Postihuje muže i ženy a často ho urychlujeme sami. Nadměrné padání vlasů je ale možné zpomalit – klíčová je kvalitní péče
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Miro Smajda/se svolením

Postihuje muže i ženy a často ho urychlujeme sami. Nadměrné padání vlasů je ale možné zpomalit – klíčová je kvalitní péče

Padání vlasů se nevyhýbá mužům ani ženám a pro obě pohlaví představuje stejnou noční můru. Jeho úplné zastavení je zdlouhavý a velmi složitý proces, který se často neobejde bez odborné pomoci dermatologa. Naštěstí ale existují také možnosti, jak nepříjemné padání vlasů můžete alespoň trochu zpomalit i sami. Jednou z nich je správná péče.
Redakce Redakce Autor
6. 2. 2022

Asi nikdo nechce přijít o bujnou kštici. Bohužel si ale padání vlasů často nevědomky způsobujeme sami. Čím vším ho urychlujeme a jak mu můžeme zabránit?

<Path> Sbalte frajera na bujnou kštici! Poradíme vám zaručený recept!Zdroj:

Skryté onemocnění i špatný životní styl 

Do určité míry je padání vlasů naprosto přirozené. Životnost vlasového vlákna se totiž pohybuje v rozmezí dvou až pěti let. Všechno začíná růstem vlasové folikuly. Ta se pak dostane do fáze přechodu, až nakonec vstoupí do poslední odpočinkové fáze, ve které odumírá a následně i odpadá. Tenhle proces je úplně normální, jenže v mnoha případech dochází k jeho uspíšení. 

Vlivem chronického onemocnění, špatného životního stylu spojeného s velkou stresovou zátěží, užívání některých prášků nebo třeba vedlejšího dopadu těhotenství se stává, že folikuly do odpočinkové fáze přechází o dost rychleji, než je obvyklé. A právě v tom momentě se spouští problémy s nadměrným padáním vlasů. 

Jak zbylé zdravé kadeře ochránit? 

Ačkoliv může padání vlasů pořádně vyděsit, nic není ztraceno. Při včasném zásahu můžete zdravé vlasy ochránit a jejich budoucí vypadnutí oddálit.

1. Pozor na účesy! Kterým se vyhnout velkým obloukem?

Tohle platí zejména pro dámy. Možná, že se na nějaké důležité společenské akci plánujete blýsknout slavnostním účesem. Nebo vás zrovna trápí jeden z těch otravných „bad hair days“, kdy jako na potvoru nic nestíháte, ale musíte vypadat jakžtakž upraveně. A to i přesto, že máte pocit, že se nedá dělat nic jiného, než se pokusit nepoddajnou hřívu zkrotit pomocí pořádně utaženého culíku nebo copu. Jenže přesně takovým účesům byste se měli preventivně vyvarovat. Zdravé vlasy sice bývají dost flexibilní, nicméně vlasovou folikulu můžete natáhnout jenom do určité míry. Když ji překročíte, vlas nenávratně poškodíte, což vede k jeho odumření. 

2. Zrádné fénování

Nemilosrdným zapnutím fénu na plné pecky nejspíš doufáte, že se vám podaří ušetřit nějaký čas, protože vlasy uschnou rychleji. To je sice pravda, ale za jakou cenu? Horký vzduch vlasy oslabuje a tím násobí riziko dalších komplikací. Zkuste tedy jeho používání omezit na minimum a vlasy nechte schnout přirozeně, kdykoliv to jen půjde. A pokud nastanou chvíle, kdy se fénování prostě vyhnout nemůžete, nezanedbávejte kosmetickou péči. Vlasy byste měli chránit vhodnými produkty, které nabízí třeba značka Tomas Arsov, kterou založil známý český kadeřník Tomáš Arsov.

Velkou službu vám prokáže třeba regenerující marulový olej s vitaminem E, kterému se přezdívá „elixír mládí“. Jde o 100% čistý, organický, za studena lisovaný přírodní olej, který se získává z ořechů stromu Sclerocarya Birrea. Dobrou volbou je ale i keratinová regenerační voda. Nízkomolekulární keratin vlasům neposkytuje jenom vnější ochranu při fénování a tepelných úpravách, ale hloubkově je vyživuje i zevnitř.  

3. Na hřebenu záleží

Nikdy jste hřebenu nevěnovali moc velkou pozornost? Chyba! I to, čím si svoje kadeře češete, vám může pomoct, ale i uškodit. Pravidelně byste měli používat výhradně jemný, šetrný hřeben s bio vlákny, který vlasy hydratuje a podporuje tvorbu přírodního mazu i keratinu. 

4. Záchrana v podobě kvalitní kosmetiky

Vizuálně nová barva vlasy oživí. Nesmíme ale zapomínat na to, že barvení a ostatní chemické procedury mají kromě svých výhod i velké nevýhody. Vlasovou folikulu totiž silně poškozují a u slabých kadeří, které mají tendenci padat dřív, je tohle riziko ještě mnohem větší. Pokud jste si ale mysleli, že škodlivé chemikálie obsahují jen barvy, jste na omylu. Bohužel je často najdete i v běžné vlasové kosmetice. Určitě tedy pozorně čtěte etikety a pořizujte si přírodní produkty v certifikované kvalitě. Mezi ně patří třeba sada šamponu, kondicionéru a vlasové masky Tomas Arsov Bonfire nebo šampon Tomas Arsov Green Tea. První zmíněný produkt, tedy šampon Bonfire, obsahuje jemné přírodní tenzidy, které vlasy myjí, aniž by je zatěžovaly, a také vitamin E. Ten prokazatelně zmírňuje padání vlasů a podporuje jejich růst. Šampon Green Tea má podobné složení, navíc je obohacen o chladivý menthol, který prokrvuje vlasovou pokožku, přivádí živiny ke kořínku vlasové folikuly, hojí ji a tím umožňuje její růst.

5. Životadárné esenciální oleje

Velkým pomocníkem při padání vlasů budou i esenciální oleje, které obsahují silné výtažky z rostlin. Při poctivé a pravidelné aplikaci nejenže stimulují růst vlasů, ale propůjčují jim i lesk a zdravý vzhled. Mezi nejefektivnější esenciální oleje se řadí ty s výtažky máty, ženšenu pravého, čínského ibišku nebo nardu pravého. Abyste ale s nimi dosáhli maximálních a viditelných výsledků, kupujte esenciální oleje v čisté formě. Pak je s klidným svědomím můžete smíchat s nějakým z nosných olejů (například mandlovým). 

<Path> Vypadávají vám vlasy a nevíte proč? Známe sedm důvodů, proč můžete ztrácet svou kštici!Zdroj: Men's Health, Vegan Fighter

6. Bez vitaminů to nepůjde

S padáním vlasů jde ruku v ruce mimo jiné i nedostatek vitaminů D a B12 a také železa, zinku, niacinu či selenu. Dobrou zprávou ale je, že většinu těchto živin můžete tělu i vlasům celkem jednoduše dodat, a to buď pestrou zdravou stravou bohatou na zeleninu, nebo pomocí doplňků stravy. Tím je například Tomas Arsov HAIR BOOSTER 2.0, který díky silnému antioxidantu astaxanthinu vlasy spolehlivě obnoví a zamezí předčasnému přechodu folikuly do odpočinkové fáze. Co se týče třeba vitaminu D, tak i ten se v zimních měsících vyplatí užívat ve formě tablet. V ostatních ročních obdobích ho můžete doplňovat pobytem na slunci. 

I když může být padání vlasů zpočátku strašákem, bát se ho nemusíte. Když o své kadeře budete zodpovědně pečovat třeba s kvalitními produkty značky Tomas Arsov, je jisté, že se vám za to odvděčí. 

Zdroj: Tomas Arsov/spolupráce

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop