DoxyPEP: Antibiotická „pilulka po“ představuje novou možnost ochrany před sexuálně přenosnými nemocemi. Skrývá ale i nebezpečí
News
Zdroj: Adobe Stock

DoxyPEP: Antibiotická „pilulka po“ představuje novou možnost ochrany před sexuálně přenosnými nemocemi. Skrývá ale i nebezpečí

DoxyPEP je nový efektivní způsob ochrany před pohlavními nemocemi, ukazují výzkumy prezentované na lékařské konferenci v Seattlu. Jenže je to antibiotikum, a před jejich nadužíváním vědci varují už léta.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
29. 3. 2023

DoxyPEP je zkratka pro doxycyklinovou post-expoziční profylaxi, tedy používání antibiotika jménem doxycyklin jako prevence před sexuálně přenosnými chorobami, jako jsou kapavka a syfilis. A to po sexu. Možnost úspěšného použití doxycyklinu v boji proti epidemii pohlavně přenosných nemocí prezentovalo hned několik odborných studií na nedávně lékařské konferenci v Seattlu.

Nejnovější studie, jejíž výsledky na konferenci zazněly, probíhala ve Francii a sledovala 500 homosexuálních a bisexuálních mužů. Zjistila, že doxycyklin podaný do 72 hodin po sexu snížil množství nakažení kapavkou, chlamydiemi a syfilis o 51–89 %.

Jiná studie už loni ukázala, že když se doxycyklin použije do tří dnů od rizikového kontaktu – nechráněného sexu – snižuje u gayů nakažení pohlavně přenosnými infekcemi o více než 60 %. „Naše studie ukazuje, že jediná dávka doxycyklinu užitá po sexu bez kondomu je bezpečná a vysoce efektivní strategie ke snížení přenosu STI u populace těžce zasažené probíhající epidemií STI,“ uvedla Dr. Annie Luetkemeyer z Kalifornské univerzity v San Franciscu, která výzkum vedla.

Zabírá u gayů, u cis žen nefungovala

Další vědecká práce představená na konferenci zjistila rozdílnou efektivitu DoxyPEP u gayů a u cisgender žen. Šlo o studii s keňskými ženami, u nich ale DoxyPEP jako prevence sexuálně přenosných chorob nefungoval. Dr. Jenell Stewart z University of Minnesota považuje tyto výsledky za „velké zklamání“. Upozornil ale, že neefektivita doxycyklinu může být v tomto případě dána rozdíly v anatomii, antibiotickou rezistenci nebo špatným dodržováním předepsaného způsobu užívání medikace.

DoxyPEP místo kondomů

Není žádný tajemstvím, že za poslední roky klesá popularita používání kondomů. Důvody jsou různé, důsledky ale zcela jasné – opětovný rozmach sexuálně přenosných chorob. DoxyPEP se tak se svou efektivitou jeví jako vynikající řešení tohoto problému. Jenže díky strachu z antibiotické rezistence se v USA, kde je DoxyPEP asi aktuálně nejvýznamnějším tématem, lékaři jeho uplatnění bojí.

<Path> NSFW VIDEO: Švédsko spustilo osvětovou gay kampaň, ve které zápasí 8 nahých mužů v želé! Na jakou nemoc se snaží upozornit?Zdroj:

„Věřím, že cokoliv, co tak výrazně snižuje míru nákaz pohlavně přenosnými nemocemi, si zaslouží, abychom nad tím vážně uvažovali,“ říká Dr. Carlton Thomas. „Hodně doktorů odmítá DoxyPEP nabízet ze strachu před antibiotickou rezistencí. I teď máme na stránkách Centra pro kontrolu a prevenci nemocí informace o možném použití DoxyPEP, ale nikoliv jeho přímé doporučení. Tohle se musí vyřešit lépe.“

Hrozí vznik odolných bakterií?

Právě potenciální přiživování antibiotické rezistence je největším rizikem, které širokému nasazení DoxyPEP brání. Rezistencí vůči antibiotikům se rozumí fenomén, kdy se bakterie stávají vůči těmto lékům odolné. A to částečně nebo i úplně, což vede k tomu, že i na nemoci, které bylo možné dříve běžně léčit, už dostupné medikamenty nezabírají.

Rezistenci vůči antibiotikům způsobuje jejich adměrné předepisování a nevhodné užívání. Třeba to, když někdo nedobere krabičku, jak předepsal lékař, nebo když si lidé sami „ordinují“ léky ze zbytků, které mají doma.

Odborníci se tak obávají, že pokud budou doxycyklin předepisovat jako prevenci, podpoří tím vznik odolných bakterií. „Chceme být jen velmi opatrní a mít jistotu, že než začneme hromadně používat doxycyklin, tak jsme zvážili možné důsledky a opravdu dobře se podívali na data, abychom mohli jeho používání optimalizovat,“ vysvětluje zdrženlivý postoj doktor Philip Chan z Brown University.

<Path> Vyšší prevenci HIV v Česku budou zajišťovat další dva checkpointy v Plzni a LiberciZdroj: Jan Witek, Jiří Pavlát

Mezi odborníky ale zaznívají také hlasy, že otálení s použitím doxycyklinu jen odpírá menšině (tj. gayům) právo na preventivní prostředky, které potřebují. Myslí si to například David Holland, odborník na infekční nemoci a veřejné zdraví z Emory University. „Když jde o sexuální zdraví gayů, tak vždycky z nějakého důvodů dáváme přednost těmto teoretickým rizikům před tím, co se v komunitě skutečně děje.“

Výzkumy prezentované na konferenci v Seattlu žádnou vznikající rezistenci bakterií na doxycyklin nezaznamenaly. To ale neznamená, že se nemůže vyvinout v budoucnu. Odborníci si ale také uvědomují, že pokud by se podařilo pomocí DoxyPEP výrazně snížit rozšíření pohlavně přenosných nemocí, snížilo by to naopak používání antibiotik v budoucnu.

Zdroj: Giphy

Jenom s lékařem

Doxycyklin je léčivo, které se používá i v České republice, dostupný je ale jen na recept. V žádném případě byste se ho neměli snažit pokoutně sehnat někde pod rukou a užívat sami bez vědomí lékaře. Nejen proto, že je to nezodpovědné, ale také proto, že léky koupené na černém trhu vůbec nemusí být to, za co se vydávají. Pokud víte, že máte sex, při kterém vám hrozí nakažení pohlavně přenosnými nemocemi, můžete se o post-expozičním preventivním užívání doxycyklinu poradit se svým lékařem. A odkázat ho například na výše zmíněné studie.

Zdroj: queerty.com, hiv-komunita.cz, cdc.gov, who.int, vox.com, mojelekarna.cz

Populární
články

E-Shop