Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů
Straight friendly
Zdroj: Pexels.com

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Někoho můžou probudit, někdo je má rád a někdo si jich všimne až ze stop na povlečení. Řeč je o mokrých snech, poluci či prostě ejakulaci ve spánku. Zkušenosti s ní má mnoho mužů, ale nejen jich. Co se odehrává v mozku, když si skrápíme pyžamo? A existuje způsob jak tomu předejít?
Martin Lyko Martin Lyko Autor
22. 2. 2024

Probudíte se a všimnete si, že máte mezi nohama nějak mokro. Ne, určitě jste se nepočůrali. Jednak je toho málo, jednak to tak nesmrdí. Jak to vůbec smrdí? Zkusíte navlhčit prst a donést k nosu… bože, proč je to lepkavé? Že byste se v noci… to? Ano. Gratulujeme, zažili jste mokrý sen.

Podobnou zkušenost má za sebou většina mužů a poprvé ji učinili někdy v teenagerovském věku. Hormonální změny nastávající v pubertě jsou totiž také spouštěčem mokrých snů. Pojďme se na celou věc podívat systematicky.

Ejakulace ve spánku

Mokrý sen neboli poluce není nic jiného než ejakulace ve spánku. Důvody, proč k výronu semene zatímco spíte dochází, věda se stoprocentní jistotou nezná, podobně, jako není úplně jasné, proč se nám zdají sny jako takové. Mezi nejpravděpodobnější důvody, ke kterým se odborníci přiklánějí, patří to, že si tělo jednak kontroluje všechny své funkce a jednak může být poluce vedlejší dopad erotického vzrušení odehrávajícího se ve snu.

Typicky jsou mokré sny provázeny právě živým erotickým sněním, není to ale nutné a k poluci může dojít i bez toho, abyste měli nějaký sexy sen. Tak jako tak jsou mokré sny přirozenou a normální součástí lidského života. „Tento přirozený fenomén je komplexním výsledkem nervové aktivity v mozku a její spolupráce s endokrinní soustavou a pohlavními orgány,“ vysvětluje sexuoložka Dolly Ferraiuolo.

Mozek nikdy nespí

Mokré sny jsou výsledkem složitého procesu, který se odehrává během spaní v mozku a dalších orgánech. Všechno začíná v hypothalamu, malinké ale klíčové části mozku, která je zodpovědná za uvolňování hormonů a řídí klíčové fyziologické funkce. Během REM fáze spánku stimuluje hypothalamus produkci pohlavních hormonů, což může někdy vést k sexuálnímu vzrušení.

Další roli hraje frontální kortex, který má na starosti rozhodování a sociální chování. Ten ve spánku vykazuje sníženou aktivitu, což je důvod, proč můžeme zažívat méně egoistické sny, které jsou živější a smyslnější.

<Path> Pravda o předčasné ejakulaci. Máte orgasmus příliš brzy? Pak jste...Zdroj:

A právě smyslné, erotické a živé sny mají za následek to, že se začne uvolňovat „hormon pohody“ dopamin. Je to „poslíček“ nervové soustavy zodpovědný za mechanismus potěšení a odměny. Čím více dopaminu, tím větší rozkoš a nakonec klidně také orgasmus a jeho fyzický projev ejakulace. To, že zbytek těla spí a vy o sobě v tu dobu nevíte, je mozku v tenhle moment docela jedno.

Nejen kluci v pubertě

Už jsme si řekli, že muži zažívají mokré sny poprvé v pubertě. S chlapeckou pubertou jsou ostatně poluce také nejvíce spojovány, protože dospívající muži jich v této době zažívají nejvíc. Je to přirozené a patřičné a není třeba vyvolávat žádnou paniku. Jediné, co je třeba, je vyměnit si prádlo a umýt se.

Naprosto normální jsou ovšem mokré sny také u dospělých mužů, byť u nich už nejsou tak časté. Se stabilizací endokrinní a nervové soustavy a také s nárustem sexuální aktivity frekvence mokrých snů v dospělosti klesá.  „Obecně platí, že jako s časem klesá schopnost udržet erekci, klesá s narůstajícím věkem také frekvence nočních výronů,“ shrnuje urolog Michael Ingber. Je to právě kvůli změnám v hormonálním systému.

Kolik mokrých snů kdo má, je naprosto individuální. U někoho jsou časté a zažívá je i v dospělosti třeba jednou za měsíc, někdo měl intenzivní vlhkou pubertu a v dospělosti už si na poluce ani nevzpomene a někdo výron ze sna nezažil nikdy. Nějaký mokrý sen za svůj život měly jen dvě třetiny mužů (66,3 %). Pokud jste tedy nikdy lepkavou noční zkušenost neměli, není na tom nic divného.

Nejsou to ovšem jenom muži, kdo mohou zažívat mokré sny. Tento fenomén se týká i žen, z nichž ho někdy zažily asi dvě pětiny (41,8 %). U žen se poluce objevují ze stejných důvodů jako u mužů, jejich projev je ale trochu jiný. V těle cis žen nedochází k výronu semene, ale k vaginální lubrikaci nebo orgasmu.

Zdroj: Giphy

Ovládání mokrých snů

Mokré sny jsou normální a přirozené, v životě ale mohou způsobovat komplikace. Někomu jsou prostě trapné, někomu jsou nepříjemné a někoho mohou i probudit. Pokud ne přímo průběhem, pak třeba pocitem vlhka na těle. Pokud se to děje často, může mít takto přerušovaný a tudíž nekvalitní spánek negativní dopad na zdraví jedince.

Poluce může mít ale také sociální dopady, třeba když se vám stane, když sdílíte lože s partnerem. Mokré sny ale opravdu neznamenají, že by vám partner sexuálně nestačil. Přesto by někdo mohl chtít mokrým snům předejít. Pro dotyčné máme ale špatnou správu – žádný zaručený způsob jak to udělat neexistuje.

Jednou z možností by teoreticky mohlo být ovlivňování svých snů pomocí lucidního snění, ale jelikož to není samozřejmá věc a jelikož se mokré sny mohou objevovat i bez erotických představ, není to jisté řešení. Vliv podle všeho má také sexuální aktivita, opět ale neplatí, že by mokré sny byly nevyhnutelným důsledkem „nadbytku“ semene. Teoreticky tak může proti polucím pomoct například masturbace před spaním, ale prokázané to není.

Tipy redakce

Nemožnost polucím zaručeně předcházet jde i ruku v ruce s tím, že je nelze ani cíleně spouštět. Existuje sice zajímavá studie z roku 2020, podle které mají větší pravděpodobnost k mokrému snění ti, kdo denně sledují aspoň 3 hodiny televizi, ale jako spolehlivý nástroj to použít nelze. S přítomností či nepřítomností mokrých snů je tak prostě nejlepší se smířit. Kdo je má, ví, že mu všechno správně funguje, kdo je nemá, nemusí aspoň řešit potenciálně nekomfortní situace.

Zdroj: sciencedirect.com, healthline.com, menshealth.com, verywellmind.com, lui.cz

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop