?Zdroj: huffpost.com

A když jste o tomto přesvědčováni v podstatě každý den, jste jen krůček od toho tomu skutečně uvěřit. Což se taky stalo. Na mě však čekala ještě další, mnohem intenzivnější zkušenost.

S tímto párem jsem se setkával osobně pravidelně každý týden a s každou další návštěvou nabývalo moje přesvědčení a vlastní výjimečnosti. Není divu, pokaždé jsem totiž byl přesvědčován, že mám v sobě cosi výjimečného, co dokáže pomoct statisícům a milionům lidí. Ano, přesně takhle mi to bylo říkáno. A věřte, že člověku, který se zaobírá myšlenkami o tom, zda má jeho život smysl, to skutečně pomáhá. Kdyby ovšem zůstalo u této psychické podpory a pak jsme již neviděli, budiž. Ale přicházely další věci. Zasvěcování do různých typů energií (Reiki, Shamballa a další), které měly pomáhat nejen mně, ale uzdravovat i lidi okolo. Další vsuvka – když se zeptáte lidí, kteří tyto energie „ovládají“, proč jsou sami nemocní, už vám nedokáží smysluplně odpovědět. A věřte, že jsem za svojí „duchovní kariéru“ potkal spoustu těch, kteří ostatní přesvědčovali, že sami jsou úplně zdraví, přitom to nebyla pravda. 

Tipy redakce

A tak jsme následně pořádali akce i přes FB, kdy jsme na dálku posílali lidem tyto energie a pomáhali jim v léčbě, ať už to mělo znamenat cokoliv. Zpětná vazba byla pozitivní, protože jsme byli velmi přesvědčiví, což mělo za následek velmi odvážné rozhodnutí. Založili jsme vlastní duchovní centrum.

Tohle rozhodnutí souviselo s dalším faktem. Těsně před tím, než jsme tak učinili, navštívili jsme jednu velmi známou a v komunitě uznávanou léčitelku, která nám třem řekla, že jsme předurčeni k tomu pomáhat lidem a vést nejslavnější duchovní centrum minimálně v Evropě. Spoiler alert – nestalo se to. Každopádně jsme u ní strávili několik hodin plných meditací, komunikací s vyššími bytostmi a přesvědčováním o naší důležitosti.

Teď už to hodně zkrátím.

Centrum nám ze začátku docela fungovalo. Nejprve jsme si pronajali malý prostor v Praze, kde jsme si budovali základnu stálých klientů, přičemž následně přišel hodně důležitý krok, a to sestěhování se k sobě do jednoho velkého domu. Nájem nebyl úplně malý, ale my jsme byli hnáni „proroctvím“ o naší slávě a důležitosti tak moc, že jsme pevně věřili tomu, že vše jednoduše zvládneme. Nezvládali jsme. Už po několika měsících jsme museli hledat další zdroj příjmu, a tak nám do života vstoupil MLM byznys. Nebudu konkrétní, stačí jen říct, že ani to nepomáhalo. A já si začal klást další otázky.

<Path> Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak častéZdroj: queergeogreaphy.cz, healthcare.utah.edu, outsmartmagazine.com, Martin Lyko

Máme pomáhat davům, ale proč se u nás dlouhodobě ukazují pořád ti samí lidé? A pomáháme jim skutečně? Proč se jejich stavy nejlepší, ba co víc, v mnoha případech se jen zhoršují? Existují skutečně oni mistři a jednorožci všude kolem? Slyším je skutečně, anebo si to jen tak moc přeju, že z toho mívám ony zvláštní pocity? Čím víc jsem nad tím uvažoval, tím více jsem docházel k poznání, že je něco špatně. A ukazoval mi to i sám život.

Kvůli onomu MLM byznysu a vysokému nájmu jsem si nabral půjčky stále v přesvědčení, že zasáhne vyšší moc a vše vyřeší. A každý další týden jsem byl více a více zklamaný. Začali se mě taky ptát klienti, proč nejsou věci tak, jak jsme jim říkali. Co jsme říkali? Že za rohem je velká duchovní proměna lidstva, že přijdou mimozemšťané, že se objeví druhý Ježíš… zkrátka jsme jim říkali všechno, co jsme slyšeli od našich guru, aniž bychom skutečně uvažovali o tom, jestli se něco takového skutečně děje. Další vsuvka – ztráta kritického myšlení je jedna z prvních věcí, kterou při přesvědčování sebe sama o esoterických pravdách velmi jednoduše ztratíte.

Mnozí léčitelé vám budou do očí tvrdit, že jsou sami díky svým schopnostem úplně zdraví, přitom by si ale mohli otevřít lékárnu
Foto: Adobe Stock

A pak jsem jednoho dne došel do bodu, kdy pro mě bylo vše ztraceno. Moje víra v pomoc od vyšších sfér, moje peníze, moje přesvědčení o tom, že jsem obdařen výjimečnými schopnostmi. A protože jsem v té době potkal lidi, kteří se rozhodli odjet stopem do Španělska, sebral jsem posledních tisíc korun, batoh a pár kusů oblečení a odjel s nimi. A více než půl roku jsem poté strávil životem na ulici, to už je ale jiný příběh. 

Mimochodem, travlo mi dalších několik let, než jsem vyléčil zejména z té finanční ztráty. 

Když bych to měl celé na závěr shrnout, tak pokud občas využijete služeb kartářky, uděláte si nějakou příjemnou meditaci, anebo se snad budete pokoušet o kontakt s jakoukoliv vyšší bytostí, nikdy nezpomínejte na vlastní uvažování. Přemýšlejte o věcech a o tom, jaké mají vaše činy důsledek. A to nejen pro vás, ale i pro vaše okolí. Jakoukoliv informaci z esoterického prostředí pečlivě zkoumejte, ptejte se neustále sami sebe, zda skutečně to, co děláte, anebo to, co dělají druzí, má skuztečně takové efekty, jaké jsou slibovány. 

Pokud si totiž dáte tu práci a začnete zkoumat tyto „esoterické pravdy“, velmi často dojdete k závěru, že tomu tak není. V této komunitě, stejně jako ve všech dalších, se totiž skrývají šikovní manipulátoři a ti, kteří chtějí na lidském neštěstí a trápení jen a pouze vydělat. Není totiž žádná náhoda, že se najde mnoho těch, kteří léčitele navštěvují desítky let, ale nic zásadního se vlastně nestalo. Jednou za čas to nebezpečné není, dokonce vám to pomůže se na věci dívat z jiné perspektivy, ale pravidelné přesvědčování se navzájem o tom, že máme jakési výjimečné schopnosti, může vést ke ztrátě mnoha věcí, a to nejen peněz. 

 

Zdroj: Autor

Populární
články

E-Shop