Zapomeňte na „sešněrovanou“ vysokou gastronomii. Trend casual dining změnil i špičkovou francouzskou kuchyni v dostupnou pro každého
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: La Gare/se svolením

Zapomeňte na „sešněrovanou“ vysokou gastronomii. Trend casual dining změnil i špičkovou francouzskou kuchyni v dostupnou pro každého

V poslední době mnoho lidí z objektivních důvodů začalo pronikat do oboru gastronomie spíše ve vlastních kuchyních. Domácí vaření se stalo (především finančně) přijatelnější variantou stravování, což do jisté míry musel začít reflektovat i celý gastro-sektor. Rozhodně to ale neznamená, že by lidé již neměli zájem o skvělé pokrmy připravené z kvalitních surovin (navíc servírované ve stylových prostorech). Jen koncept tzv. fine dining se musel proměnit a změny v poptávce zohlednit – dnes je tedy zřejmé, že konzumenty nejvíce táhne jeho méně honosná varianta, která je pro strávníky mnohem přístupnější v řadě ohledů. Průkopníkem v tomto trendu se přitom stala francouzská kuchyně, jejíž unikátní chutě prezentují v rámci nového konceptu označovaného jako casual dining např. i v pražské restauraci La Gare.
Redakce Redakce Autor
8. 3. 2024

Casual dining – nový trend, jenž vychází hostům vstříc

Ať už jde o romantickou večeři, formální pracovní oběd nebo třeba slavnostní jídlo s rodinou či přáteli, obvykle si v této souvislosti představíme vybranou restauraci. Ostatně, stravování v restauracích platí i za pomyslný dotek luxusu v jinak každodenním běžném shonu. Zatímco se však donedávna velké popularitě těšily skutečně špičkové podniky, které mnohdy konzumaci jídla proměnily v mnohahodinový rituál vyžadující také náležitý dress code a důkladné znalosti stolování, dnes strávníci obrací svůj zájem jiným směrem – k neformálnějším a dostupným restauracím, které však nijak neslevily ve svých nárocích na podávání vysoce kvalitních pokrmů, to vše v rámci nového trendu označovaného jako casual dining. 

Casual dining nevyžaduje po hostech žádná speciální pravidla oblékání, stolování a zároveň umožňuje konzumaci pokrmů i v čase, který člověku neudělá rozsáhlou čáru přes jeho naplánovaný denní rozvrh. Principy casual dining tedy staví na požadavcích dnešní poměrně zrychlené doby, na druhou stranu i tak si lze v příslušných podnicích užít příjemně strávený čas a nechat se tak „vytrhnout“ z celodenního shonu (ovšem přece jen v „udržitelnější míře“).

Tipy redakce

Francouzská kuchyně pro každého

I vzhledem k výše řečenému není divu, že casual dining je na vzestupu (jen v USA je podíl podniků tohoto typu již téměř 40% a očekává se další růst) a zástupce z této kategorie najdeme i v Česku. V Praze se tento koncept stal charakteristickým např. pro v úvodu zmiňovanou restauraci La Gare, která se, jak i její název předznamenává, zaměřuje na francouzskou kuchyni. Ačkoliv právě ta je obvykle považována za nejprestižnější a nejváženější kuchyni na světě, neznamená to, že by ji nebylo možné provést v její nekomplikované (byť stále perfektní) podobě.

Je-li důraz kladen na čerstvé suroviny, jejich precizní zpracování, ale také na to, aby chutě byly jednoduché a vzájemně se harmonicky doplňovaly, stává se francouzská kuchyně srozumitelnou a dostupnou skutečně pro každého. Přitom právě francouzská kuchyně je dle mnohých také tou, která se začala v rámci změn způsobů uvažování o jídle proměňovat směrem ke konceptu casual diningu jako první. 

Lahůdky na dosah

Je-li řeč o francouzské kuchyni, většinu milovníků gastronomie pravděpodobně napadnou šneci, kohout na víně a ti zběhlejší se možná rozpomenou na bouillabaisse (v základu polévka  z ryb a mořských plodů spojovaná s přístavem Marseille) či na salát Niçoise (jedná se o převážně zeleninový salát, jehož původ je spojen s francouzským městem Nice). Byť to vše zní poměrně honosně, všechny tyto pokrmy si je možné vychutnat, a to klidně i v rámci úplně běžné procházky centrem Prahy (či během pracovní schůzky v podobě pracovního oběda).

V restauraci La Gare totiž všechny zmiňované francouzské speciality mají na svém menu, v němž si na své ale přijde skutečně každý (nejen ti, co si oblíbili „Francii na talíři“). K dispozici je i výběr špičkového stařeného masa či vynikající víno z vlastního vinného sklepa. Právě skvělé víno si pak v uvolněné atmosféře příjemné restaurace lze klidně dopřát i s drobnými francouzskými pochutinami a jednoduše si tak zpříjemnit třeba odpoledne s přáteli.

Zapomenout však nelze ani na slavné dezerty jako crème brûlée, mille-feuilles či éclair, které si mohou ti, co nedají dopustit ani na „sladkou tečku“, vychutnat se šálkem výběrové kávy pražené přímo v suterénu restaurace v pražírně Made In Coffee.

Přidá-li se k tomu také dostupné (a to jak cenově, tak i časově) polední menu, které je také jedním z charakteristických rysů konceptu casual dining, pravděpodobně není lepší místo, kde by i běžný strávník mohl do tajů špičkové francouzské gastronomie pronikat.

<Path> Tak trošku „jiná“ kavárna, kde prim hraje výborné jídlo a výběrová vínaZdroj: MD

Trendům vstříc

I když donedávna bylo podávání delikátních pokrmů (navíc s dokonalým platingem) spojováno především s vysokou gastronomií (a ano, specificky také s francouzskou kuchyní, jež bez diskuse vždy platila za „špičku“), vytříbeným prostředím a číšníky ve smokinzích, v dnešní době tato představa bere z mnoha důvodů za své. I samy restaurace se snaží hosty přesvědčit, že by na tento stereotypní obraz měli zapomenout, protože i perfektně provedená gastronomie může mít neformální podobu, může být zábavou – a pro hosty nezapomenutelným zážitkem (a to i když na jídlo zamíří v obědové pauze). Zahoďte tedy i vy vaše dosavadní představy o „vybraných restauracích“ a směle vyrazte poznávat rozmanité (a klidně i francouzské) chutě.

Zdroj: lagare.cz, myr.io, pos.toasttab.com, escoffier.edu, fsrmagazine.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop