8 podložených způsobů jak předcházet vráskám
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

8 podložených způsobů jak předcházet vráskám

Vrásky nejsou na škodu. Několik vrásek na tváři může být okouzlujících a dodat vašemu obličeji charakter. Není však žádným tajemstvím, že mnozí z nás by je raději měli pod kontrolou.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
26. 1. 2023

Bez lékařského nebo chirurgického zákroku může být náročné zvrátit vzhled vrásek, když už se jednou objeví. Existují však kroky, které můžete podniknout, a změny životního stylu, které mohou jejich vznik zpomalit.

V tomto článku se blíže podíváme na osm důkazy podložených způsobů, které pomáhají udržet vrásky na uzdě.

Co způsobuje vrásky?

Pokožka každého člověka stárne, a proto pleť malého dítěte a pleť devadesátiletého člověka vypadá úplně jinak.

S přibývajícím věkem ztrácí pokožka pružnost, protože se časem zpomaluje tvorba kolagenu. Tento proces může být zhoršován různými faktory, včetně vystavení slunečnímu záření, znečištění a určitých životních návyků.

S přibývajícím věkem má pokožka také tendenci být tenčí a sušší. Když vaše pokožka nemá tolik vlhkosti a objemu jako dříve, může být také náchylnější k tvorbě vrásek.

<Path> 10 způsobů péče o zevnějšek, které hetero muži převzali od gayůZdroj: Hynek Toman

Co můžete udělat pro prevenci vrásek?

Genetika může hrát roli v tom, jak vaše pleť časem stárne. Tomu se říká vnitřní stárnutí.

Ale i když máte v rodině pleť se sklonem ke snadnému vzniku vrásek, máte stále velkou kontrolu nad svou vlastní pletí a nad tím, jak stárne.

Ačkoli je nevyhnutelné, že se vrásky jednou objeví, správná péče o vaši pleť vám může pomoci udržet ji bez vrásek co nejdéle.

Níže uvádíme osm tipů na změnu životního stylu, které mohou pomoci udržet vaši pleť zdravou a mladistvou.

1. Chraňte se před sluncem

Je všeobecně známo, že pobyt na slunci může poškodit vaši pokožku a vést k jejímu předčasnému stárnutí a tvorbě vrásek.

Podle studie z roku 2013 má pravidelné používání opalovacího krému schopnost zpomalit projevy stárnutí pleti.

Abyste ochránili svou pokožku před škodlivým působením ultrafialových (UV) paprsků, je nezbytné používat každý den krém s ochranným faktorem SPF 30 až 50, a to i když je zataženo. UV paprsky mohou pronikat i přes mraky, proto nevynechávejte opalovací krém jen proto, že není slunečno. Více o tom, proč chránit svou pokožku i v zimě se dozvíte zde.

Pro větší ochranu noste klobouk se širokou krempou, světlé oblečení, které odráží sluneční paprsky, a sluneční brýle s UV ochranou.

<Path> Jak mohou muži bojovat proti vráskám? Tipy pro adolescenty i padesátníkyZdroj: Pexels.com

2. Použijte retinoidy

Retinoidy, které se získávají z vitaminu A, jsou jednou z nejstudovanějších složek proti stárnutí. Retinoidy, někdy označované jako retinol, mají schopnost zvyšovat produkci kolagenu, což pomáhá vypnout pokožku.

Retinoidy také podporují regeneraci pokožky a mohou podpořit tvorbu nových cév, což může pomoci zlepšit celkový vzhled a strukturu pokožky.

Existuje pět hlavních typů retinoidů, každý s mírně odlišným stupněm účinnosti. Některé jsou dostupné v krémech a gelech, které si můžete koupit bez receptu, zatímco jiné jsou dostupné pouze na lékařský předpis.

Dermatologové doporučují začít s malým množstvím přípravku, abyste otestovali snášenlivost pokožky, a používat jej každý druhý den, abyste se vyhnuli olupování.

Poraďte se se svým dermatologem a zjistěte, která možnost je pro vaši pleť vhodná.

3. Hydratujte pleť

Hydratační krémy pomáhají vyživovat a hydratovat pleť. To je důležité zejména s přibývajícím věkem, kdy se pleť stává sušší, a je tak náchylnější k tvorbě vrásek.

Výzkumy ukazují, že používání hydratačního krému, který obsahuje kyselinu hyaluronovou nebo vitamín C jsou obzvláště účinné při prevenci vzniku nebo prohlubování vrásek.

4. Zůstaňte hydratovaní

Pití vody je pro zdraví nezbytné. Vaše tělo potřebuje vodu téměř pro každou svou funkci.

Kromě životně důležitých funkcí, jako je odplavování toxinů z těla, pomoc při trávení a regulace tělesné teploty, může voda také pomoci udržet vaši pokožku zdravou a hydratovanou zevnitř.

