Závidíte? Nebojte, může to být i dobrá vlastnost! Jak se vypořádat se sužujícími pocity nepřejícnosti a zaměřit se na inspiraci?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Závidíte? Nebojte, může to být i dobrá vlastnost! Jak se vypořádat se sužujícími pocity nepřejícnosti a zaměřit se na inspiraci?

Závist, často vnímaná jako negativní emocionální stav, může paradoxně představovat nečekanou cestu k vlastnímu rozvoji a inspiraci. V tomto článku se zaměříme na přetváření závisti, obvykle považované za smrtelný hřích, v nástroj pro osobní růst a motivaci. Jak toho dosáhnout a jak rozlišit mezi zlou a dobrou závistí? Pojďme spolu prozkoumat, jak tuto emoční sílu přeměnit ve svůj prospěch.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
4. 12. 2023

Co je to závist?

Když naťukáte do Googlu jednoduchou otázku „What is envy?“ – tedy „Co je závist?“, odpovědí vám bude díky Oxford Languages v překladu: pocit nespokojenosti nebo rozhořčené touhy vzbuzené vlastnictvím, vlastnostmi nebo štěstím někoho jiného.

Závist není jednoduchým pocitem, ale spíše složitým emocionálním jevem. Je směsicí dojmů nepříjemné konkurence, obdivu a srovnávání se s ostatními. Znáte to taky? Kdo štve vás? Zlá bývalá spolužačka, která se líp vdala? Kamarád, který za „méně práce“ vydělá víc? Neférový šéf, který si vozí zadek v krásném autě? Nebo třeba jednoduchá modelína na Instagramu, které stačí být hezká a snad všechno jí spadne do klína?

Všimněte si, že každé z těchto prohlášení v sobě nese směrem k člověku, kterému závidíme, negativní konotaci. A aby ne! Štve nás to! Pocit, že někdo může mít něco lepšího nebo dosahuje větších úspěchů, ale může působit jako hnací síla k vlastnímu zlepšení a zdokonalení. Pojďme si o tom popovídat.

Proč je závist jedním ze smrtelných hříchů?

Četli jste Bibli? Ne? Ale film Sedm znáte…

Závist je začleněna právě mezi sedm smrtelných hříchů. Vedle ní stojí pýcha, obžerství, smilstvo, hněv, lakomství a lenost. Pro někoho se může zdát, že přeci nejde o tak závažná provinění. Však komu (jinému než sobě) ubližujeme, pokud se třeba přejídáme?

Věc se má tak, že podle křesťanského vnímání světa zastupuje každý z výše zmíněných hříchů určitý aspekt lidského chování, který může vést k morálnímu a duchovnímu úpadku. Zajímá vás proč? Umělá inteligence nám to shrnula pro krátké informační okénko. Kdo ví, může přeskočit kurzívu.

<Path> Americká hypotéka, obratová hypotéka nebo třeba hypotéka na pronájem: Znáte všechny své možnosti řešení (nejen) bydlení?Zdroj: erstepremier,cz, Česká spořitelna, kurzy.cz, deloitte.cz, epujcka.cz, redakce

Pýcha: Pýcha je považována za nejzávažnější smrtelný hřích, protože představuje nepřiměřenou lásku k vlastnímu já a odmítání Boží autority. Pýcha vede k nesprávnému hodnocení sebe sama a k ignorování potřeb ostatních.

Závist: Závist spočívá v žárlivosti na dobro a úspěch druhých. Tato emoce může vést k negativním pocitům, nevraživosti a narušování mezilidských vztahů.

Obžerství: Obžerství znamená nadměrné a nepřiměřené požívání. Tento hřích symbolizuje nedostatek sebekontroly a pohlcení hmotnými potěšeními.

Smilstvo: Smilstvo se týká nezřízeného sexuálního chování mimo rámec manželství. Je to porušení morálních normativů spojených se sexualitou a intimitou.

Hněv: Hněv, pokud není správně ovládán, může vést k destruktivnímu chování a násilí. Je to emoční stav, který vyplývá z nespokojenosti nebo frustrace.

Lakomství: Lakomství spočívá v nespravedlivém a nadměrném hromadění majetku nebo bohatství. Má souvislost s nedostatkem soucitu a štědrosti k druhým.

Lenost: Lenost je považována za zanedbání svých povinností a odpočívání od práce nebo duchovních úkolů. Vede k nečinnosti a ignorování vlastních povinností vůči sobě i druhým.

Možná vás nyní napadá spousta argumentů pro a proti. A to je dobře. Konstruktivní diskuze je základem každé komunikace a vývoje.

V tomto článku se zaměřujeme pouze na závist, a tu je dle našeho názoru možno přetavit v něco dobrého.

Závidí někdo vám? Jak se to pozná?

Projevy závisti jsou často subtilní a mohou zahrnovat zdvořilé úsměvy, které skrývají nespokojenost, menší či důraznější narážky nebo odmítání uznání. Rozpoznání těchto signálů je klíčové při komunikaci s lidmi, kteří nám mohou závidět. Je důležité zachovat empatii a otevřenost, abychom mohli porozumět jejich perspektivě a budovat zdravé vztahy. Protože závidět nám může nejen cizí člověk na internetu, ale klidně i někdo velmi blízký, kdo se (pokud na své závisti nepracuje), může velice brzy stát spíše naším skrytým nepřítelem.

Mad Season 25 GIF by The BachelorZdroj: Giphy

Všichni cítí závist, i když se za to stydíme

„Je na tebe zlý? On ti závidí!“ – to jsme jistě všichni někdy slyšeli, ať už na školním hřišti nebo i později v dospělosti. A může to tak být. Ne všichni kritici jsou námi skutečně znechuceni. Je možné, že jen zoufale chtějí být na našem místě. Tak moc, že nás začali nenávidět. V tomto kontextu se těžko přiznává, když nás samotné píchne osten závisti, že? Nechceme být těmito zoufalými fanoušky…

Je klíčové si uvědomit, že cítit závist není samo o sobě špatné. Emoce jsou přirozenou součástí lidského života a přiznání si vlastních pocitů je prvním krokem k jejich konstruktivnímu zpracování. Je naprosto nezbytné naučit se s tím pracovat a tuto energii přeměnit ve zdroj motivace. Nejen kvůli okolí, ale hlavně pro sebe. Ono se totiž se závistivou myslí hrozně špatně žije.

Otevření dialogu o vlastních emocích může vést k hlubšímu pochopení sebe samého, a hlavně k novým nápadům a pokroku.

Zlá závist vs. dobrá závist

Rozlišení mezi zlou a dobrou závistí spočívá v reakci na pocity nedostatku ve srovnání s ostatními. Zatímco zlá závist může vyústit v negativní chování a pocity frustrace, dobrá závist se proměňuje v obdiv a inspiraci. Klíčem je využívat závist jako hnací sílu k vlastnímu zlepšení namísto pohroužení se do destruktivních myšlenkových vzorců.

A teď srozumitelně: Lepší bude zapracovat na svém manželství, vlastní kariéře, příjmech a výdajích a na krásně třeba i na těch sociálních sítích. Podívat se, učit se a tvořit. Nejen zírat, nesnášet a prskat.

Tipy redakce

Jak se oprostit od zlé závisti

Oprostit se od negativních projevů závisti vyžaduje hlubokou introspekci a odhodlání pracovat na osobním rozvoji. Identifikace negativních emocí, které závist provází, a jejich přeměna do konstruktivního úsilí jsou klíčové. A jasně, je to dřina. Ale na čem jiném se vyplatí pracovat víc než sám na sobě?

Přiznejte si, kdo je vám trnem v oku proto, jak vypadá, jak se mu daří nebo třeba co vlastní. Nadechněte se a promyslete si, jak se vypořádat s touto emocí, a to tak, aby vás nesžírala a aby vám pomohla dojít k nějakému novému cíli. Vezměte si tohoto jedince jako jeden ze zdrojů vašeho nového projektu štěstí. A přejte mu úspěchy. Protože čím lépe se mu bude dařit, tím větším hnacím motorem vám i do budoucna může být.

Prostě: Sebekázeň a pozitivní myšlení jsou základ. Je to proces trvající nějaký ten čas. Ale může vést k hlubšímu pochopení sebe sama a k uvolnění od trápení.

Jak se učit od těch, kterým v dobrém závidíme

Namísto pasivního závidění můžeme aktivně hledat inspiraci od těch, kteří nám představují vzory. Namísto ošklivého komentáře, pomluvy nebo kyselého ksichtu jim tak můžeme věnovat upřímný kompliment. Zeptat se na jejich cesty k úspěchu a naslouchat jejich příběhům. A i když nikdy nepůjde replikovat to, co dokázal někdo jiný, určitě si z toho půjde vzít nějaké ponaučení. Namísto opičení se třeba přijdete na způsob, jak být spokojenější, a to i díky tomu, jak moc vás obohatily vaše vzory.

Zdroj: languages.oup.com, csfd.cz, ChatGPT OpenAI, autorský text

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop