Čím čerstvější, tím lepší? Mražené ryby z Islandu boří zažitý mýtus
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Boxxi/se souhlasem

Čím čerstvější, tím lepší? Mražené ryby z Islandu boří zažitý mýtus

Mražené potraviny už si dávno nemusíme spojovat pouze s polotovary proslulými zejména v americké (pop)kultuře. Tyto potraviny totiž mohou být i nezpracované a s maximálním podílem zachovaných živin, které jsou pro tělo potřebné. Mnoho nutričních specialistů dnes sice konzumaci nezpracovaných a nejlépe čerstvých potravin doporučuje – lze toho však docílit u všech složek vyvážené stravy? Co třeba takové ryby?
Redakce Redakce Autor
4. 2. 2022

Najít kvalitní zdroj ryb a mořských plodů nemusí být tak snadné, jak by se mohlo z pultů velkoobchodních řetězců zdát. To se naštěstí rozhodl změnit Marek, zakladatel úspěšného e-shopu Boxxi.cz, který se specializuje na dovoz kvalitních mořských ryb z Islandu do Česka i zahraničí.

<Path> Nákup oblečení z druhé ruky a ani udržitelnost v módě nemusí být „žádný drama“. A second hand může být naopak zatraceně coolZdroj: greenqueen.com.hk, greenbiz.com, goodonyou.eco, Zalando/Spolupráce

Z moře rovnou na talíř? Ne tak docela

Na chvíli se vraťme zpět k chladicím regálům v obchodě. V dnešní době existuje mnoho dodavatelů, kteří se pyšní tím, jak rychle dokážou dostat rybu z moře až na náš talíř. Stinnou stránkou těchto tzv. „ultrafresh“ čerstvých ryb je však především vysoká uhlíková stopa způsobená častými závozy (navíc mnohdy v poloprázdných kamionech) a také velké plýtvání ze strany dodavatele i zákazníka (čerstvé ryby kvůli své krátké trvanlivosti často končí v koši). O původu těchto ryb má navíc zákazník prakticky nulové informace a nemůže si být tedy nikdy jist jejich kvalitou. Přesto by však byla škoda ochudit se o ryby úplně – jsou cenným zdrojem omega 3 mastných kyselin, kterých máme jakožto obyvatelé vnitrozemí nedostatek. Jedná se také o kvalitní zdroj bílkovin a obecné doporučení nutričních specialistů spočívá v konzumaci ryb alespoň 1x týdně. Jaké je tedy řešení? 

Jde to i jinak

Alternativní a zároveň mnohem udržitelnější cestou k vyváženému jídelníčku je konzumace mražených ryb. Důvodů je hned několik. Pokud se maso správně zamrazí, zachová si nejen veškeré své živiny, ale i strukturu, takže po rozmrazení bude ryba jako čerstvá. Z hlediska logistiky a uhlíkové stopy jsou mražené ryby mnohem ekonomičtějším a ekologičtějším řešením – kamiony totiž jezdí zásadně plné a zásobování je řízeno tak, že ani jeden kousek ryby nepřijde nazmar. V neposlední řadě se jedná o praktičtější řešení i pro samotného zákazníka – může si objednat větší množství ryb, ale rozmrazit a použít pouze tolik, kolik jich v danou chvíli zkonzumuje. Zabrání se tak tedy plýtvání i ze strany spotřebitele.

<Path> Čína zavede bodování všech lidí: S nízkým „sociálním kreditem“ se neseznámíte a nedostanete slušnou práci. Šokující systém už funguje v praxiZdroj:

Kam v Česku za kvalitou

Potenciál na trhu v oblasti mražených mořských ryb využil Marek doslova naplno. Návštěva Islandu jej uchvátila natolik, že se rozhodl opustit stálou práci v korporátu a věnovat se něčemu, co má smysl – dovážet kvalitní mořské ryby do Čech a později i do zahraničí. A rozhodně se to vyplatilo. Zákazníků každý rok přibývalo tak moc, až Marek založil vlastní e-shop Boxxi.cz. Ten se postupem času značně rozrostl a kromě mražených mořských ryb a plodů tak dnes na Boxxi.cz můžete pořídit také víno a další ingredience, které jsou nedílnou součástí každého gastro zážitku. 

Ať už jde tedy o romantickou večeři, oslavu s přáteli, nebo si prostě jen chcete udělat radost a záleží vám na kvalitě surovin – víte, kam se obrátit. A abyste si produkty z Islandu užili na maximum či jen získali kuchařskou inspiraci, na Boxxi.cz najdete také spoustu receptů, které jsou vhodné nejen pro fajnšmekry, ale i kuchařské začátečníky.

Zdroj: Boxxi/Spolupráce

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop