Speciální daň z frappuccina? Milovníci čaje vyhlásili válku jiným populárním nápojům. Rozhodující roli má hrát složení
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Speciální daň z frappuccina? Milovníci čaje vyhlásili válku jiným populárním nápojům. Rozhodující roli má hrát složení

Když jsem byla teenagerka, měly jsme s kamarádkami vlastní druh cosplay: hrály jsme si na dospělé tak, že jsme chodily do místního Starbucksu a kupovaly si pití s sebou. Na kávu jsme byly příliš mladé, ale zvláštní příležitost si žádala objednat něco víc než obyčejný čaj, a tak jsme si místo toho odnášely kelímek plný sirupu, mléka a smetany (jak dospělé!).
Veronika Košťálková Autor
5. 11. 2024

Těžká frappuccinová mise

Tento bestiální výtvor nejspíš znáte jako „frappuccino”, což je zcela vymyšlený výraz, který vznikl smícháním slov frappé a cappuccino, z čehož se každému kolemjdoucímu Italovi dělá mdlo.

Poté, co jsme s kamarádkami pořídily jednu až deset fotek s kelímkem frappuccina v ruce, jsme se pustily do konzumace. Respektive jsme se o ni aspoň snažily, protože každý, kdo se pokoušel vypít frappuccino, ví, že ve dvou třetinách se z toho stává prakticky nesplnitelný úkol. Připomíná mi to situaci Bruce Bogtrottera s čokoládovým dortem. A stejně jsme se to nikdy nenaučily.

Neuškodilo, ale mohlo by!

Frappuccino mi nikdy nic neudělalo. Netrpím tím, že by mě „honila mlsná”, ani ve mně neodstartovalo celoživotní posedlost mléčnými koktejly, i když se občas rozloučím s 30 librami, abych si za ně jeden koupila u Five Guys. Přesto je na frappuccinu něco tak zásadně špatného, natolik ne-britského, že se mi hnusí od chvíle, kdy se mi konečně plně vyvinul čelní lalok (loni, díky za optání).

Naštěstí to vypadá, že vláda má stejný názor. Ministři zveřejnili své návrhy na novou verzi daně z cukru, která by zavedla novou hranici pro nejsladší sladké nápoje, například ty s více než 10 gramy cukru na 100 mililitrů.

<Path> Autumn in Southern Bohemia: Faith, Love, and Hope in Třeboň and a narrow-gauge railway leading to Jára Cimrman’s back printZdroj:

Nápoj z Itálie? Ani náhodou

Poprvé by se tak daň z cukru mohla vztahovat i na mléčné koktejly, sladké kávy – a v neposlední řadě i na frappuccino. Bylo načase, vzhledem k tomu, že některá frappé a frappuccina obsahují více cukru, než kolik činí celková doporučená denní dávka cukru pro dospělého člověka (nechme stranou, na jaké spotřebitelské skupině se to testovalo).

Pro mě je to skvělá zpráva. Frappuccino je jednou z mála potravin z dovozu, která Británii přitížila. Může zůstat v zemi, která ho vynalezla. Což – pokud jste měli nějaké pochybnosti – je Amerika, a rozhodně ne Itálie.

Tipy redakce

Nejde o vynález ze Starbucks

Koncept frappuccina vymyslel Andrew Frank, marketingový ředitel společnosti Coffee Connection, v roce 1992 – poté, co generální ředitel George Howell pověřil své zaměstnance, aby vymysleli způsob, jak udržet prodej kávy v letních měsících.

Společnost Starbucks pak v roce 1994 koupila společnost Coffee Connection a odkoupila práva na slovo „frappuccino“ i se všemi jeho smetanovými a sladkými konotacemi. Od té doby se z tohoto nápoje stal lukrativní gigant, jehož hodnota se do roku 2012 odhadovala na 2 miliardy dolarů.

Všechno tohle –velikost, peníze, sladkost – je tak nestydatě americké, až se trochu stydím, že se frappuccino dokázalo prosadit i ve Velké Británii. Měli bychom být proti takovým věcem. Prostě se nehodí do naší kultury.

Extra sladké, extra americké

Podle mě se frappuccino pije výhradně v SUV na cestě z jedné průmyslové zóny, kde se nachází Taco Bell, do druhé průmyslové zóny, kde je Chick-fil-A. Náramně se hodí k vypouklým cestovním kelímkům od značky Stanley – k těm, které Američané nosí společně s kapsou na svačinu, pouzdrem na mobil a náramkem, na který se dají připevnit různé nezbytnosti, aby se nemuseli tahat s taškou přes města, kde se nedá chodit.

