Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Zní to jako z vědeckofantastického filmu, ale umělé penisy jsou vynález, který skutečně existuje. Věda umí dnes pomocí speciálních implantátů opravit poruchy erekce i vyrobit nový penis mužům, kteří o něj přišli nebo ho dokonce nikdy neměli.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 10. 2023

První sex měl Andrew Wardle ve 45 letech. Proč? Protože první penis měl teprve ve 44. V roce 2018 se stal jedním z pacientů, kteří dostali bionický penis. Po tom, co díky vzácné vrozené vadě žil celý život bez přirození, mohl poprvé zažít pohlavní styk se svou přítelkyní.

Jeho přítelkyně Fedra o sexu s umělým přirozením, které Andrew popisuje jako „komicky velké“, prohlásila, že byl fantastický a že její přítel vypadá normálně i přesto, že erekce dosahuje pomocí implantátů, které se napumpují solným roztokem.

Kůže z ruky a implantát z laboratoře

Co vlastně je bionický penis? Jednoduše řečeno je to uměle vyrobené zařízení, které nahrazuje skutečný penis nebo nějakou jeho část či funkci. Nejčastěji se tímto názvem myslí speciální erekční implantát, který se voperuje do jinak funkčního údu, ale může jít také o přirození vytvořené úplně nově, což je právě případ Andrewa Wardla z Manchesteru.

Andrew se narodil s extrémně vzácnou poruchou, kdy se mu močový měchýř vyvinul na vnější straně břicha. Tahle anomálie postihuje asi jedno dítě z dvaceti milionů a kromě složitých zdravotních komplikací na celý život znamená také, že dotyčný nemá od narození penis.

Ihned po narození Andrew podstoupil řadu operací a během života absolvoval ještě mnoho dalších. Lékaři mu vytvořili umělý močový měchýř a také umělý vývod, aby jeho tělo mohlo moč vylučovat. Nikdy ovšem neměl nic, co by mohlo fungovat jako penis. Až do operace v roce 2018, při které mu lékaři vytvořili umělé přirození.

Tedy umělé jen částečně, protože tvar a objem mu dává jeho vlastní tkáň. Andrewův bionický penis je totiž vymodelovaný z tkáně, kterou mu lékaři odebrali na levé paži. Kůže a svaly se použijí na vytvoření tvaru penisu, jako hlavní céva se použije žíla odebraná ze stehna. Erekci nově vytvořeného údu zajišťuje speciální implantát. Vše se pak připojí tam, kam patří. Dokonce je možné, aby byl úd schopný i ejakulace, jako je tomu v případě Andrewa, který má jedno varle.

Jde o operaci známou jako faloplastika, zákrok, který podstupují také někteří trans muži, kteří chtějí své tělo přizpůsobit svému genderu.

Nafouknutí na počkání

Důležitou součástí Andrewova nového penisu je erekční implantát za 50 000 liber, tedy asi 1,4 milionu korun. Má podobu dvou tenkých trubiček, které se vloží do penisu, a když chce dotyčný erekci, nafoukne je, čímž se trubičky a s nimi i celý penis ztopoří. Ačkoliv nafoukne je nepřesné slovo, mnohem přesnější je napumpuje.

<Path> Jak si užit s bionickým penisem? Muže, kterému byl implantován, čeká v rámci testovacího období 14denní erekceZdroj:

Trubičky jsou totiž připojeny k rezervoáru solného roztoku (známý také jako fyziologický roztok), který má dotyčný umístěný v těle. Poslední součástí je pak pumpa a ventil, které se voperují do blízkosti varlat. Pomocí pumpy si pak muži po tomto zákroku penis sami ztopoří. Kdykoliv a na počkání. „Je to fantastické,“ říká Andrewova přítelkyně. „Nemusíme se starat o Viagru ani mít strach před stárnutím. Může to dělat, dokonce i když je opilý!“

Což je přesně důvod, proč byly tyto implantáty vytvořeny. Ne tedy pro muže, kterým se nepostaví, když se opijou, ale pro muže, kteří mají poruchu erekce, na kterou nezabírá jiná léčba – třeba zmíněná modrá pilulka. „Jsou to muži, kteří zkusili už všechny ostatní léčebné možnosti,“ vysvětluje doktor Geoff Hackett, někdejší předseda Britské společnosti sexuální medicíny. „Penilní protézy fungují poměrně dobře. Většina mužů je s nimi spokojená.“

Fungují dokonce natolik dobře, že jich bylo implantováno několik set jen za rok po operaci, kterou podstoupil Andrew. Nejčastějšími pacienty jsou muži, kteří měli rakovinu nebo žijí s cukrovkou prvního typu. Průměrný věk mužů v Británii byl 57 let, ale některým z pacientů nebylo ještě ani 40.

Zdroj: Giphy

Fronta na robo-penis

Své o úspěšnosti operace ví také Mohammed Abad z Edinburghu, který po tom, co získal nový bionický penis, „čelí“ spoustám žen, které by s ním chtěly mít sex. Jak ale sám říká, je rád že stigma z žádného penisu vyměnil za stigma z „osmipalcového mechanického super-penisu“. Dle jeho slouv jsou „ženy velmi zaujaté a myslí si, že se vydržím milovat hodiny“. Možná to bude způsobené i názvem implantátu: Titan Touch Penile Prosthesis. No řekněte, koho by „dotek titána“ nelákal?

Na pevný penis pevná záplata

Bionické implantáty ovšem nejsou jediné vynálezy, které přináší pokročilá lékařská věda. Letos v létě čínští experti vyvinuli také něco, čemu bychom mohli říkat záplata na penis. Pevná záplata.

Vytvořili totiž umělou tkáň, která je nesmírně podobná vazivu tvořícímu vnější obal penisu. Mezi erektilními tělesy a kůží pánské chlouby je vrstva známá jako tunica albuginea. Tvořená je velmi pevnou a zároveň pružnou vazivovou tkání ve dvou vrstvách – vnější vrstva má vlákna v podélném směru a vnitřní má vlákna vedoucí kolem dokola. A právě tahle struktura umožňuje, aby penis mohl být ochablý, ale při naplnění erektilních těles krví se „vyšponoval“ a pevně postavil.

Tipy redakce

Právě tuto speciální strukturu se vědcům podařilo vyrobit z polyvinyl alkoholu a v následném experimentu ji také implantovat do penisu prasat. Prasata jsou totiž co do tkání svého těla velmi podobná lidem. Experiment byl úspěšný – materiál funguje stejně jako přirozená tkáň penisu a její mimořádná pevnost navrátila prasatům erekci.

Vědci zatím nejsou připravení dělat podobné testy s lidmi, ale jejich konečným cílem je, aby jejich vynález fungoval například jako záplata na údy, které jsou vlivem zranění nebo jiného poškození zjizvené a např. dosahují křivého ztopoření. Doposud se takové případy řešily tím, že se penis upravil i na opačné straně zjizvení, což erekci narovnalo, ale úd také zkrátilo. S umělou tunica albuginea by ale mohli lékaři postižené místo prostě nahradit.

Zdroj: dailymail.co.uk, popularmechanics.com, menshealth.com, cbc.ca

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop