Unisex retro, křiklavé barvy i vzpomínka na lockdown: Které pánské účesy vévodí letošnímu roku?

Pokud jde o přehledy účesů, které jsou zrovna v kurzu, všude jsou zmínky hlavně o tom, co by si na hlavě měly v novém roce nechat vykouzlit dámy. Zato na doporučení pro muže se tak trochu zapomíná. A to i přesto, že také v tomhle směru mnozí z nich chtějí držet krok s dobou. Jaké pánské účesy tedy letošní rok ovládnou?

Muži si od příchodu nového roku stejně jako ženy slibují nové příležitosti. Spousta z nás (bez ohledu na pohlaví) si ale něco takového nedokáže představit bez změny stylu nebo alespoň účesu. S jakými přáními by pánové měli letos ke svým kadeřníkům zavítat?

Je u vás doma opravdu všechno v pořádku? „Toxického rodiče není snadné rozeznat,“ podělil se o svou zkušenost otec tří dětí7. 11. 2022

1. Genderově neutrální retro 

Například síť kadeřnických a kosmetických studií Bomton sice na svém blogu zmiňuje pro rok 2022 pouze nejžhavější vlasové trendy určené ženám, ale jak se ukazuje, letos hranice mezi dámskými a pánskými účesy nebude až tak ostrá. Z módy totiž ani v tomto roce nevyjdou některé genderově neutrální účesy, na které jsme mohli minimálně u různých celebrit narazit už loni. A vlastně i v dobách dávno minulých…

Jedním z nich jen například novodobá obdoba kontroverzního mulletu, který v Česku proslavil hokejista Jaromír Jágr. Základ tohoto účesu – tedy vlasy vzadu dlouhé a po stranách a na temeni krátké – sice i v roce 2022 zůstane víceméně zachovaný, ale drobné úpravy na míru každému tvaru obličeje nebo typu vlasů jsou povoleny. K vidění tak mullet bude v různých unikátních modifikacích (včetně takzvaného afro mulletu, kde se uplatní další unisex trend – copánky a dredy). 

To samé platí také o dalším genderově neutrálním účesu, jakým je třeba pixie, jenž se s mulletem často propojuje v novinku přezdívanou „mixie“. Vítané jsou také čelenky a šátky, které budou představovat žhavý vlasový doplněk roku 2022. A protože i účesy představují určitou formu sebevyjádření a svobody, letos se nemusíte bát odvázat a trochu zaexperimentovat s výraznými barvami. Popusťte proto uzdu svojí fantazii a zkuste třeba bláznivé odstíny typu tyrkysová nebo růžová.

2. Mužná pohoda

Dospěli jsme do fáze, kdy už o pandemii koronaviru z pochopitelných důvodů nechce nikdo ani slyšet. Dalo se nicméně očekávat, že její dopad bude velký. A to dokonce tak moc, že se promítne i do vlasových trendů. Co se ale týče pánských účesů, tak ty covid nikterak ve zlém nepoznamená – naopak. Pokud vás zajímá, co se nosí, ale s účesem si nechcete přidělávat moc práce, pak je pro vás „karanténní“ look tím pravým ořechovým. Vzhledem k tomu, že se letos všechno vrací do normálu jen velmi pozvolna, můžete si pořád dovolit ledabylost, která připomíná pohodlí domova. V roce 2022 proto frčí všechno delší – vousy, ale i vlasy, které budí dojem přerostlého účesu ve stylu herce Bradleyho Coopera nebo zpěváka The Weeknda.

Letos se taky vyplatí vsadit na přirozenost. Ale pozor – neznamená to, že byste měli zanevřít na kvalitní péči! Své kštici dopřejte prémiové produkty, které ji budou chránit. Jestli vám ale příroda nadělila třeba nepoddajné kudrnaté vlasy, které vás za normálních okolností štvou, můžete si být jistí, že s nimi letos zazáříte. 

3. Rok plný kontrastů

I tak nějak by se dal letošek vystihnout. V případě, že vás předchozí vlasový trend moc neoslovil, totiž rozhodně nemusíte zoufat. Pravdou sice je, že ležérnost a uvolněnost v roce 2022 zažívají boom, ale na své si přijdou i ti, kdo preferují pořádek a uhlazenost. Vedle totiž nešlápnete ani s polodlouhými účesy ve stylu 50. let, protože svůj comeback slaví mimo jiné i nestárnoucí klasika jménem „pompadour“. Velkým hitem jsou nadále také účesy ve stylu 90. let (vzpomeňte na mládí Leonarda DiCapria) včetně těch opravdu nakrátko střižených („buzz cut“, který znali už staří Egypťané). 

Věk odchodu do důchodu má růst, do penze chtějí ale i třicátníci. Formují se do hnutí, jež usiluje o možnost brzy nepracovat22. 11. 2022

4. Mládí vpřed

Dnes už asi nikoho nepřekvapí, že spousta trendů vzniká na sociálních sítích. Mezi platformy, které udávají i trendy vlasové, se řadí třeba TikTok. A jelikož je v módě rok 2022 věnovaný generaci Z, je celkem logické, že svůj vliv bude mít také na podobu účesů. Mezi mladými TikTokery, kteří si vlasy buď upravují sami (nejčastěji pomocí spreje na vlasy s mořskou solí), nebo si na pomoc zvou svoje drahé polovičky, jsou populární jak kudrnaté verze „pompadourů“, tak pěšinky a ofiny (oblíbený je pořád i „French crop“) na všechny způsoby. I když se zdá, že influenceři žijí jen přítomným okamžikem, pravdou je, že i oni se nevědomky svými účesy vrací zpátky v čase.

Občas nás trendy děsí nejen svou pomíjivostí, ale taky nepraktičností. Rok 2022 je ale po stránce účesů rokem symbolického návratu, vzpomínání a především svobody. Přestože nabízí pár tipů, kterými se můžete inspirovat i vy, nejdůležitější je, abyste byli hlavně sami sebou. Účes má vyjadřovat váš přístup k životu, a proto se cení jak bláznivá kreativita, tak elegance a střídmost. Každý jsme přece jedinečný originál. 

Zdroj: Bomtonblog.cz, Maneaddicts.com, Allure.com, Gq-magazine.co.uk, Allthingshair.com, Dmarge.com, Nytimes.com