
Koupel za úplňku slibuje příliv energie a lepší spánek. Skvěle spát budete ale i bez ezoteriky, recept na „spánkovou koupel“ má i věda
To, že lidé nějakým způsobem přizpůsobují své činnosti fázím Měsíce, rozhodně není žádnou novinkou. Lunární cykly sledovali již naši dávní předci, a to nejen vzhledem k vlivu, jaký měly na přírodu, ale také s ohledem na to, jak cykly Luny ovlivňovaly rozličné biologické procesy. Není tedy divu, že řada souvisejících procedur je aplikována i dnes, ostatně Měsíc prý má tu moc, že ovlivňuje také zdraví a krásu. Směrem k blížícímu se úplňku je tedy vhodné tělo posilovat a regenerovat, jelikož Měsíc tyto snahy podpoří. A přesně to platí také o „úplňkových koupelích“, které mají pomoci ke kvalitnějšímu spánku.
Jak úplněk souvisí se spánkem?
I když by se mohlo zdát, že zaměření se na účinky úplňku na lidské tělo spadá spíše do oblasti ezoteriky, opak je pravdou. I vědecké studie totiž prokázaly, že úplněk má obrovský vliv na náš spánek. „Když je Měsíc v úplňku, ubývá nám až 30 % hlubokého spánku – a naše spánkové cykly se zkrátí přibližně o 20 minut,“ vysvětluje tak i Semra Haksever, autorka knihy Everyday Magic: Rituals, Spells & Potions to Live Your Best Life. Odkazuje přitom na studii, dle jejíchž závěrů navíc lidé za úplňku hůře usínají a déle jim trvá dosažení REM fáze. Další výzkum spánku pak prokázal, že za úplňku lidé více vnímají okolní ruchy a také se častěji bezděčně probouzejí. Ačkoliv tyto dopady úplňku na spánek zrovna pozitivní nejsou, rozhodně to neznamená, že by tuto lunární fázi nebylo možné využít i pro vlastní (nejen spánkový) prospěch.
Blahodárné účinky úplňku
Koupele za úplňku si užívali už naši dávní předkové a zastánci prastaré ajurvédské praxe tvrdí, že tímto způsobem je možné zvýšit hladinu vitamínu D, zmírnit stres a bolesti hlavy a také podpořit celkovou pohodu. „Pokud Měsíc hýbe moři a naše tělo je tvořeno převážně vodou, je logické, že Měsíc má schopnost pohnout naším nitrem,“ shrnuje pak Silvia Velasco, ředitelka luxusního lázeňského komplexu. Dle ajurvédské literatury pak může mít měsíční koupel i řadu dalších léčebných účinků, jež souvisí s tím, že pomáhá ochladit jakékoliv teplo v těle, které může způsobovat zdravotní neduhy, jako jsou vyrážky, kopřivka či migrény. Opomíjet pak nelze ani pozitivní dopady na ženský menstruační cyklus, kdy úplněk je obdobím, kdy dochází ke zvyšování plodnosti. „Způsob, jakým cítíme svá těla, souvisí s přílivem a odlivem měsíční cyklů. Od lymfatického toku až po menstruační cyklus je naše tělo ovládáno Měsícem. Během úplňku můžeme pocítit a rychle přehánět emoce, zatímco v temné noci novoluní se cítíme uzavřenější a niternější,“ popisuje také zakladatelka londýnského meditačního centra Jillian Lavender.
Právě koupání za úplňku pak Haksever považuje za skvělé pro vyvážení energií a uvolnění toho, co člověk již nepotřebuje. Pokud ale nyní kroutíte hlavou nad tím, že byste se teď, v třeskuté zimě, měli vydat někam ven koupat, můžete být v klidu – úplněk je možné úplně v klidu „využít“ i doma, pěkně v pohodlí vlastní vany. Tím, co je klíčové, je pak spíše uvědomění si účinků úplňku na svou mysl a tělo, a to tak, že čas koupele využijete jako způsob, jak načerpat potřebnou energii. A právě tato koupel zároveň může podpořit i kvalitnější spánek, a to díky skutečnosti, že právě tímto způsobem je možné upravit také tzv. cirkadiánní rytmy.
Jak na (úplňkovou) koupel?
Pro každou úspěšnou úplňkovou koupel je prý základem klid mysli – a tak není divu, že Haksever např. v počátku doporučuje využití aromaterapie, tedy použití rozličných koupelových solí, jež mají relaxační účinek. Pomoci však může např. i pár kapek rozmarýnového oleje nebo přímo pár větviček rozmarýnu. Další nedílnou součástí koupele by mělo být i využití vizualizačních technik. Uklidnění, zbavení se stresu apod., to jsou nepochybně skvělé benefity koupele v době úplňku. Aby ale koupel pozitivně účinkovala i na zmiňované cirkadiánní rytmy, měla by být provedena těsně před ulehnutím – a ideálně také za tmy, tedy bez jakýchkoliv zdrojů umělého světla. Díky tomu tělo dostane důležitý signál, že se chystáte jít spát.
A pozor, to, že správná koupel opravdu může zlepšit spánek, potvrzují i odborníci na biomedicínu. „Jak spánek, tak teplota jádra našeho těla jsou regulovány cirkadiánními hodinami umístěnými v hypotalamu mozku – a tyto hodiny řídí vzorce mnoha biologických procesů včetně spánku a bdění,“ tvrdí přímo v závěru studie, dle níž je pro skvělý spánek nejlepší cca 90 minut před ulehnutím tělo ochladit. To v praxi znamená, že by si každý měl dopřát horkou sprchu/koupel, kdy se tělo nejprve ohřeje a následně začne chladnout. Právě toto ochlazení pak podpoří přirozený cirkadiánní proces a zvýší šanci nejen na rychlejší usnutí, ale i kvalitnější spánek. Vědci se navíc při svém bádání úplně obešli bez ezoteriky. Takže tuto podpůrnou spánkovou koupel klidně můžete vyzkoušet i bez ohledu na aktuální fázi Měsíce…