Selfíčka lidé milují, tzv. „selfish selfie“ by si ale na dovolené pořizovat neměl vůbec nikdo. Proč jsou „sobecké fotky“ čiré zlo?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Selfíčka lidé milují, tzv. „selfish selfie“ by si ale na dovolené pořizovat neměl vůbec nikdo. Proč jsou „sobecké fotky“ čiré zlo?

Možná to sami znáte – vyrazíte na exotickou dovolenou a toužíte tak i po adekvátně exotických fotografiích. Téměř doslova „za každou cenu“. Jednou stranou mince jsou takoví turisté, kteří se kvůli unikátním záběrům sami vystavují nebezpečí (a pak kvůli nim často musí riskovat i ti, kteří se vydají na jejich záchranu), zmiňovat ty, které snaha mít co nejhezčí fotku na sociální sítě stála život, snad ani není třeba. Druhou stranou mince jsou pak tací, kteří do svých fotohrátek zatahují i jiné – a zcela bezbranné. Tedy zvířata. A právě tak vzniklo slovní spojení „selfish selfie“ odkazující k praxi, jíž by se lidé neměli dopouštět…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
26. 6. 2023

Fotografiemi lidí s různými exotickými zvířaty se to na sociálních sítích jen hemží. Aby ne – vždyť je to byznys. A kde je poptávka, je samozřejmě také nabídka. Odolat možnosti vyfotit se tu s opičkou, tu se lvem, lenochodem… doplňte prakticky jakékoliv zvíře, které vás napadne… se totiž nepodaří jen tak někomu. Ať už je to součást organizované aktivity v zoo, zlatý hřeb klasických turistických atrakcí či jednoduše „VIP manýrismus“, není tento typ focení zrovna „značka ideál“. Ne náhodou se kvůli podobným fotkám již pod palbu kritiky dostaly i mnohé celebrity – např. Justin Bieber, který se na narozeninové oslavě fotil s tygrem, se nedočkal zrovna obdivných reakcí…

Podle nejnovější zprávy mezinárodní charitativní organizace Born Free má zdánlivě neškodné focení se zvířaty v turistických destinacích poměrně rizikový podtext. A tak není divu, že představitelé Born Free nyní vyzývají všechny neinformované turisty, aby lákavý obchod s fotografiemi, který v dnešní době již ve své popularitě převyšuje i trh se suvenýry, bojkotovali. V čem je tedy hlavní problém a proč je pro všechny lepší, když se na sociální sítě vyfotí místo s opičkou… třeba se svým protějškem (ok, nebo taky s odpolední kávou, s košíkem ovoce apod.)?

Není fotka jako fotka

Tedy, aby bylo jasno – pokud vyrazíte na dovolenou kamkoliv, kde se vám podaří potkat jakékoliv volně žijící zvíře a pak se s ním (šikovně a bezpečně – jak pro vás, tak i zvíře) vyfotíte, samozřejmě na tom není nic špatného. Jste-li turisté ohleduplní, nelze takovéto praxi nic moc vytýkat. Tím, proti čemu nyní vystupuje stále více ochránců zvířat (a to včetně zmiňované organizace Born Free), je focení se se zvířaty, která jsou držena v zajetí a slouží svým majitelům k výdělku právě v podobě „turistického prodeje fotek“.

Tipy redakce

Jak tedy uvedla i ředitelka Born Free, Virginia McKenny, „žádné zvíře tu není pro naši zábavu, aby trpělo kvůli suvenýrové fotografii a aby žilo jen kvůli cvaknutí fotoaparátu.“ A je fakt, že ať už se jedná o velké kočkovité šelmy, dravé ptáky apod., nezřídka jsou tato zvířata násilně navlečena do „zábavných“ kostýmů a musí spořádaně sedět v obklopení nadšených turistů, kteří se po jejich boku střídají s rychlostí cvakajícího fotoaparátu. Přesně před tím, aby se turisté nechali atraktivností podobné fotky zlákat, pak varuje i zpráva Selfish Selfies: The Exploitation od Captive Wild Animals for Souvenir Photos.

Selfish selfies (v překladu „sobecká selfíčka“) s chráněnými divokými zvířaty (a jmenovat můžeme třeba vizuálně superatraktivního outloně) jsou pak dle ochránců přírody hrozbou pro přirozené chování zvířat držených v zajetí, která se tak často stávají také oběťmi nelegálního obchodu. A jsou nakonec hrozbou i pro turisty – ostatně, zvíře je vždy do jisté míry nepředvídatelné. „Vypadá to jako nevinná aktivita, přesto ale nelze přehlížet její dopady na zdraví a pohodu zvířat, která jsou zapojena, ale i lidí, kteří zase riskují zranění nebo nákazu různými nemocemi. Takové focení je nakonec velmi brutální a kruté a způsobuje nesmírná traumata a utrpení, což nelze ignorovat,“ shrnul Will Travers, zakladatel Born Free.

<Path> Děláte si selfíčka? Mobilní telefony nás dělají ošklivějšími. Přední kamera ovlivňuje i poptávku po plastických operacíchZdroj: YouTube kanály Jenny Mustard a Jon Bear, adme.ru, wtkr.com, prague.eu

Rostoucí byznys, který je třeba zastavit

A je pravdou, že fotky s divokými zvířaty drženými v zajetí právě kvůli turistickému byznysu poutají pozornost ochranářů již delší dobu. Již v roce 2018 tak o zneužívání exotických zvířat jako rekvizit pro turistická selfíčka ochranářská skupina World Animal Protection hovořila jako o celosvětově rostoucím trendu. Varovala také, že ačkoliv zvířata – lenochodi, outloni, giboni a nespočet dalších – vypadají roztomile, nelze přehlížet temný svět jejich vykořisťování.

„Jejich majitelé je bijí, zvířata trpí hladem, v řetězech, aby nemohla utéct,“ shrnuli tehdy zástupci World Animal Protection. „Původně divoká zvířata nepředvádějí různé triky, protože chtějí. Nejprve musejí být ´zlomena´. Mučena. A také traumatizována,“ dodali s tím, že je jen a pouze v rukou turistů, zda se podobná praxe časem podaří vymýtit. Navíc – i kdyby se zvířaty bylo zacházeno vhodně, neustálé obklopení fotek-chtivými turisty jim na pohodě nijak nepřidá. Až tedy vyrazíte na dovolenou, zkuste se pro jednou jen kochat okolím, krásami přírody a třeba i zvířaty, která měla více štěstí a mohou žít stále volně v přírodě.

Zdroj: kitchener.ctvnews.ca, bornfree.org.uk, nen.press, independent.co.uk, sustainability-times.com

Populární
články

E-Shop