A co je vůbec nejhorší? Frappuccino vyšlapalo cestu podivnému výmyslu, který se proslavil jako „babyccino“ pro vaše děti nebo „puppaccino“ pro vaše psy (netuším, jestli se nějak liší jejich složení, Starbucks by v mých očích vlastně stoupl, kdyby tam rozdíl nebyl).

Zdroj: Giphy

Takže do toho, státní pokladno, zdaň Big Frap. Klidně se ho zbav úplně. Pro zemi to bude slavný den. Děti si stejně najdou nějakou jinou, rádoby dospělou divnost, do které se zblázní. Možná, že yorkshirský čaj zažije svoji velkou chvíli a britský obchod s čajovými sáčky bude vzkvétat.

Najde se jen málo věcí, co ve mně vzbudí reakci „moje země, moje pravidla“, ale tohle je jedna z nich. Frappuccino musí pryč.

© The Standard Ltd

Pro The Standard připravila Maddy Mussen.

Zdroj: standard.co.uk, wikipedia.org, tastingtable.com

Populární
články

V současnosti působí Daniela Špinar jako režisérka na volné noze. Cestuje mezi scénami v Brně, Plzni, Olomouci a Ostravě
LIDÉ

„Tranzici je dobré nemytizovat,“ myslí si režisérka Daniela Špinar. „Mám silné mužské vlastnosti – a nepotlačuju je,“ říká o své identitě trans ženy

Autor: Veronika Košťálková
„Řekla mi, že z duše závidí své kamarádce snachu,“ vypráví Luboš o bolestné komunikaci s matkou, zatímco jeho otec bojuje s rakovinou
LIDÉ

„Řekla mi, že z duše závidí své kamarádce snachu,“ vypráví Luboš o bolestné komunikaci s matkou, zatímco jeho otec bojuje s rakovinou

Autor: Irena Piloušková
Někdy vám život změní jedna jediná nabídka od naprosto neznámého člověka
LIDÉ

Měl vést rodinný cirkus, ale skončil jako bezdomovec. Dnes je Marek spolumajitelem malé IT firmy a příkladem pro ty, kteří se cítí na dně

Autor: Michal Černý
Kibler trpí pohybovými problémy, diagnostikována mu totiž byla mj. dětská mozková obrna. Podle lékařů se měl dožít maximálně 4 let a nikdy neměl chodit.
LIDÉ

Narodil se jako HIV+, navíc s těžkým postižením. Americký herec ale boří jedno stigma za druhým, s partnerkou nyní čeká zdravé dítě

Autor: Mirka Dobešová
Hledání životního partnera je pro řadu gayů velmi obtížné
LIDÉ

Sebestřednost většiny duhové komunity vs. hledání životního partnera v ní

Autor: Redakce LUI
Těhotný muž je pro mnohé absurdní představa, nicméně i s takovým obrázkem se dnes můžeme setkat poměrně snadno
LIDÉ

Trans muž porodil dítě a své zkušenosti sepsal do dětské knihy. Konzervativci burcují k odporu

Autor: Michal Černý
Některá díla skrývají otázky, na které nemáme šanci získat odpověď
KULTURA

155 let starý obraz nutí všechny gaye klást si stejnou otázku: Byl jeho autor jedním z nás?

Autor: Michal Černý
„Žít odděleně, ale společně“ je způsob soužití, který bychom spíše očekávali od mladší generace, avšak mnohem více výhod z něj čerpají starší generace
TĚLO & MYSL

Starším párům, které žijí v oddělených domácnostech, se podle nové studie žije mnohem lépe

Autor: Michal Černý
Není konsent jako konsent. Pokud si chceme být jistí, že protějšek po sexu opravdu touží, měli bychom počkat na „nadšený“ souhlas
HOT!

Stačí k sexu „obyčejný“ souhlas? Podle odborníků byste měli chtít „nadšené“ svolení – jinak riskujete „zdvořilostní“ hrátky

Autor: Veronika Košťálková
Robertův život se za patnáct let změnil ve všech směrech
LIDÉ

Ohlédnutí Roberta Paulata: Co se změnilo v jeho životě za posledních patnáct let a kam směřuje dál?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop