Jarní detox potřebuje i vaše podpaží. Dejte vale chemii a zbavte se nepěkných „koláčů“ od potu přírodní cestou
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Jarní detox potřebuje i vaše podpaží. Dejte vale chemii a zbavte se nepěkných „koláčů“ od potu přírodní cestou

O detoxikaci organismu již bylo napsáno mnohé. Ovšem kromě komplexní očisty zahrnující obvykle konzumaci rozličných ovocných či zeleninových šťáv a bylinných odvarů je možné zaměřit pozornost jen na určité části těla. Třeba na podpaží. Proč byste měli detox podpaží zkusit? A lze skutečně zatočit s nevzhlednými „koláči“ od potu a nežádoucím zápachem?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
24. 3. 2023

S potem do boje

To, jak moc se člověk potí, je samozřejmě individuální, stejně jako se mohou lišit způsoby řešení pocení. Někdo zuřivě aplikuje antiperspiranty, někdo nosí pod košilí speciální trika, která mají mírnit vznik nevzhledných skvrn v podpaží, někdo kombinuje obě metody či volí jiné alternativy. V základu ale pro všechny platí, že klasické „koláče“ od potu jsou nejen nevzhledné, ale také nepříjemné – nejenže přitahují pozornost, ale zároveň také produkují nevábný odér. O tom, že likvidace těchto potních stop z oblečení je nejen náročná, ale nezřídka nemožná, ani nemluvě. Kromě klasických – již nastíněných – metod však existuje i jiná cesta, jak se dát s pocením do boje…

Dejte antiperspirantům vale

I když skeptici by mohli vesele kroutit hlavou, pravdou je, že s troškou správných vědomostí a dávkou odhodlání lze skutečně zmírnit veškeré „zlo“ napáchané pocením. Ovšem pozor, bránit samotnému pocení rozhodně není dobrý nápad, zejména pokud tak činíte pomocí běžně dostupných antiperspirantů. Ty totiž v mnoha případech obsahují hliník, který reaguje s elektrolyty vlastními lidskému tělu, což ve výsledku vede k blokování správného fungování potních žláz. Tělo je totiž nastaveno tak, že pocení je termoregulačním procesem, který zároveň zbavuje tělo toxinů – proto není ideální pocení bránit. Nemluvě o tom, že mnohé syntetické složky obsažené v antiperspirantech mohou způsobit podráždění pokožky. Řešením jsou tedy deodoranty na přírodní bázi.

Detox podpaží

Klíčové však je dát tělu při přechodu z běžně dostupných antiperspirantů na jejich přírodní alternativu také čas na adaptaci. Právě eliminace hliníku (který ostatně může právě za žluté zbarvení skvrn od potu – jedná se o reakci potu s hliníkem) je totiž detoxikací se vším všudy. Proto je třeba připravit se na to, že v krátkém přechodovém období bude také tělo náležitě reagovat – např. zvýšením pocení i zápachu. Ovšem v dlouhodobějším horizontu se naopak můžete těšit na podstatné zlepšení. Během procesu detoxikace můžete užít např. jablečný ocet nebo citron, příp. obě látky smíchejte a pomocí rozprašovače naneste do podpaží – eliminujete tak zápach.

„Přírodní deodoranty umožňují podpaží dýchat, neutralizují pachy a regulují úroveň vlhkosti prostřednictvím přírodních složek. Např. šípkový kořen a kukuřičný škrob skvěle fungují právě jako regulátory vlhkosti,“ tvrdí zakladatelka firmy, jež se na produkci přírodních deodorantů zaměřuje. Ostatně, klasická babská rada proti pocení je smíchat jedlou sodu a kukuřičný škrob a tuto směs nanést do podpaží – bude totiž absorbovat vlhkost.

<Path> Super tipy, jak v průběhu léta předejít nevzhledným koláčům potu na oblečení!Zdroj:

Jak na „koláče“ od potu?

Základním pravidlem je, že „čas je proti nám“. Proto platí, že čím dříve skvrny od potu začnete čistit, tím máte vyšší šanci na úspěch – mnohem snáze se totiž zbavíte čerstvých „koláčů od potu“ než těch, které na oděvu do druhého dne zaschly. Podle odborníků je pak vhodné začít skvrny od potu prát nejprve ve studené vodě, což zabrání zažloutnutí.

Rozhodnete-li se být šetrní k planetě a zvolíte k čištění prostředek na rostlinné bázi, prospějete v důsledku i svému oblečení. K čištění se hodí pevný štětinový kartáč na prádlo, jehož pomocí do skvrny zapracujete buď čisticí prostředek, nebo ve vodě rozpuštěnou jedlou sodu – přípravek pak nechte působit alespoň 5 minut. Pak zahajte kartáčování. Pracujte jemně, použijte krouživé pohyby, ideálně takto čistěte skvrnu kolem 60 vteřin a přidejte další čisticí přípravek nebo sodu. Nakonec použijte teplou vodu – teplotu volte nejvyšší možnou, v jaké dokážete rukama prát – a v ní oděv důkladně vyperte. Zároveň rozhodně zapomeňte na užití bělidla – to v případě aplikace na žluté skvrny od potu situaci ještě zhorší a skvrny ztmavnou. 

Je však třeba dodat, že pokud výše uvedený postup nepomůže, odstranit skvrny po uschnutí látky už bude prakticky nemožné – proto je ideální pokusit se pocení omezit, k čemuž právě směřuje již zmiňovaný „podpažní detox“.  

Zdroj: healthline.com, health.ec.europa.eu, canr.msu.edu, health.clevelandclinic.org, askmen.com, maytag.com

Populární
články

E-Shop