Zahoďte pyžama, trenky i noční košile a spěte nazí. Díky spánku bez pyžama posílíte zdraví, a to včetně toho sexuálního
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Zahoďte pyžama, trenky i noční košile a spěte nazí. Díky spánku bez pyžama posílíte zdraví, a to včetně toho sexuálního

Flanelové pyžamo, noční košile po babičce, nebo spací trenky z biobavlny? Ani jeden druh nočního oděvu pro vás není tak zdravý jako spát v rouše Adamově. A přitom naostro si do postele lehá jen malá část lidí. Pokud dbáme na doporučení lékařů a snažíme se mít dostatek spánku, strávíme v peřinách poměrně velkou část dne. Proto bychom na sobě měli mít vhodný oděv. Nebo ho spíš nemít.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
5. 6. 2023

Dobrý spánek vyžaduje nižší teplotu

Abychom spali hlubokým spánkem a nepřerušovali ho převalováním a odkopáváním peřiny, je potřeba spát v nižší teplotě. Doporučuje se 15 až 18 stupňů v místnosti. Vedle ztlumeného topení pomůže i odstranění zbytečné vrstvy oblečení. Nahé lidské tělo má totiž schopnost vlastní tepelné regulace. Takže pokud pokožku nezahřívá látka, začneme se v případě potřeby zahřívat sami. A naopak pokud je okolní prostředí zbytečně teplé, nahá pokožka tělo efektivně ochladí.

Při chladnější teplotě usneme rychleji a prodlouží se nám fáze hlubokého spánku. Teplota také ovlivňuje náš biologický rytmus, podle kterého tělo ví, kdy má spát a kdy má být vzhůru.  

Tipy redakce

Spaním naostro k lepšímu zdraví

Spánek je zásadní pro obnovování naší energie. Takže pokud se nazí v peřinách díky nižší teplotě vyspíme lépe, ovlivní to nejen náš osobní pocit, ale i zdraví. Naopak nedostatek kvalitního spánku vede ke snížení imunity a dlouhodobá neschopnost zregenerovat se spánkem zvyšuje riziko vzniku deprese, cukrovky 2. typu, srdečních chorob i obezity. Vědecké studie prokázaly vztah mezi spánkem a depresí stejně jako mezi spánkovou deprivací a sklonům k sebevraždě.  

Spaním naostro se dá hubnout – je to vůbec možné?

Vědecká studie zjistila u mužů spících v chladnějším prostředí rychlejší metabolismus a víc hnědých tukových tkání. Hnědý tuk je odlišný od bílého tuku a slouží k výrobě tepla a udržování stálé tělesné teploty. Dá se říct, že je to tuk, který pálí tuk. Takže zjednodušeně: když vás v noci nebude hřát flanelové pyžamo a vaše tělo se bude muset zahřát samo, zvýšíte svůj energetický výdej, zatímco se budete pohybovat v říši snů. To zní dobře, ne?

<Path> Miley Cyrus uspořádá koncert, kde bude nahá ona, kapela i všichni diváci. Jako vážně! Přečtěte si detaily o neuvěřitelném plánu trochu zvláštní progresivní zpěvačkyZdroj:

Pokožce se bude spaní bez pyžama líbit

Spánek podporuje produkci kolagenu, který stojí za hladkou a zářivou pokožkou. Pokud málo spíte, roste vám hladina stresového hormonu kortizolu, který produkci kolagenu zastavuje. Ve vlhkém a horkém prostředí pod peřinou se navíc daří kvasinkám a dalším bakteriím. Proto lepší ventilaci ocení nejen kůže, ale i oblast genitálií. Noční prádlo by měly odhodit ženy trpící kvasinkovými infekcemi i muži, jejichž varlata si potřebují odpočinout od upnutého spodního prádla i džínů. Vědci již prokázali, že kvalita spánku a počet spermií spolu přímo souvisí. Studie provedená v Dánsku zjistila, že účastníci trpící poruchami spánku měli o 29 % méně spermií než běžná populace a jejich spermie měly i nižší kvalitu.

Zdroj: Giphy

Skvělý sex před osvěžujícím spánkem

Spát nahý po boku svého partnera posílí vaše vzájemné pouto. Kontakt odhalených pokožek nastartuje produkci hormonu štěstí oxytocinu, který snižuje stres a způsobuje, že se prostě cítíme skvěle. Vzniká právě při příjemných interakcích mezi lidmi, k nimž rozhodně patří dotyk nahé kůže s někým, jehož přítomnost je nám libá.

A co si budeme povídat, nahé tělo pod peřinou je přímo pozvánkou k sexu. Takže si ho bezesporu užijete víc, než když pod duchnou bude na partnera čekat babiččina noční košile nebo ještě líp plyšový overal na zip. To ale není všechno – nahým spaním si zlepšíte i svůj vlastní vztah ke svému tělu.

Měňte povlečení častěji a uvidíte tu změnu

Zahodit pyžamo ale není jediná věc, kterou je dobré udělat. Důležitá je i správná údržba postele. Při spánku se z těla uvolňuje pot, kousky kůže a další mikročástečky, které milují roztoči. Pokud mezi pokožkou a povlečením není ochranná vrstva pyžama, usazuje se všechen tento miniaturní odpad o to víc přímo v posteli. Většina lidí přiznává, že mění povlečení jednou měsíčně. Jenže bychom to měli dělat každý týden. Ano, zní to jako hodně práce, ale zkuste to a uvidíte, zda se vám v noci nezačne lépe dýchat. Častá výměna povlečení polštáře navíc pomůže od akné, které mohou mít na svědomí právě bakterie usazené v textilii, na níž máte celou noc položenou tvář.

Proč bez pyžama nespí všichni? Bojíme se, že nás uvidí ostatní členové domácnosti, stydíme se třeba i sami před sebou, nebo si myslíme, že ležet bez pyžama nebude pohodlné. S tím vším se dá snadno něco dělat. Položte si vedle postele župan, ať do něj v případě potřeby můžete vklouznout, a dejte spaní naostro šanci. Takže dobrou nahou noc!

Zdroj: sleepfoundation.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, sleep.me, refinery29.com, givelegacy.com, ncbi.nlm.nih.gov, nytimes.com, getsurrey.co.uk

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop