Auto není jen dopravní prostředek: Budoucnost je nakloněna autokancelářím! Jak si ji vybavit? Znáte všechny vychytávky?

V autě řada z nás tráví opravdu velké množství času. Do práce, z práce, na meeting, za rodinou, přáteli, na výlet, do obchodu… Jsou tací, kteří se bez svého pojízdného „kamaráda“ neobejdou za žádných okolností, a tak není od věci si (nejen) interiér přizpůsobit svým potřebám. Třeba i těm pracovním.

„Tohle není kára, to je kancelář,“ opakuje se v textu tracku s přiléhavým názvem „Kancelář“, pod který se v roce 2018 podepsal Ektor a ním Rytmus, Ego a Separ. Od té doby se řada lidí posunula do aut nejen proto, že jde o pohodlný způsob dopravy, ale i kvůli koronakrizi, která velela separaci od cizích lidí, kterých je v MHD opravdu hodně. Možná se kvůli finančním potížím nedostalo řadě lidí možnosti pořídit si zbrusu nový vůz (jejich prodej dokonce klesl), avšak o ojetá auta byl enormní zájem.

Během let se posunuly nejen technologie, ale i rutiny, a tak řada z nás již běžně za volantem telefonuje: ovšem bezpečně. Rozhodně nepiště esemesky, ani nedržte mobil v ruce, když řídíte. Ministerstvo dopravy ve své tiskové zprávě z roku 2018 informuje: „Mobil za volantem může za každou čtrnáctou škodu z povinného ručení.“ A tak, prosím, vždy berte v potaz bezpečnost, a to i když se budete inspirovat našimi tipy.

Nadšeně čtete horoskopy a věříte v moc tele-věštců? Pak byste měli znát tajemství těch, co tvrdí, že znají váš osud – asi vás nepotěší12. 10. 2022

Telefonování je skutečně jednou z aktivit, které řada lidí provozuje během řízení. Lze tak vyřídit nejeden (pracovní) hovor. A tak se kancelář i těm, kdo o tom nikdy nepřemýšleli, může pomalu ale jistě přesouvat do vozu. Kromě běžného handsfree a reproduktorů je nyní ale možno komunikovat ještě efektivněji. Na své si přijdou jak zákazníci Applu, tak i ti, kteří dávají přednost Androidu.

Majitelé iPhonů mohou využít Car Play. Jde o chytrý způsob, který nezabraňuje tomu, abyste se soustředili na cestu, a zároveň dovoluje ovládání a užívání si navigace, hudby, telefonování nebo třeba přijímání a posílání zpráv. Stejně jako v jiných zařízeních, i v autě vám bude po ruce Siri, která zařídí, oč jí srozumitelně (a smysluplně) požádáte. Kromě vyhledávání informací nebo třeba zahajování hovorů je tato neživá asistentka schopná i hlídat další program. Připomene, že máte jet na další schůzku, nebo vám otevře garážová vrata.

Android auto nabízí podobné vychytávky. Též si můžete propojit chytrý telefon s vozem a vyrazit na cesty. Na přístrojové desce zvládne vytvořit větší obrazovku a též poslouchá na slovo. Stejně jako v případě Applu můžete kromě přijímání zpráv textovky i diktovat. Než je pošlete, můžete si je i přehrát a zkontrolovat, a to vše, aniž by vás cokoli pokoušelo odhlédnout od vozovky a ztratit vládu na řízením.

Jelikož je možné diktovat zprávy, jistě vás napadlo, zda by šlo diktovat i obsah dokumentů či delších e-mailů. Ano, i to je možné. Ať už přes aplikaci, anebo třeba zapnutý počítač či tablet. Jednoduše a stručně: ovládání hlasem není žádná novinka, avšak udělala opravdu velkou službu těm, kteří se potřebují věnovat něčemu jinému (například právě řízení auta). Dobrým využitím času na cestě je i přehrávání záznamů, například z porad nebo přednášek. Stejně tak si můžete vyslechnout záznamník nebo si pustit podcast podle vlastního výběru.

Car Driving GIF by Zella DayZdroj: Giphy

Zde jsou další tipy pro vykouzlení pohodové autokanceláře:

Pokud si chcete interiér ještě více přizpůsobit, doporučujeme pořízení speciálního laptopového stolku do auta. Budete si jistí, že mikrofon snímá vše, co má, a po zaparkování vozu lze pohodlně pracovat ještě nějakou dobu na místě. Stejně jako laptopový stolek je fajn mít po ruce třeba i jídelní stolek, díky kterému se drobečky v interiéru vozu stanou minulostí.

S laptopem, mobilem a dalšími pomocníky souvisí i napájení. Je dobré ujistit se, že máte svá zařízení kam zapojit. Pokud vaše auto nemá sloty pro nabíjení, pořiďte si powerbanky. Pokud nabíjíte přímo z auta, někteří doporučují silnější autobaterii, abyste po delším nabíjení na místě nezůstali stát navždy.

Jestliže v autě pracujete, rozhodně se hodí internet. Zjistěte si své možnosti připojení. Přinejmenším je možné vytvořit si pro notebook hotspot z mobilu.

Víte, že existují přenosné tiskárny? Ne? Tak teď už ano. Pokud pracujete z auta, jistě by se vám jedna taková rezervní na nečekaný tisk hodila.

Kafe, kafe, kafe! Jste-li z těch, kteří bez kofeinu nejsou schopni pracovat, pak pro vás máme návrh: co takhle ruční presovač do auta? Káva je totiž nejlepší čerstvá, to ví každý!

Když už máte kávu, je libo studená limča? Pak vás možná nadchne minilednička! Ty z vás, kdo se pokusí šetřit a sbalí si jídlo na cesty obalené ledem, musíme varovat. I když se budete snažit sebevíc, voda často vyteče, kam nemá. A to se nevyplatí.

První gay pár, který se dočkal posmrtného života? Egyptské hrobky i dnes skrývají mnohá tajemství, důkazem je tzv. „Hrobka dvou bratří“7. 10. 2022

Jestliže míříte na meeting, rozhodně zvažte zakoupení neuvěřitelně šikovného věšáku. Není nic horšího, než dorazit na důležitou schůzi a vypadat, jako by vás někdo přežvýkal a vyklopil na místě poté, co jste prošli jeho trávicím traktem. Zamezení tomu, aby se šaty zmačkaly, nebo dokonce ušpinily, je tedy rozhodně vítáno.

Bezpečnost je na prvním místě, a tak byste měli být opatrní nejen při řízení, ale i po odstavení vozu a odchodu. Kromě běžnosti, jako je alarm, případně vymyslete, kam ukládat hodnotné vybavení. Dobrý nápad je například sejf.

Nakonec je fajn zpříjemnit si pobyt v místě, kde trávíme hodně času, také díky nějaké vůni. Zkuste si ovonět nabídku v obchodech a vyberte si takovou vůni, kterou dlouhodobě snesete. Například Mercedes nabízí navíc i masáže. Však co je lepší než zasloužený odpočinek po zvládnutí náročného úkolu?

Zdroj: auto-doplnky.com, thrillist.com, amazon.com, support.apple.com, autonapul.cz, handpresso-online.cz, alza.cz, heureka.cz, portovniautodoplnky.cz, autobible.euro.cz, mercedes-benz.cz, mdcr.cz, autoweb.cz, zpravy.aktualne.cz, YouTube kanál Ektor TV