Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání
Straight friendly
Zdroj: Asobe Stock

Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání

Dosáhnout v životě úspěchu chceme všichni. A všichni taky víme, že kromě pověstné trochy štěstí k tomu potřebujeme hlavně pevně vytyčené cíle, odhodlání, trpělivost, píli a umět vytrvale pracovat. A nebo ne? Dva tisíce let starý čínský koncept jde štěstí naproti přesně opačnou cestou. Jeho základem je nicnedělání a nulová námaha.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
7. 2. 2024

Západní svět je posedlý prací. Tzv. hustle culture, neboli kultura neustálého snažení a práce, může mít a mnohdy má na lidi negativní dopad. Přepracovanost, únavu, pocit nesmyslnosti a vyhoření, když se štěstí stále ne a ne dostavit a úspěch je vždy o ten jeden pracovní úkol dál, než jste vy.

Zní vám to povědomě? Existuje z toho cesta ven, taoistická životní praxe wu wei. Doslava tento výraz znamená „nekonání“, „žádná akce“ nebo „bezpracná činnost“. A přesně o to v ní jde. Nicnedělání je ve wu wei základním přístupem. Neznamená to ale, že byste se měli flákat a na všechno se vykašlat. Znamená to, že byste neměli dělat nic, co je v rozporu s přirozeným řádem a směřováním světa.

Klíčovou myšlenkou taoismu je dynamické a neustále vznikající universum, které se samo od sebe odvíjí podle neustálých výkyvů Cesty (Tao). A všechny věci v universu, včetně lidí, mají ve shodě s tímto vesmírným prouděním svůj směr, nebo chcete-li kurz, který je dovede k rozkvětu. Jenže to funguje jen tehdy, když do přirozeného řádu nikdo nezasahuje.

Lidé ovšem mají „nemilou“ schopnost logického myšlenkí, jazyka, kultury a také politických režimů, které jdou přirozené Cestě napříč a spontánní nahrazují umělým. A to ke konečnému úspěchu nevede.

Být sobě moudrým panovníkem

Taoismus je někdy také používán jako princip, podle kterého by měli vládnout moudří panovníci. Základním spisem této filozofie je kniha Tao te ťing vzniklá kolem roku 300 př. n. l., která je připisována učenci Lao C‘. A právě v této knize je i nejznámější použití obratu wu wei. Popisuje se jím jednak to, jak Cesta nechává utvářet vesmír, jednak právě ona nejlepší vláda. „Cesta nedělá nic, a přesto nic nezůstává nedokončeno. Tak i král-mudrc vládne tak, že v sobě kultivuje neustálé vědomí této přirozené Cesty. Tím, že nejedná nepřirozeně v sobě aktualizuje Cestu a zároveň ovlivňuje své poddané směrem k přirozenému jednání a podporuje rozkvět, nikoliv stagnaci království.“

Nemusíte vládnout obrovskému státu, abyste mohli tuto filozofii praktikovat. Vládnete totiž už sami sobě. Možná je tak na čase jít sám sobě příkladem v tom, jak nejít proti přirozenosti světa a naučit se přijímat jeho plynutí. Jak ale na to?

„Wu wei spočívá v tom, že necháváte věci dít se přirozeně a vzdáváte se potřeby je kontrolovat. Klade důraz na jednání, když je to nezbytné, ale nesmíte se nutit do neuměřeného snažení a napětí,“ vysvětluje psycholožka Dr. Junhong Cao, PhD. Do své praxe se wu wei snaží vždy zařadit. Nejen proto, že funguje v rámci tradiční životní filozofie, ale také proto, že je podpořen vědeckým výzkumem.

<Path> Svědectví z koronavirem zasaženého Wuhanu. Deník dívky, která přišla o všechno, vás dojmeZdroj: WHO, iStock

Když necháte věci plynout podle jejich vlastního řádu, můžete se díky tomu cítit v menším napětí a spokojenější. Absence snahy o neustálou kontrolu snižuje míru stresu a úzkosti,

Do praxe můžete wu wei zařadi pomocí tří technik či dílčích přístupů. Není na nich nic složitého, ale je dobré si je čas od času připomenout, abyste na ně nezapomínali. Jste-li zvyklí neustále vše hlídat, může vám přijít paktikování wu wei jako něco cizího.

1. Přijímejte věci, jaké jsou

Představte si, že organizujete velkou oslavu nebo jinou akci. Je to moc důležitá akce, takže si dáváte záležet na každičkém detailu a všechno chcete mít dokonalé a perfketně připravené. Praktikování wu wei v tomto případě znamená pochopoení, že i přes sebevětší snahu věci možná nedopadnou tak, jak plánujete. A zákon schválnosti se většinou postará o to, že tak určitě nedopadnou. Je proto lepší se uvolnit, přestat křečovitě vše hlídat a smířit se s tím, že svět se odehrává dle svých vlastních plánů vy to ne vždy můžete ovlivnit. Když se o to snažíte, jen si způsobujete úzkost.

Podobně to funguje třeba i u kariérních nezdarů. Nepřišlo povýšení, které jste čekali? Prémiový projekt dostal nakonec za úkol druhý kolega? Takové věci jsou normální součástí vaší kariérní cesty. „Ráda si říkám, že nemůžu kontrolovat všechno, ale můžu dělat to nejlepší s tím, co se stane a co mám k dispozici,“ říká doktorka Cao. Jinými slovy: Když se ocitnete v náročné situaci nebo se stane nějaká životní zrada, zamyslet se, jestli máte nad výsledkem kompletní kontrolu. Pokud ne, přijměte to a přejděte to.

Zdroj: Giphy

2. Přivítejte nedokonalost s otevřenou náruč

Život není dokonalý a chyby se v něm dějí. Když to budete akceptovat a otevřete se této možnosti, budete méně ve stresu i méně úzkostí. Podle taoistické filozofie navíc vlastně nejde o chyby a nedokonalosti, ale o součást přirozeného plynutí Cesty. Všechno je, jak má být. Zní to docela fatalisticky, ale fatalismus, tedy víra v osud, je svým způsobem velmi uklidňující přístup. Věci jsou v pořádku, stát se tak měly – a proto není důvod se jimi trápit. V praxi to znamená, že je lepší vidět v „katastrofách“ něco pozitivního. Přijměte, že dělání chyb a učení se z nich je přirozenou součástí životního vývoje.

Tipy redakce

3. Praktikujte mindfulness

Mindfulness je moderní termín, který znamená být si vědom svých myšlenek a pocitů a neodsuzovat je. Zaměřte se na věci kolem sebe, na své vjemy. Vidíte oblohu? Vidíte, jak se hýbou větve stromů a slyšíte, jak v nich šumí vítr? Jak chutná káva, kterou jste si právě uvařili? Cítíte na jazyku její hořkost a teplo, když ji polknete? Co má na sobě vaše kolegyně z práce? A váš partner? Pozorujte okolí, barvy, tvary.

Wu wei dosáhnete mnohem snadněji, když budete takto trochu meditovat a svou pozornost zaměříte do přítomnosti. Ideálně přívětivým a pozitivně zvědavým způsobem. Jak totiž řekl Lao C: „Jste-li v depresi, žijete v minulosti. Jste-li úzkostní, žijete v budoucnosti. Jste-li v klidu a míru, žijete v přítomnosti.“

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, bsp.org.uk, cnbc.com, britannica.com

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop