Zajídat stres? Bez obav! Uklidnit mozek jídlem nejen můžete, ale je to dokonce žádoucí. Pokud se nacpete tím správným. Tady je 6 zaručených zabijáků stresu z kuchyně
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zajídat stres? Bez obav! Uklidnit mozek jídlem nejen můžete, ale je to dokonce žádoucí. Pokud se nacpete tím správným. Tady je 6 zaručených zabijáků stresu z kuchyně

Sáhnout po jídle, když jste ve stresu, můžete klidně a bez výčitek. Jen to nesmí být „prasárny“ jako pizza a hranolky, ale potraviny, které vám dodají látky, které proti stresu přímo bojují. Budete se tak cítit nejen lépe, protože jezení jako takové uklidňuje, ale aktivně dodáte tělu a mozku to, co mu pomůže odbourat výsledky stresové reakce.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
21. 9. 2023

„Jím, když jsem ve stresu,“ říká mnoho tlustých lidí. Máme tak tendenci zajídání duševního neklidu vnímat jako jistou cestu k nadváze či obezitě. Když jsme pak sami s nervy nadranc a máme chuť se do něčeho zahryznout, okamžitě se dostavují výčitky, že to bychom ale dělat neměli. Protože pak budeme tlustí, nezdraví, smutní a z pocitu provinění možná ještě víc ve stresu.

Jenže nacpat se jídlem je úplně v pořádku. Pokud se nacpete tím správným! Dokonce je to žádoucí, takže pozornost byste měli věnovat spíš tomu, když ve stresu jídlo opomíjíte. Podle jedné studie totiž během psychického vypětí v těle klesá hladina důležitých látek, jako jsou hořčík, zinek, vápník, železo a niacin. Měli byste je tedy tělu dodat vhodnými potravinami.

Některé potraviny navíc obsahují také látky, které pomáhají přímo proti pocitům stresu, jeho příznakům a přispívají jeho správnému zvládání. A jsou zdravé, takže pokud se těmito potravinami opravdu absurdně nepřejíte, můžete je baštit bez výčitek, či dokonce s vědomím, že pro své tělo děláte něco dobrého.

1. Losos a tuňák

Tuňák s lososem a dalšími tučnými rybami jsou vynikající zdroj omega 3 mastných kyselin. Tyto tuky pomáhají udržet pod kontrolou stresový hormon kortizol, a proto jejich konzumace skvěle bojuje proti napětí. Navíc omega 3 mastné kyseliny chrání před nemocemi srdce a oběhového systému, mrtvicí, depresím a mnohé z nich pomáhají snižovat krevní tlak.

2. Avokádo, špenát a len

Také avokádo je výborným zdrojem mastných kyselin. Takže pokud například nejíte maso a ryby, nemusíte být smutní, že byste je neměli jak najít přirozeně v potravinách. Dalšími zdroji jsou pak třeba vlašské ořechy, špenát nebo lněné semínko. To ovšem nestačí polykat v celku, ale musíte ho rozmělnit, protože jinak projde trávicím traktem jen tak a tělo si z něj nic nevezme. Můžete ho třeba rozemlít, ale bohatě stačí ho prostě poctivě rozkousat. Jen si dejte pozor, abyste to s ním nepřehnali, protože má mírně projímavé účinky.

3. Ústřice a další měkýši

Tyhle mořské plody jsou známé především jako afrodiziakum, ale látky, které z nich dělají jídlo prospívající libidu, z nich dělají také výborný prostředek proti stresu. Obsahují totiž vysoké množství hořčíku a zinku, o kterých už byla řeč. Hořčík přispívá ke správné funkci nervové soustavy a zvládání stresu. Zinek je pak minerálem, který stimuluje tvorbu dopaminu, hormonu, který funguje jako neurotransmiter (přenáší nervové vzruchy) a zároveň navozuje pocit spokojenosti.

Kromě ústřic si můžete dát také další měkkýše, jako jsou mušle, slávky apod. Všechna tato zvířata obsahují totiž třeba také aminokyselinu taurin, která dále podporuje produkci neurotransmiterů. Taurin může mít navíc antidepresivní účinky a spolu s mědí, selenem a manganem, které jsou v těchto potravinách, zlepšuje náladu.

<Path> Co všechno si můžete dopřát, když hubnete, abyste dietu „nezabili“ jednou provždy?Zdroj:

4. Čokoláda

Čokoláda je další populární potravinové afrodiziakum a také výborný „lék“ proti stresu. Navíc je o poznání levnější než ústřice, což rozhodně není na škodu. Vlastně by si čokoláda mohla nasadit korunku královny potravin proti stresu. Čokoláda obsahuje totiž flavanoidy, přírodní antioxidanty, které chrání nervové buňky před poškozením. Čokoláda navíc podle studií prokazatelně snižuje hladinu kortizolu a adrenalinu, známého stresového hormonu. Výsledek? Jezení čokolády uklidňuje.

Tento blahodárný efekt má ale tmavá čokoláda. Ony tedy ani bílá či mléčná čokoláda nejsou bez účinku, u nich ale víc fungují cukry a tuky, které nám udělají dobře. Chcete-li ale zajídat stres bez výčitek, sáhněte po tabulce s aspoň 70 % kakaa. Doporučená protistresová denní „dávka“ této pochoutky je pak asi 40–50 gramů.

Zdroj: Giphy

5. Lesní ovoce

Dalším vynikajícím zdrojem flavanoidů jsou borůvky. Jezení borůvek podle testů zlepšuje náladu u dětí i mladých dospělých, pravděpodobně ale bude příznivé i pro „normální“ dospěláky. Kromě snižování stresu pomáhají borůvky také snižovat riziko stresem způsobeného poškození buněk.

Borůvky jsou navíc spolu s dalším lesním ovocem jako malinami, jahodami nebo ostružinami bohaté na vitamin C. A ten je opět schopný vyrovnávat hladinu kortizolu a navíc také snižovat vysoký krevní tlak, který je jedním z příznaků stresu. Lesní ovoce navíc nemusíte kupovat jenom čerstvé. Klidně sáhněte po sáčku bobulí z mrazáku a udělejte si ozdravné uklidňující smoothie.

6. Čaj a bylinky

Když už jsme u toho smoothie, zmíníme ještě pár dalších nápojů, které se hodí proti stresu. Prvním z nich je zelený čaj. Obsahuje trochu kofeinu, který vás pomůže „nakopnout“ – pomáhá proti únavě a stimuluje mozek k lepšímu soustředění. Navíc ho zde není takové množství jako v kávě, takže je menší šance, že by vyvolal pocity úzkosti. Zelený čaj navíc obsahuje už několikrát zmíněné flavanoidy.

Tipy redakce

Skvělé jsou ale také bylinkové čaje. Dát si proti stresu šálek čaje z bylinek sice zní jako poněkud „ezo“ rada, ale ono to opravdu funguje. Podle vědců má totiž pozitivní efekt už jen to, že držíte v rukou horký hrnek s nápojem, který ucucáváte. Účinek ovšem mají také přímo bylinky, z nichž si čaj připravíte. Nejlepší proti stresu jsou levandule, meduňka, heřmánek. Všechny mají uklidňující účinky a nádherně voní. S levandulí to ale nepřežeňte, nebo si vyrobíte nápoj, který chutná jako mýdlo. A na duševní pohodu funguje také oregano, jak naznačuje už jeho český název: dobromysl.

Zdroj: everydayhealth.com, ncbi.nlm.nih.gov, verywellmind.com, healthline.com, lui.cz, allinahealth.org

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop