Tráví vaše dítě na sociálních sítích až moc času? V Austrálii našli revoluční řešení: sociální sítě budou legální až od 16 let
Austrálie chce zavést nový zákon, který zakáže přístup k sociálním médiím pro děti mladší 16 let. Premiér Anthony Albanese oznámil, že návrh bude předložen parlamentu již příští týden a má za cíl omezit škodlivé dopady sociálních sítí na mladé. „Sociální média našim dětem škodí a přišel čas s tím něco udělat,“ řekl Albanese na tiskové konferenci. Dodal, že se téma opakovaně objevovalo v diskusích s rodiči, kteří sdílejí obavy o bezpečnost svých dětí v online prostředí.
Zákon by měl dát rodičům jistotu a možnost říct svým dětem: „Promiň, ale je to proti zákonu.“ Žádné výjimky nebudou povoleny – ani pro děti, které již účty na sociálních sítích mají nebo mají souhlas rodičů.
Sociální sítě jako Instagram, Facebook, TikTok či X budou muset zajistit, aby jejich platformy byly pro mladistvé nedostupné. Odpovědnost za ověření věku tak nebude na rodičích. „Na rodičích ani dětech nebude ležet břemeno kontroly,“ uvedl premiér.
Po schválení má zákon vstoupit v platnost do 12 měsíců a následně projít revizí. Návrh projedná také celostátní kabinet premiérů a ministrů, který má za cíl dohlédnout na jeho hladké zavedení. Ministryně pro komunikace Michelle Rowland upřesnila, že společnosti porušující nový zákon budou čelit sankcím. Vymáhání zákona pak bude mít na starost komisař pro elektronickou bezpečnost. Podle něj by účinné vynucení mohlo zajistit tzv. „dvojitě slepý tokenizovaný přístup“. V tomto systému by nezávislá třetí strana ověřila věk uživatele bez odhalení dalších detailů sociálním platformám. Technologie pro ověření věku jsou však stále v testovací fázi.
Opoziční mluvčí David Coleman uvedl, že považuje bezpečnost dětí na sociálních sítích za „klíčový problém naší doby“. Zpochybnil bezpečnost TikToku, Snapchatu a Instagramu s tím, že tyto platformy považuje dokonce za nebezpečné. Dopad má mít legislativa na všechny velké platformy, včetně YouTube.
Některé evropské země již přijaly opatření k omezení přístupu mladistvých na internet a ke snížení závislosti na sociálních sítích, Austrálie se k tomuto trendu tedy „jen“ připojuje. Například Norsko letos zvedlo věkovou hranici pro používání sociální médií na 15 let a ve Francii začaly školy testovat „digitální přestávky“, které žákům brání používat telefony během výuky. Společnost Meta se zavázala k dodržení zákona, ale upozornila na překážky spojené s technologií pro ověřování věku.