Stále čekáte na nějakou změnu, ale ona se ne a ne dostavit? Jenom si prodlužujete nespokojenost. Změny docílíte pouze akcí!
Na odpočinek si najdu čas, až se to v práci uklidní. Ty hezké šaty si obleču, až zhubnu. Rozejdu se s ním, až nebude tak nešťastný. S kamarády si vyrazím, až budu mít za sebou tenhle shon. Novou postel si koupím, až si budu moct dovolit i nový byt, sem je to zbytečné. Na masáž zajdu jindy. Spát budu mít čas v rakvi. Nový jazyk se naučím, až budu mít víc času. Víc času. Víc času!
Je to tak. Často odkládáme své plány, přání a potřeby na jindy. Nemáme na ně čas. Zrovinka teď se totiž něco děje. Právě v tento moment nestíháme. No jo, ale opravdu je to jen teď? Na co přesně to čekáme, že se změní?
Proč odkládáme štěstí na dobu, až se stane něco „velkého“? Dokonce i když dosáhneme toho „velkého“, vždy najdeme něco dalšího, za čím se budeme honit, a tak naše odměna, plány a sny opět počkají. Problém je, že pokud nebudeme opatrní, celý náš život může být ve znamení: „Budu šťastný, až…!“
Co je to štěstí?
Mnoho lidí ani netuší, co vůbec mají za štěstí považovat. Je to něco, nač se těší, ale dlouho, předlouho ten pocit nezažili. Něco je totiž brzdí. Podmíněné štěstí znamená, že potřebujete splnit určitou podmínku. Většinou je tam nějaké „až“ nebo „kdyby“.
Dočasný nárůst štěstí, který cítíme při získání povýšení, koupi auta nebo vycestování na dovolenou, nakonec vyprchá. A my jsme tam, kde jsme byli dřív. Toužíme po další velké věci, která nás udělá šťastnými. Až ji zvládneme, až přejde, kdyby tak odešla nebo kdyby se tak změnila…
Bezpodmínečné štěstí znamená, že jste šťastní bez ohledu na vnější faktory nebo to, co se děje ve vašem životě. To neznamená, že budete vždy veselí a nikdy smutní. Je normální být zklamaný nebo frustrovaný, když věci nejdou podle plánu. Ale toto trvalé štěstí nám umožňuje být spokojení a v klidu přes všechny vzestupy a pády života. Není totiž vázáno na dosažení určitého výsledku.
Skutečně stačí prosté rozhodnutí?
Klid vás může naplnit už v momentě, kdy si uvědomíte, že štěstí by nemělo být podmíněno. A pokud k tomu navíc hledáte něco, co vás naplní, bude bavit či jinak obohatí, není náhodou na čase to udělat? Teď? Ne zítra, ne v pondělí, ne až doděláte uzávěrku nebo až děti vyrostou. Teď. Prostě začít hned a nepolevit.
Pravdou je, že pokud něco chceme, většinou se to nestane jen díky dnes často zmiňovaným manifestacím a šeptání do polštáře. Manifestovat má smysl jen pokud k tomu přidáte i nějakou tu akci. Začnete se chovat, jako byste si zatím, co chcete, opravdu šli. Ne jako byste na to čekali. To je totiž velký rozdíl.
Hanna Fitz, brand stratég a online business koučka hovoří o tom, jak se ona sama zbavila právě puncu čekače. Byly doby, kdy čekala, až potká muže svých snů a až bude mít více peněz a podnik, který si vždycky přála.
„Pochopila jsem, že doslova čekám, až budu žít. Chtěla jsem víc cestovat, ale čekala jsem, až to udělám s mužem svých snů. Měla jsem dokonce strach dosáhnout vrcholu úspěchu v podnikání, protože jsem si myslela, že pokud to udělám, zastraším muže, který bude sdílet můj život,“ píše ve svém článku. „Můj život se dramaticky změnil, když jsem změnila svá omezená přesvědčení o tom, co mi přinese štěstí, a začala jsem žít v přítomnosti.“
Ze své zkušenosti doporučuje tři důležité věci:
1. Mluvit v přítomném čase
Když mluvíte v přítomném čase, ovlivňujete svou podvědomou mysl tím, že naznačujete, že se to, co chcete, děje nyní. Zbavíte se strnulých vět jako: „Doufám, že jednou budu lepší.“ Místo toho si zkuste říct: „Zlepšuji se!“ To hned zní více motivačně, ne?
2. Zůstat přítomní
Stanovte si cíle, kterých chcete dosáhnout, a soustřeďte se na denní kroky. Místo obav o to, co nelze ovlivnit nyní a co ani nemůžete vědět, jestli nastane, zaměstnejte svou mysl tím, že se budete sami sebe ptát například: „Co mohu dnes udělat pro vytvoření takového zítřka (příštího týdne, roku…), jaký si přeji?“
3. Vnímat radost
Nezapomeňte se každý den nad něčím potěšit. Život je plný výzev, ale reakce je jen na nás. Výzvy přicházejí, aby otestovaly to, co už víte nebo změnily váš způsob myšlení/akce. Pohlédněte na ně tak, jak jsou, a s naprostou vírou vězte, že uspějete.
Co radí jiní?
Podívala jsem se, co radí jiní a třeba australský vztahový web radí taky hned trojím způsobem.
1. Přehodnoťte pojem štěstí. O tom jsme si už řekli výš.
2. Uvědomte si, co všechno vás činí šťastnými. Vděčnost není jen dobrá pro náladu – má také spoustu dalších významných vědecky prokázaných benefitů, jako je snižování deprese a zlepšování fyzického zdraví. A pokud nenajdete nic, za co byste mohli být vděční, vytvořte si to. Ano, všichni máme špatné dny, ale každý přináší něco dobrého. Víte, že i mnoho velmi úspěšných lidí má třeba malou zahrádku a okopávají si své okurky? Proč, ptáte se? No právě proto, aby se zastavili, navnímali klid, viděli něco růst a udělali si prostou, avšak důležitou radost!
3. Vše, nebo nic? To není dobrý přístup! Kvůli maličkosti tak můžete sami sebe okrást o splnění si snu. Například někteří lidé milují být hostiteli. Nic je nedělá šťastnějšími než být obklopeni milovanými, nabízet domácí občerstvení a pečlivě vybraný playlist. Pokud bydlíte v malém nájmu, možná nemůžete pořádat velké události, které si představujete. Ale na větší dům nečekejte. Stále můžete pořádat menší setkání a těšit se z radosti, kterou s sebou přinášejí.
A co dnes udělalo radost vám?