
Rande přes apku? Pozor, co děláte s jazykem! Pravopisné chyby a překlepy vám můžou zhatit šanci na seznámení
Šanci na lásku nebo žhavé rande pokouší na internetu čím dál tím víc lidí. Je to pohodlné, je to rychlé a jde to s dobou. Svým způsobem není hledání partnera na seznamovacích webech nebo aplikacích o tolik jiné, než hledání ve skutečnosti. V obou případech hraje zásadní roli první dojem. Když jdeme na rande, řešíme, co si vezmeme na sebe a jestli nám divně netrčí vlasy. Stejně tak na seznamku dáváme fotky, na kterých nám to sluší či kterými na první dobrou zaujmeme.
Jedním aspektem se ale oba způsoby seznamování zásadně liší: Seznamovací profily obvykle obsahují prvek psaného jazyka. A tu může nastat problém. Zatímco nad drinkem v baru nikdo nepozná, že máte problém s vyjmenovanými slovy, a nemusíte řešit, kde se píše velké písmeno, v seznamkách má potencionální druhá polovička soustu času na to, aby si všimla každičkého nedostatku. A aby vás na jeho základě zavrhla.
Neformální není lepší
Možná vás to nepřekvapí, ale jazykové chyby na seznamkách můžou snížit vaši šanci na rande. Nizozemská studie zjistila, že překlepy a špatný prvopis jsou při online randění vnímány jako nedůslednost a nedostatek zájmu, což ovlivňuje míru atraktivity pisatelova profilu a pochopitelně také pisatele. Autoři výzkumu z University v Tilburgu předpokládali, že používání neformálních jazykových prostředků jako třeba zmnožení vykřičníků v „ahoj!!!“ nebo využívání emotikonů lidé vnímají jako znak přívětivosti a příjemnosti. Ukázalo se ale, že jako vřelejší jsou vnímáni ti, kdo sahají po formálnějším jazyce.
Podobný průzkum, který provedla seznamovací služba Zoosk, jasně ukázal, že špatný pravopis je největším zabijákem online datingu. Z 9 000 lidí, kteří se studie zúčastnili, celých 72 % považovalo špatně napsaná slova za nepřitažlivá a 48 % bralo nedostatky v gramatice za důvod pro ukončení snah o seznámení. Překlepy v „Ahoj, jak se máš“ signalizují, že jste moc zaměstnaní, moc líní nebo vám na tom vlastně moc nezáleží. Ani jedno z toho není sexy nebo atraktivní.
Zdroj: GiphyNic se nemá přehánět
I v jazyce při online seznamování ale platí, že nesmíte snahu o dobrý dojem přehnat. Nasvědčuje tomu i názor lingvisty Gretchena McCulloha, autora knihy Because Internet: Understanding the New Rule of Language (Protože internet: chápání nových pravidel jazyka). Ten si všímá, že se v psané online komunikaci objevují nová pravidla. Například co se týče psaní velkých písmen. „Pokud budu vše psát velmi formálně a se standardním použitím velkých písmen, může to znamenat, že jsem staromilec a snadno se urazím.“
Ještě horší dojem uděláte, když druhým budete jejich pravopisné nedostatky opravovat. Pokud si budete s někým hrát na korektora textovek, bude vás považovat za blbce. Termín „grammar nazi“ taky nevznikl jen tak pro nic za nic. Označuje lidi, kteří s oblibou opravují gramatiku a pravopis ostatním. Nejen, že nikdo není rád kritizován, ale pedantské jazykové chování může být i znakem (skrytého) rasismu nebo předsudků vůči společenským třídám. A vy přece nechcete vypadat jako netolerantní neandrtálec.
Pokud uvidíte, že někdo píše s chybami, nebo má gramatické nedostatky v biu svého profilu, nemusí to znamenat, že je to nevzdělaný blb. Může jít o cizince nebo o někoho se specifickou poruchou učení a projevu (dysgrafie, najděte si to – dysgrafici nevidí, že píšou s chybami). A taky může jít o člověka se zdravotním znevýhodněním. Tak je tomu třeba v případě neslyšících lidí, pro které je mluvená čeština (a psaný jazyk je jen grafické zaznamenání mluvené češtiny) cizí řeč, protože jejich mateřštinou je znakový jazyk.
Chce to interpunkci. A tečka!
Jedním z rozdílů mezi psaným a mluveným jazykem je ten prostý fakt, že v psaném projevu není možné dělat intonaci. To, co je při mluvení naprosto přirozené a výrazně pomáhá vzájemnému pochopení, při psaní neexistuje. Tedy, svým způsobem. Písmo samozřejmě obsahuje prostředky, jak právě tento nedostatek kompenzovat: interpunkci. Jinak řečeno tečky, čárky, vykřičníky, otazníky a všechny tyhle legrace.
Nevím jak vy, ale když mi někdo odepíše odstavec textu, kde je všechno malým písmem a bez interpunkce, mám někdy vůbec problém pochopit, co se snaží říct. Kde jsou konce vět? Co patří myšlenkově k sobě? Je to otázka? Tápu a moje chuť povídat si dál klesá. Průzkum na to nemám, ale myslím, že málokomu se chce vynakládat úsilí na to, aby druhého vůbec pochopil. Zejména, když tomu jde snadno předejít.
Správně napsaná interpunkce ale zajišťuje nejen to, že si budete s protějškem lépe rozumět, ale podle již zmíněné studie od Zoosk může být dokonce sexy. Průzkum zjistil, že neuvěřitelných 93 % dotázaných považuje za důležité, když ten druhý píše za větami tečky. Mají o něm pak lepší mínění. Pokud si chcete dát opravdu záležet, říkají zjištění, měli byste za pozdrav a své představení napsat dokonce vykřičník. Lidé, kteří to udělali, měli o 10 % větší šanci, že jim někdo odpoví.