Podle studie z roku 2015, která byla provedena na skupině zdravých žen, bylo zjištěno, že vyšší přísun vody může mít vliv na hydrataci pokožky a může pozitivně ovlivnit její fyziologii.

Další studie z roku 2017 zjistila, že pití extraktu z listů meduňky, který se obvykle nachází v čaji, může pomoci zvýšit pružnost pokožky a napravit poškození tkání.

<Path> Trápí vás problematická pleť? Víme, jaké kolují mýty, čemu se vyhnout a co naopak aknózní pleti prospíváZdroj:

5. Jezte potraviny bohaté na vitamíny

Pravděpodobně jste už slyšeli rčení: "Jste to, co jíte." Pokud jde o to, jak dobře stárne vaše pleť, platí to obzvlášť.

Rozsáhlá nizozemská studie z roku 2019, které se zúčastnilo více než 2 700 osob, zjistila, že stravovací návyky souvisejí s tvorbou vrásek v obličeji.

Podle studie mají lidé, jejichž jídelníček zahrnuje velké množství červeného masa a nezdravých pochutin, větší tendenci k tvorbě vrásek v obličeji než ostatní, kteří do svého jídelníčku zařazují více ovoce.

Potraviny s vysokým obsahem protizánětlivých nebo antioxidačních látek mohou také zlepšovat pružnost pokožky a chránit ji před poškozením a předčasným stárnutím. Mezi potraviny a nápoje s těmito vlastnostmi patří např:

  • zelený čaj
  • olivový olej
  • losos
  • avokádo
  • granátová jablka
  • lněná semínka
  • zelenina, zejména mrkev, dýně, listová zelenina, paprika a brokolice.

6. Spěte na zádech

Podle studie z roku 2016 může mít poloha při spánku vliv na tvorbu vrásek. Studie zjistila, že lidé, kteří spí na boku nebo na břiše, jsou náchylní k mechanickým tlakovým silám, které mohou urychlit tvorbu vrásek a také narušit pokožku obličeje.

Jedním ze způsobů, jak tomu zabránit, je zkusit spát na zádech místo na boku nebo na břiše.

Hedvábné povlaky na polštáře mohou být také k vaší pokožce šetrnější než bavlněné, protože vytvářejí menší tření a pomáhají předcházet odírání pokožky.

<Path> Jáchym Švejnoha (28): Přijde mi, že největší “zbraní“ mnoha gayů je to, že jsou gayovéZdroj: Jan Witek

7. Nekuřte

Tabákový kouř poškozuje kolagen a elastin, vlákna, která dodávají pokožce pružnost a pevnost.

Nikotin obsažený v cigaretách také způsobuje zúžení cév. Tím se snižuje průtok krve vaší pokožkou. V důsledku toho vaše pokožka nedostává tolik kyslíku. Omezí se také přísun důležitých živin, jako je vitamin A, které se mohou dostat k vaší pokožce.

Podle Mayo Clinic může vrásky způsobovat také teplo spojené s cigaretami. Opakované špulení rtů při vdechování navíc může vést k předčasnému vzniku vrásek v okolí úst.

Studie z roku 2013 provedená na 79 párech jednovaječných dvojčat zjistila, že dvojčata, která kouřila, měla výrazně více vrásek než jejich protějšky, které nekouřily.

8. Uvolněte si obličej

Opakované pohyby obličeje, jako je mžourání, mračení nebo špulení rtů, mohou urychlit tvorbu vrásek.

Pokud se přistihnete, že často mžouráte, může to být znamení, že si musíte nechat zkontrolovat oči nebo že potřebujete silnější předpis na brýle nebo kontaktní čočky. Pořízení nového předpisu může prospět vaší pleti i očím.

<Path> Kvůli péči o pleť nemusíte ani vkročit do drogerie! Jednoduché, ale efektivní masky na obličej zvládnou doma připravit i pánovéZdroj: YouTube kanál James Welsh, YouTube kanál The Parisian Gents

Co si z toho mám odnést?

Vrásky jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí, ale existují kroky, kterými můžete zpomalit jejich vznik a zabránit tvorbě nových.

Klíčovou roli při udržování zdravé a mladistvé pleti hrají faktory životního stylu, jako je strava bohatá na vitamíny, pití velkého množství vody, ochrana pleti před sluncem, nekouření a zvládání stresu.

Účinnou prevencí vzniku vrásek může být také používání retinoidu a hydratačního krému s obsahem kyseliny hyaluronové a vitaminu C.

Zdroj: Adobe Stock; mayoclinic.org; www.ncbi.nlm.nih.gov; National Library of Medicine, healthline.com; Lidia Palma et al.

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop